Genomsyn

Start › Värmlands län › Kristinehamn

Henrikssons Svets & Rep AB

559260-0844AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2024-05-01 – 2025-04-30

Omsättning 2025
942 tkr
Resultat efter fin. poster 2025
205 tkr
Årets resultat 2025
157 tkr
Eget kapital 2025
672 tkr

Utveckling5 räkenskapsår

20252025: 942 tkr942 tkr20242024: 1,2 mkr1,2 mkr20232023: 1,2 mkr1,2 mkr20222022: 1,1 mkr1,1 mkr20212021: 522 tkr522 tkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post2025202420232021
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 9131 1571 151522
Nettoomsättning 9421 1571 151522
Övriga rörelseintäkter −29–––
Rörelsekostnader 695956868325
Övriga externa kostnader 242407318167
Personalkostnader 42852757259
Av- och nedskrivningar 2522−2222
Övriga rörelsekostnader –––77
Rörelseresultat 219201282198
Finansiella poster −14−50−36−2
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 000–
Räntekostnader och liknande resultatposter 1450362
Resultat efter finansiella poster 205150247196
Bokslutsdispositioner –––−87
Förändring av överavskrivningar –––−87
Resultat före skatt 205150247109
Skatt på årets resultat 48365623
Årets resultat 15711519186

BalansräkningBelopp i tkr

Post2025202420232021
TILLGÅNGAR 1 0951 1851 191903
Anläggningstillgångar 390647544429
Materiella anläggningstillgångar 390647544429
Inventarier, verktyg och installationer 390647544429
Omsättningstillgångar 705538647474
Kortfristiga fordringar 233488623449
Kundfordringar 08195257
Övriga fordringar 140372352127
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 933517665
Kassa och bank 472502424
EGET KAPITAL OCH SKULDER 1 0951 1851 191903
Eget kapital 672445414111
Bundet eget kapital 25252525
Aktiekapital 25252525
Fritt eget kapital 64742038986
Balanserat resultat 490305198–
Årets resultat 15711519186
Obeskattade reserver 87285285285
Periodiseringsfonder 0198198198
Ackumulerade överavskrivningar 87878787
Långfristiga skulder 191254291424
Skulder till kreditinstitut 191254200415
Övriga skulder 009110
Kortfristiga skulder 14620120283
Skatteskulder 12576523
Övriga skulder 757778–
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 59685959

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

2021

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2021

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Inventarier, verktyg och installationer

Post2025-04-302024-04-302023-04-302021-04-30
Anskaffningsvärde 459691566451
Årets inköp –125–451
Försäljningar och utrangeringar 232–––
Ackumulerade avskrivningar 69442222
Årets avskrivningar 2522–22

Om bolaget

Adress
FÖRAREGATAN 2 A, 681 35 KRISTINEHAMN
Registrerat
2020-06-17
Bransch
Övrigt saltvattensfiske

Verksamhet enligt registret

Svets och reparationsarbeten, maskinkörning och trädfällning.

Bankgironummer

5515-0759
Henrikssons Svets & Rep AB
kontrollerat 2026-10-20

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2025-10-15
Programvara
Årsredovisning Online

Allmänt om verksamheten

Företaget hyr ut sina tjänster bland annat maskinkörning och reparation av maskiner. Företaget har sitt säte i Kristinehamn men utför jobb över hela Sverige.

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
202580 kB Öppna
202480 kB Öppna
20217 kB Öppna