Å R S R E D O V I S N I N G
för
Tandhälsan Tanum AB

Org.nr. 559260-2881

Styrelsen avger följande årsredovisning för räkenskapsåret 2022-09-01--2023-08-31

Innehåll Sida
-FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE 2
-RESULTATRÄKNING 3
-BALANSRÄKNING 4
-NOTER 6
-Underskrifter 8

FASTSTÄLLELSEINTYG

Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2023-12-19.

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.

Tandhälsan Tanum AB
Org.nr. 559260-2881

FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE

Årsredovisningen är upprättad i svenska kronor, SEK.

VERKSAMHETEN

Allmänt om verksamheten

Företagets verksamhet är att bedriva allmäntandvård. Verksamhetens huvudsakliga syfte är att främja munhälsa, samt att utreda och behandla sjukdomar i mun och tänder. Företagets säte är Tanum.

Flerårsöversikt

2022/2023 2021/2022 2020/2021
Nettoomsättning 6 506 924 4 829 507 3 383 395
Resultat efter finansiella poster 2 146 215 1 182 010 1 027 096
Soliditet (%) 80,34 61,3 49,84

Definitioner av nyckeltal, se noter

Nettoomsättningen har ökat med mer än 30% jämfört mot föregående år eftersom bolaget haft en anställd till under hela räkenskapsåret 2022/2023 och därmed kunnat ta emot fler patienter.

FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL

Aktiekapital Balanserat resultat Årets resultat Summa eget kapital
Belopp vid årets ingång 25 000 373 987 704 672 1 103 659
Utdelning -340 250 0 -340 250
Balanseras i ny räkning 704 672 -704 672 0
Årets resultat 1 287 932 1 287 932
Belopp vid årets utgång 25 000 738 409 1 287 932 2 051 341

Resultatdisposition

Medel att disponera:
Balanserat resultat 738 409
Årets resultat 1 287 932
2 026 341
Förslag till disposition:
Utdelning 650 000
Balanseras i ny räkning 1 376 341
2 026 341

Beträffande bolagets resultat och ställning i övrigt hänvisas till efterföljande resultat- och balansräkningar med tillhörande noter.

Sida 2 av 8
Tandhälsan Tanum AB
Org.nr. 559260-2881

RESULTATRÄKNING


Not
2022-09-01
2023-08-31
2021-09-01
2022-08-31
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Nettoomsättning 6 506 924 4 829 507
Övriga rörelseintäkter 11 158 577
Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 6 518 082 4 830 084

Rörelsekostnader
Handelsvaror -930 304 -953 975
Övriga externa kostnader -1 075 922 -855 564
Personalkostnader 2 -2 257 374 -1 716 875
Avskrivningar av materiella anläggningstillgångar -104 666 -103 450
Övriga rörelsekostnader -174 0
Summa rörelsekostnader -4 368 440 -3 629 864

Rörelseresultat 2 149 642 1 200 220

Finansiella poster
Ränteintäkter 329 0
Räntekostnader -3 756 -18 210
Summa finansiella poster -3 427 -18 210

Resultat efter finansiella poster 2 146 215 1 182 010

Bokslutsdispositioner
Förändring av periodiseringsfonder -540 000 -295 000
Förändring av överavskrivningar 21 926 3 533
Summa bokslutsdispositioner -518 074 -291 467

Resultat före skatt 1 628 141 890 543
Skatter
Skatt på årets resultat -340 209 -185 871

Årets resultat 1 287 932 704 672
Sida 3 av 8
Tandhälsan Tanum AB
Org.nr. 559260-2881

BALANSRÄKNING

Not 2023-08-31 2022-08-31

TILLGÅNGAR

Anläggningstillgångar

Materiella anläggningstillgångar
Inventarier, verktyg och installationer 3 237 275 299 282
Förbättringsutgifter på annans fastighet 4 131 471 139 141
Summa materiella anläggningstillgångar 368 746 438 423

Finansiella anläggningstillgångar
Andra långfristiga värdepappersinnehav 5 890 000 90 000
Andra långfristiga fordringar 6 1 549 999 949 999
Summa finansiella anläggningstillgångar 2 439 999 1 039 999

Summa anläggningstillgångar 2 808 745 1 478 422

Omsättningstillgångar

Kortfristiga fordringar
Kundfordringar 52 353 76 276
Övriga fordringar 21 978 22 732
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 55 769 87 766
Summa kortfristiga fordringar 130 100 186 774

Kassa och bank
Kassa och bank 728 210 924 039
Summa kassa och bank 728 210 924 039

Summa omsättningstillgångar 858 310 1 110 813

SUMMA TILLGÅNGAR 3 667 055 2 589 235
Sida 4 av 8
Tandhälsan Tanum AB
Org.nr. 559260-2881

BALANSRÄKNING

Not 2023-08-31 2022-08-31

EGET KAPITAL OCH SKULDER

Eget kapital

Bundet eget kapital
Aktiekapital 25 000 25 000
Summa bundet eget kapital 25 000 25 000

Fritt eget kapital
Balanserat resultat 738 409 373 987
Årets resultat 1 287 932 704 672
Summa fritt eget kapital 2 026 341 1 078 659

Summa eget kapital 2 051 341 1 103 659

Obeskattade reserver

Periodiseringsfonder 1 065 000 525 000
Ackumulerade överavskrivningar 62 113 84 039
Summa obeskattade reserver 1 127 113 609 039

Långfristiga skulder

Övriga skulder till kreditinstitut 0 327 368
Övriga skulder 8 216 7 956
Summa långfristiga skulder 8 216 335 324

Kortfristiga skulder

Leverantörsskulder 78 662 42 176
Skatteskulder 302 059 290 141
Övriga skulder 76 862 154 017
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 22 802 54 879
Summa kortfristiga skulder 480 385 541 213

SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 3 667 055 2 589 235
Sida 5 av 8
Tandhälsan Tanum AB
Org.nr. 559260-2881

NOTER

Not 1 Redovisnings- och värderingsprinciper

Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och Bokföringsnämndens allmänna råd (BFNAR 2016:10) om årsredovisning i mindre företag.


Materiella anläggningstillgångar
Tillämpade avskrivningstider: Antal år

Inventarier, verktyg och installationer 5
Förbättringsutgifter på annans fastighet 20

Noter till resultaträkningen

Not 2 Medelantal anställda 2022/2023 2021/2022
Medelantal anställda
Medelantalet anställda bygger på av bolaget betalda
närvarotimmar relaterade till en normal arbetstid.

Medelantal anställda har varit 3,00 3,00

Noter till balansräkningen

Not 3 Inventarier, verktyg och installationer 2023-08-31 2022-08-31
Ingående anskaffningsvärden 478 899 478 899
Inköp 34 988 0
Utgående anskaffningsvärden 513 887 478 899
Ingående avskrivningar -179 616 -83 837
Årets avskrivningar -96 996 -95 779
Utgående avskrivningar -276 612 -179 616
Redovisat värde 237 275 299 283
Sida 6 av 8
Tandhälsan Tanum AB
Org.nr. 559260-2881
Not 4 Förbättringsutgifter på annans fastighet 2023-08-31 2022-08-31
Ingående anskaffningsvärden 153 406 153 406
Utgående anskaffningsvärden 153 406 153 406
Ingående avskrivningar -14 265 -6 595
Årets avskrivningar -7 670 -7 670
Utgående avskrivningar -21 935 -14 265
Redovisat värde 131 471 139 141
Not 5 Andra långfristiga värdepappersinnehav 2023-08-31 2022-08-31
Ingående anskaffningsvärden 90 000 0
Inköp 800 000 90 000
Utgående anskaffningsvärden 890 000 90 000
Redovisat värde 890 000 90 000
Not 6 Andra långfristiga fordringar 2023-08-31 2022-08-31
Ingående anskaffningsvärden 949 999 10 000
Årets insättningar 600 000 939 999
Utgående anskaffningsvärden 1 549 999 949 999
Redovisat värde 1 549 999 949 999

Övriga noter

Not 7 Ställda säkerheter 2023-08-31 2022-08-31
Företagsinteckningar 750 000 750 000

Sida 7 av 8

REVISIONSBERÄTTELSE

Till bolagsstämman i Tandhälsan Tanum AB, org.nr 559260-2881

Rapport om årsredovisningen

Uttalanden

Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Tandhälsan Tanum AB för räkenskapsåret 2022-09-01 -- 2023-08-31.

Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Tandhälsan Tanum ABs finansiella ställning per den 31 augusti 2023 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar.

Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.

Grund för uttalanden

Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till Tandhälsan Tanum AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.

Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.

Styrelsens ansvar

Det är styrelsen som har ansvaret för att årsredovisningen upprättas och att den ger en rättvisande bild enligt årsredovisningslagen. Styrelsen ansvarar även för den interna kontroll som den bedömer är nödvändig för att upprätta en årsredovisning som inte innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.

Vid upprättandet av årsredovisningen ansvarar styrelsen för bedömningen av bolagets förmåga att fortsätta verksamheten. Den upplyser, när så är tillämpligt, om förhållanden som kan påverka förmågan att fortsätta verksamheten och att använda antagandet om fortsatt drift. Antagandet om fortsatt drift tillämpas dock inte om beslut har fattats om att avveckla verksamheten.

Revisorns ansvar

Mina mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om huruvida årsredovisningen som helhet inte innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag, och att lämna en revisionsberättelse som innehåller mina uttalanden. Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti för att en revision som utförs enligt ISA och god revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om en sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentligheter eller misstag och anses vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska beslut som användare fattar med grund i årsredovisningen.

Som del av en revision enligt ISA använder jag professionellt omdöme och har en professionellt skeptisk inställning under hela revisionen. Dessutom:

• identifierar och bedömer jag riskerna för väsentliga felaktigheter i årsredovisningen, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag, utformar och utför granskningsåtgärder bland annat utifrån dessa risker och inhämtar revisionsbevis som är tillräckliga och ändamålsenliga för att utgöra en grund för mina uttalanden. Risken för att inte upptäcka en väsentlig felaktighet till följd av oegentligheter är högre än för en väsentlig felaktighet som beror på misstag, eftersom oegentligheter kan innefatta agerande i maskopi, förfalskning, avsiktliga utelämnanden, felaktig information eller åsidosättande av intern kontroll.

• skaffar jag mig en förståelse av den del av bolagets interna kontroll som har betydelse för min revision för att utforma granskningsåtgärder som är lämpliga med hänsyn till omständigheterna, men inte för att uttala mig om effektiviteten i den interna kontrollen.

• utvärderar jag lämpligheten i de redovisningsprinciper som används och rimligheten i styrelsens uppskattningar i redovisningen och tillhörande upplysningar.

• drar jag en slutsats om lämpligheten i att styrelsen använder antagandet om fortsatt drift vid upprättandet av årsredovisningen. Jag drar också en slutsats, med grund i de inhämtade revisionsbevisen, om huruvida det finns någon väsentlig osäkerhetsfaktor som avser sådana händelser eller förhållanden som kan leda till betydande tvivel om bolagets förmåga att fortsätta verksamheten. Om jag drar slutsatsen att det finns en väsentlig osäkerhetsfaktor, måste jag i revisionsberättelsen fästa uppmärksamheten på upplysningarna i årsredovisningen om den väsentliga osäkerhetsfaktorn eller, om sådana upplysningar är otillräckliga, modifiera uttalandet om årsredovisningen. Mina slutsatser baseras på de revisionsbevis som inhämtas fram till datumet för revisionsberättelsen. Dock kan framtida händelser eller förhållanden göra att ett bolag inte längre kan fortsätta verksamheten.

• utvärderar jag den övergripande presentationen, strukturen och innehållet i årsredovisningen, däribland upplysningarna, och om årsredovisningen återger de underliggande transaktionerna och händelserna på ett sätt som ger en rättvisande bild.

Jag måste informera styrelsen om bland annat revisionens planerade omfattning och inriktning samt tidpunkten för den. Jag måste också informera om betydelsefulla iakttagelser under revisionen, däribland de eventuella betydande brister i den interna kontrollen som jag identifierat.

Rapport om andra krav enligt lagar och andra författningar

Uttalanden

Utöver min revision av årsredovisningen har jag även utfört en revision av styrelsens förvaltning för Tandhälsan Tanum AB för räkenskapsåret 2022-09-01 -- 2023-08-31 samt av förslaget till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust.

Jag tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten enligt förslaget i förvaltningsberättelsen och beviljar styrelsens ledamöter ansvarsfrihet för räkenskapsåret.

Grund för uttalanden

Jag har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt denna beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till Tandhälsan Tanum AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.

Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.

Styrelsens ansvar

Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust. Vid förslag till utdelning innefattar detta bland annat en bedömning av om utdelningen är försvarlig med hänsyn till de krav som bolagets verksamhetsart, omfattning och risker ställer på storleken av bolagets egna kapital, konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt.

Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvaltningen av bolagets angelägenheter. Detta innefattar bland annat att fortlöpande bedöma bolagets ekonomiska situation och att tillse att bolagets organisation är utformad så att bokföringen, medelsförvaltningen och bolagets ekonomiska angelägenheter i övrigt kontrolleras på ett betryggande sätt.

Revisorns ansvar

Mitt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och därmed mitt uttalande om ansvarsfrihet, är att inhämta revisionsbevis för att med en rimlig grad av säkerhet kunna bedöma om någon styrelseledamot i något väsentligt avseende:

• företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon försummelse som kan föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller

• på något annat sätt handlat i strid med aktiebolagslagen, årsredovisningslagen eller bolagsordningen.

Mitt mål beträffande revisionen av förslaget till dispositioner av bolagets vinst eller förlust, och därmed mitt uttalande om detta, är att med rimlig grad av säkerhet bedöma om förslaget är förenligt med aktiebolagslagen.

Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen garanti för att en revision som utförs enligt god revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka åtgärder eller försummelser som kan föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller att ett förslag till dispositioner av bolagets vinst eller förlust inte är förenligt med aktiebolagslagen.

Som en del av en revision enligt god revisionssed i Sverige använder jag professionellt omdöme och har en professionellt skeptisk inställning under hela revisionen. Granskningen av förvaltningen och förslaget till dispositioner av bolagets vinst eller förlust grundar sig främst på revisionen av räkenskaperna. Vilka tillkommande granskningsåtgärder som utförs baseras på min professionella bedömning med utgångspunkt i risk och väsentlighet. Det innebär att jag fokuserar granskningen på sådana åtgärder, områden och förhållanden som är väsentliga för verksamheten och där avsteg och överträdelser skulle ha särskild betydelse för bolagets situation. Jag går igenom och prövar fattade beslut, beslutsunderlag, vidtagna åtgärder och andra förhållanden som är relevanta för mitt uttalande om ansvarsfrihet. Som underlag för mitt uttalande om styrelsens förslag till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust har jag granskat styrelsens motiverade yttrande samt ett urval av underlagen för detta för att kunna bedöma om förslaget är förenligt med aktiebolagslagen.

Strömstad 2023-12-19