Lundgrens Betonghåltagning AB
559262-64761 (7)
Årsredovisning
Lundgrens Betonghåltagning AB
Organisationsnummer:
559262-6476
Räkenskapsår:
2021-05-01 -
2022-04-30
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Stockholm
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2022-10-05.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Lundgrens Betonghåltagning AB
559262-64762 (7)
| Allmänt om verksamheten |
| Bolaget har till föremål för sin verksamhet att bedriva alla former av byggnads-, anläggnings- och installationsarbeten. Bolaget ska även bedriva maskinuthyrning, åkeriverksamhet och försäljning inom återvinning och renhållning. Bolaget ska även direkt eller indirekt, äga och förvalta fast och lös egendom samt idka därmed förenlig verksamhet. |
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
Nettoomsättningen ökade rejält eftersom företaget sålde mer. Resultatet blev dock minus eftersom det även togs ut löner.
Företaget ändrade namn från Vargab AB till Lundgrens Betonghåltagning AB.
Mer än 50 % av företagets aktiekapital förbrukades och kontrollbalansräkning har ej upprättats.
|
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2021-05-01 -2022-04-30 | 2020-07-07 -2021-04-30 | - | - |
| Nettoomsättning (kr) | | 35 950 | 11 719 | | |
| Resultat efter finansiella poster (kr) | | -34 729 | 11 380 | | |
| Soliditet (%) | | -12,9 | 91,8 | | |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 25 000 | 0 | 6 453 | 31 453 |
| Balanseras i ny räkning | | 6 453 | -6 453 | 0 |
| Årets resultat | | | -31 728 | -31 728 |
| Belopp vid årets utgång | 25 000 | 6 453 | -31 728 | -275 |
Lundgrens Betonghåltagning AB
559262-64763 (7)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel: | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 6 453 | | | |
| Årets resultat | | -31 728 | | | |
| Summa | | -25 275 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande: | | | | | |
| Balanseras i ny räkning | | -25 275 | | | |
| Summa | | -25 275 | | | |
| | | | | |
Lundgrens Betonghåltagning AB
559262-64764 (7)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2021-05-01 | 2020-07-07 |
| | | 1 | 2022-04-30 | 2021-04-30 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 35 950 | 11 719 |
| Övriga rörelseintäkter | | | | 0 | 636 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 35 950 | 12 355 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Råvaror och förnödenheter | | | | -5 000 | 0 |
| Övriga externa kostnader | | | | -7 179 | -975 |
| Personalkostnader | | | 2 | -58 431 | 0 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -70 610 | -975 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -34 660 | 11 380 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | -69 | 0 |
| Summa finansiella poster | | | | -69 | 0 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | -34 729 | 11 380 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Förändring av periodiseringsfonder | | | | 3 001 | -3 001 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | 3 001 | -3 001 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | -31 728 | 8 379 |
| | | | | |
| Skatt på årets resultat | | | | 0 | -1 926 |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | -31 728 | 6 453 |
Lundgrens Betonghåltagning AB
559262-64765 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2022-04-30 | 2021-04-30 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Kundfordringar | | | | 0 | 11 720 |
| Övriga fordringar | | | | 1 937 | 98 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 1 937 | 11 818 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 190 | 25 000 |
| Summa kassa och bank | | | | 190 | 25 000 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 2 127 | 36 818 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 2 127 | 36 818 |
Lundgrens Betonghåltagning AB
559262-64766 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2022-04-30 | 2021-04-30 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 25 000 | 25 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 25 000 | 25 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 6 453 | 0 |
| Årets resultat | | | | -31 728 | 6 453 |
| Summa fritt eget kapital | | | | -25 275 | 6 453 |
| Summa eget kapital | | | | -275 | 31 453 |
| | | | | |
| Obeskattade reserver | | | | | |
| Periodiseringsfonder | | | | 0 | 3 001 |
| Summa obeskattade reserver | | | | 0 | 3 001 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Leverantörsskulder | | | | 0 | 438 |
| Skatteskulder | | | | 1 926 | 1 926 |
| Övriga skulder | | | | 476 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 2 402 | 2 364 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 2 127 | 36 818 |
| | | | | |
Lundgrens Betonghåltagning AB
559262-64767 (7)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Avskrivning | | | | | |
| Tillämpade avskrivningstider: | | | | | |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | | | | 5 | år |
| | | | | |
| Tjänste- och entreprenaduppdrag |
Företaget intäktsredovisar tjänsteuppdrag/entreprenaduppdrag på löpande räkning genom att inkomsten redovisas som intäkt i takt med att arbetet utförs och material levereras eller förbrukas.
Företaget intäktsredovisar tjänsteuppdrag/entreprenaduppdrag till fast pris enligt huvudregeln i BFNAR 2016:10, s.k. "successiv vinstavräkning". Färdigställandegraden beräknas som per balansdagen nedlagda utgifter i förhållande till totalt beräknade utgifter för att fullgöra uppdraget.
|
| Not 2. Medelantal anställda | | | | | |
| | | | 2021-05-01 - 2022-04-30 | 2020-07-07 - 2021-04-30 |
| Medelantal anställda | | | | 0 | 0 |
| | | | | |