Genomsyn

Start › Dalarnas län › Dala-Järna

Måleri Eminent Dala-Järna AB

559254-3515AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2024-07-01 – 2025-06-30

Omsättning 2025
2,3 mkr
Resultat efter fin. poster 2025
165 tkr
Årets resultat 2025
165 tkr
Eget kapital 2025
308 tkr

Utveckling5 räkenskapsår

20252025: 2,3 mkr2,3 mkr20242024: 2,2 mkr2,2 mkr20232023: 3,3 mkr3,3 mkr20222022: 2,7 mkr2,7 mkr20212021: 1,3 mkr1,3 mkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post2025202420232022
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 2 3842 2093 2522 683
Nettoomsättning 2 2982 1763 2522 677
Övriga rörelseintäkter 873306
Rörelsekostnader 2 2022 2773 6132 158
Handelsvaror 2503221 265302
Övriga externa kostnader 338393340252
Personalkostnader 1 5921 5401 9881 589
Av- och nedskrivningar 22222014
Rörelseresultat 183−68−362526
Finansiella poster −18−21−100
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 0100
Räntekostnader och liknande resultatposter 1821100
Resultat efter finansiella poster 165−88−372526
Bokslutsdispositioner –0130−130
Förändring av periodiseringsfonder –0130−130
Resultat före skatt 165−88−242396
Skatt på årets resultat ––082
Årets resultat 165−88−242313

BalansräkningBelopp i tkr

Post2025202420232022
TILLGÅNGAR 1 0718561 0981 057
Anläggningstillgångar 35637840174
Materiella anläggningstillgångar 35637840174
Byggnader och mark 3353403440
Maskiner och andra tekniska anläggningar 21385674
Omsättningstillgångar 715478697984
Kortfristiga fordringar 461370483757
Kundfordringar 400300230721
Övriga fordringar 00551
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 617019734
Kassa och bank 254109214227
EGET KAPITAL OCH SKULDER 1 0718561 0981 057
Eget kapital 308143232473
Bundet eget kapital 25252525
Aktiekapital 25252525
Fritt eget kapital 283118207448
Balanserat resultat 118207448135
Årets resultat 165−88−242313
Obeskattade reserver ––0130
Periodiseringsfonder ––0130
Långfristiga skulder 2472913280
Skulder till kreditinstitut 1862302670
Övriga skulder 6161610
Kortfristiga skulder 516422538454
Skulder till kreditinstitut 4141410
Skatteskulder 13103257
Övriga skulder 226152231248
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 237219233149
Ställda säkerheter 324244244–
Företagsinteckningar 80–––
Fastighetsinteckningar 244244244–

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Ledningens kommentar till flerårsöversikten

Nettoomsättningen varierar med mer än 30 procent. Förändringen beror på sjukskrivning och att bolaget i lägre utsträckning än föregående år har anlitat underentreprenörer.

Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Byggnader och mark

Post2025-06-302024-06-302023-06-30
Anskaffningsvärde 347347347
Årets inköp ––347
Ackumulerade avskrivningar 1272
Årets avskrivningar 552

Maskiner och andra tekniska anläggningar

Post2025-06-302024-06-302023-06-302022-06-302021-06-30
Anskaffningsvärde 888888880
Årets inköp ––088–
Ackumulerade avskrivningar 675032140
Årets avskrivningar 18181814–

Om bolaget

Adress
SNÖBORG 75, 786 92 DALA-JÄRNA
Registrerat
2020-05-04
Bransch
Måleriarbeten

Verksamhet enligt registret

Bolaget ska utföra måleriarbeten och därmed förenlig verksamhet.

Bankgironummer

5550-8295
Måleri Eminent Dala-Järna AB
kontrollerat 2026-10-19

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Säte
Dala-Järna
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2025-10-15
Programvara
Wolters Kluwer Capego

Allmänt om verksamheten

Allmänt om verksamheten Bolagets verksamhet är att utföra måleriarbeten. Företaget har sitt säte i Dala-Järna .

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
20259 kB Öppna
202410 kB Öppna
20239 kB Öppna