Start › Stockholms län › Norrtalje
Kent Lindström Invest AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsekostnader | 5 | 7 | 4 | 3 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 5 | 7 | 4 | 3 | – | – |
| Rörelseresultat | −5 | −7 | −4 | −3 | 0 | 0 |
| Finansiella poster | 150 | 150 | 400 | 390 | 238 | −7 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 150 | 150 | 400 | 400 | 250 | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | – | 0 | 10 | 12 | 7 |
| Resultat efter finansiella poster | 145 | 143 | 396 | 387 | 238 | −7 |
| Resultat före skatt | 145 | 143 | 396 | 387 | 238 | −7 |
| Årets resultat | 145 | 143 | 396 | 387 | 238 | −7 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 828 | 806 | 1 003 | 959 | 718 | 525 |
| Anläggningstillgångar | 774 | 750 | 720 | 675 | 675 | 500 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 774 | 750 | 720 | 675 | 675 | 500 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 500 | 500 | 500 | 500 | 500 | 500 |
| Andra långfristiga fordringar | 274 | 250 | 220 | 175 | 175 | – |
| Omsättningstillgångar | 54 | 56 | 283 | 284 | 43 | 25 |
| Kassa och bank | 54 | 56 | 283 | 284 | 43 | 25 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 828 | 806 | 1 003 | 959 | 718 | 525 |
| Eget kapital | 544 | 399 | 586 | 525 | 256 | 18 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | – | – | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | – | – | 0 |
| Reservfond | – | – | – | – | – | 0 |
| Fritt eget kapital | 519 | 374 | 561 | 500 | 231 | −7 |
| Överkursfond | – | – | – | – | – | 0 |
| Balanserat resultat | 374 | 231 | 165 | 113 | −7 | 0 |
| Årets resultat | 145 | 143 | 396 | 387 | 238 | −7 |
| Långfristiga skulder | 250 | 300 | 350 | 400 | 450 | 500 |
| Övriga skulder | 250 | 300 | 350 | 400 | 450 | 500 |
| Kortfristiga skulder | 34 | 107 | 67 | 34 | 12 | 7 |
| Övriga skulder | 34 | 107 | 67 | 24 | – | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | – | 0 | 10 | 12 | 7 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 0 | 0 | 260 | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 500 | 231 | −7 |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Återbetalt aktieägartillskott | – | – | – | 238 | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Om bolaget
- Adress
- GROVÖVÄGEN, 761 98 NORRTÄLJE
- Registrerat
- 2020-05-14
Verksamhet enligt registret
Äga aktier i moderbolag
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-22
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Norrtälje registrerades år 2020 och skall äga och förvalta aktier
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.