Start › Östergötlands län › Sturefors
Linköpings Maskinteknik AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 3 655 | 3 027 | 2 927 | 3 008 | 3 036 | 1 914 | – |
| Nettoomsättning | 3 653 | 3 025 | 2 927 | 3 002 | 3 025 | 1 914 | – |
| Övriga rörelseintäkter | 3 | 2 | 0 | 6 | 11 | – | – |
| Rörelsekostnader | 3 150 | 2 614 | 2 555 | 2 570 | 2 566 | 1 522 | – |
| Handelsvaror | 1 260 | 828 | 852 | 888 | 1 134 | 593 | – |
| Övriga externa kostnader | 967 | 880 | 889 | 907 | 724 | 440 | – |
| Personalkostnader | 809 | 785 | 722 | 683 | 634 | 466 | – |
| Av- och nedskrivningar | 114 | 121 | 92 | 92 | 74 | 23 | – |
| Rörelseresultat | 505 | 413 | 372 | 437 | 470 | 392 | – |
| Finansiella poster | 8 | 13 | 6 | 0 | 0 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 8 | 13 | 7 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 513 | 426 | 378 | 437 | 470 | 392 | – |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −50 | 5 | −50 | −145 | −137 | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | 0 | −20 | −50 | −100 | −80 | – |
| Förändring av överavskrivningar | 0 | −50 | 25 | 0 | −45 | −57 | – |
| Resultat före skatt | 513 | 376 | 383 | 387 | 325 | 255 | – |
| Skatt på årets resultat | 107 | 78 | 80 | 66 | 67 | 55 | – |
| Årets resultat | 406 | 297 | 303 | 322 | 258 | 200 | – |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 972 | 1 853 | 1 535 | 1 504 | 1 302 | 848 | – |
| Anläggningstillgångar | 501 | 364 | 313 | 406 | 495 | 382 | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 276 | 364 | 313 | 406 | 495 | 382 | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 146 | 225 | 166 | 249 | 332 | 246 | – |
| Förbättringsutgifter på annans fastighet | 130 | 139 | 148 | 157 | 163 | 136 | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 225 | – | – | – | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 225 | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 471 | 1 489 | 1 221 | 1 098 | 807 | 466 | – |
| Varulager m.m. | 65 | 70 | 51 | 56 | 32 | 12 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 65 | 70 | 51 | 56 | 32 | 12 | – |
| Kortfristiga fordringar | 383 | 686 | 392 | 385 | 578 | 279 | – |
| Kundfordringar | 224 | 442 | 283 | 265 | 522 | 199 | – |
| Övriga fordringar | 74 | 126 | 0 | 53 | 48 | 71 | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 85 | 118 | 109 | 66 | 9 | 9 | – |
| Kassa och bank | 1 023 | 733 | 778 | 657 | 196 | 175 | – |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 972 | 1 853 | 1 535 | 1 504 | 1 302 | 848 | – |
| Eget kapital | 1 161 | 1 054 | 857 | 654 | 433 | 225 | – |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | 1 136 | 1 029 | 832 | 629 | 408 | 200 | – |
| Balanserat resultat | 729 | 732 | 529 | 308 | 150 | – | – |
| Årets resultat | 406 | 297 | 303 | 322 | 258 | 200 | – |
| Obeskattade reserver | 377 | 377 | 327 | 332 | 282 | 137 | – |
| Periodiseringsfonder | 250 | 250 | 250 | 230 | 180 | 80 | – |
| Ackumulerade överavskrivningar | 127 | 127 | 77 | 102 | 102 | 57 | – |
| Kortfristiga skulder | 435 | 422 | 351 | 518 | 588 | 486 | – |
| Leverantörsskulder | 319 | 254 | 102 | 217 | 321 | 312 | – |
| Skatteskulder | 44 | 33 | 37 | 140 | 113 | 50 | – |
| Övriga skulder | 40 | 102 | 106 | 83 | 88 | 71 | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 33 | 33 | 107 | 77 | 66 | 53 | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 150 | 200 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 408 | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2026-05-31 | 2025-05-31 | 2024-05-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 225 | 0 | 0 |
| Årets inköp | 225 | 0 | – |
Förbättringsutgifter på annans fastighet
| Post | 2026-05-31 | 2025-05-31 | 2024-05-31 | 2023-05-31 | 2022-05-31 | 2021-05-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 178 | 178 | 178 | 178 | 176 | 141 |
| Årets inköp | – | – | – | 3 | 35 | 141 |
| Ackumulerade avskrivningar | 48 | 40 | 31 | 22 | 13 | 5 |
| Årets avskrivningar | 9 | 9 | 9 | 9 | 8 | 5 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2026-05-31 | 2025-05-31 | 2024-05-31 | 2023-05-31 | 2022-05-31 | 2021-05-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 613 | 587 | 416 | 416 | 416 | 264 |
| Årets inköp | 26 | 171 | – | – | 152 | 264 |
| Ackumulerade avskrivningar | 467 | 362 | 250 | 167 | 84 | 18 |
| Årets avskrivningar | 105 | 112 | 83 | 83 | 66 | 18 |
Om bolaget
- Adress
- TOLEBO BUSKSTUGAN 1, 589 64 STUREFORS
- Registrerat
- 2020-06-16
- Bransch
- Metallegoarbeten
Verksamhet enligt registret
Tillverkning i metall, trä och plast inom verkstads och industrimaskiner. Service av verkstads och industrimaskiner och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5507-3670
- Linköpings Maskinteknik AB
kontrollerat 2026-10-20
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Säte
- Linköping
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-08-31
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Linköpings Maskinteknik AB är ett aktiebolag vars huvudsakliga verksamhet består av tillverkning och konstruktion av mekaniska detaljer samt underhåll och service av verkstads- och industrimaskiner. Företaget har sitt säte i Linköping .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Detta är bolagets sjätte räkenskapsår. Bolaget står sig starkt i rådande konjunkturläge och haft ett bra år med stigande orderingång. Marknaden börjar kännas stabil, och efterfrågan på våra produkter och tjänster är hög. Vi hoppas på en fortsatt stark marknad med bra köpkraft även framöver. Vi ser ljust på framtiden även om en viss försiktighet inför rådande omvärldsläge föreligger.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.