Nadan Holding AB
559262-27561 (7)
Årsredovisning
Nadan Holding AB
Organisationsnummer:
559262-2756
Räkenskapsår:
2025-01-01 -
2025-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Göteborg
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2026-03-27.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Nadan Holding AB
559262-27562 (7)
| Allmänt om verksamheten |
Föremålet för bolagets verksamhet skall vara att äga och förvalta aktier i dotter- och intressebolag samt därmed förenlig verksamhet.
|
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2025-01-01 -2025-12-31 | 2024-01-01 -2024-12-31 | 2023-01-01 -2023-12-31 | 2022-01-01 -2022-12-31 |
| Resultat efter finansiella poster (tkr) | | -3 | 518 | 267 | -2 |
| Soliditet (%) | | 84,7 | 88,2 | 71,0 | 15,3 |
| Nyckeltalsdefinitioner |
Nettoomsättning Rörelsens huvudintäkter, fakturerade kostnader, sidointäkter samt intäktskorrigeringar.
Resultat efter finansiella poster Resultat efter finansiella intäkter och kostnader men före bokslutsdispositioner och skatter.
Balansomslutning Företagets samlade tillgångar.
Soliditet (%) Justerat eget kapital (eget kapital och obeskattade reserver med avdrag för uppskjuten skatt) i procent av balansomslutning. |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 25 000 | 162 751 | 1 098 917 | 1 286 668 |
| Utdelning | | -400 000 | | -400 000 |
| Balanseras i ny räkning | | 1 098 917 | -1 098 917 | 0 |
| Årets resultat | | | 789 985 | 789 985 |
| Belopp vid årets utgång | 25 000 | 861 668 | 789 985 | 1 676 653 |
Nadan Holding AB
559262-27563 (7)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 861 668 | | | |
| Årets resultat | | 789 985 | | | |
| Medel att disponera | | 1 651 653 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Förslag till utdelning | | | | | |
| Utdelning | | 200 000 | | | |
| Summa utdelning | | 200 000 | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 1 451 653 | | | |
| Summa | | 1 651 653 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
Styrelsen anser att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till resultatutvecklingen under perioden för denna årsredovisning och perioden fram till påskrift av densamma. Mot bakgrund av ovanstående anser styrelsen att ovan föreslagna vinstutdelning är försvarlig med hänsyn till: - de krav som bolagets verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet och - bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. |
Nadan Holding AB
559262-27564 (7)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2025-01-01 | 2024-01-01 |
| | | 1 | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 0 | 0 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -2 769 | -2 119 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -2 769 | -2 119 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -2 769 | -2 119 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Resultat från andelar i koncernföretag | | | | 0 | 520 000 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | | | | 50 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | -105 | 0 |
| Summa finansiella poster | | | | -55 | 520 000 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | -2 824 | 517 881 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Erhållna koncernbidrag | | | | 1 332 000 | 970 000 |
| Förändring av periodiseringsfonder | | | | -333 000 | -240 000 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | 999 000 | 730 000 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 996 176 | 1 247 881 |
| | | | | |
| Skatt på årets resultat | | | | -206 191 | -148 964 |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 789 985 | 1 098 917 |
Nadan Holding AB
559262-27565 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andelar i koncernföretag | | | 2 | 150 000 | 150 000 |
| Andelar i intresseföretag och gemensamt styrda företag | | | 3 | 12 500 | 12 500 |
| Andra långfristiga fordringar | | | | 1 043 501 | 443 501 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 1 206 001 | 606 001 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 1 206 001 | 606 001 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Fordringar hos koncernföretag | | | | 1 307 843 | 970 500 |
| Övriga fordringar | | | | 109 | 0 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 1 307 952 | 970 500 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 1 863 | 99 131 |
| Summa kassa och bank | | | | 1 863 | 99 131 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 1 309 815 | 1 069 631 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 2 515 816 | 1 675 632 |
Nadan Holding AB
559262-27566 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 25 000 | 25 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 25 000 | 25 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 861 668 | 162 751 |
| Årets resultat | | | | 789 985 | 1 098 917 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 1 651 653 | 1 261 668 |
| Summa eget kapital | | | | 1 676 653 | 1 286 668 |
| | | | | |
| Obeskattade reserver | | | | | |
| Periodiseringsfonder | | | | 573 000 | 240 000 |
| Summa obeskattade reserver | | | | 573 000 | 240 000 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Skatteskulder | | | | 266 163 | 148 964 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 266 163 | 148 964 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 2 515 816 | 1 675 632 |
| | | | | |
Nadan Holding AB
559262-27567 (7)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Avskrivning | | | | | |
| Tillämpade avskrivningstider: | | | | | |
| Inventarier, verktyg och installationer | | | | 5 | år |
| | | | | |
| Not 2. Andelar i koncernföretag | | | | | |
| | | | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 150 000 | 125 000 |
| Inköp | | | | 0 | 25 000 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 150 000 | 150 000 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 150 000 | 150 000 |
| Not 3. Andelar i intresseföretag och gemensamt styrda företag | | | | | |
| | | | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 12 500 | 12 500 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 12 500 | 12 500 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 12 500 | 12 500 |