Gzira Redovisning AB
559254-25171 (7)
Årsredovisning
Gzira Redovisning AB
Organisationsnummer:
559254-2517
Räkenskapsår:
2025-05-01 -
2026-04-30
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Stockholm
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2026-05-27.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Gzira Redovisning AB
559254-25172 (7)
| Allmänt om verksamheten |
| Företaget bedriver verksamhet inom redovisning och ekonomistyrning med säte i Stockholm. |
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Under året avslutades en del projekt och kunder pga det försämrade konjunkturläget. Trots detta ökade vinstmarginalen pga neddragningar av investeringar och läge löneuttag. Nya uppdrag på väg in. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2025-05-01 -2026-04-30 | 2024-05-01 -2025-04-30 | 2023-05-01 -2024-04-30 | 2022-05-01 -2023-04-30 |
| Nettoomsättning (kr) | | 512 604 | 543 056 | 571 060 | 554 305 |
| Resultat efter finansiella poster (kr) | | 90 878 | 75 134 | 48 079 | 124 337 |
| Soliditet (%) | | 38,9 | 36,2 | 34,0 | 46,5 |
| Nyckeltalsdefinitioner |
Nettoomsättning Rörelsens huvudintäkter, fakturerade kostnader, sidointäkter samt intäktskorrigeringar.
Resultat efter finansiella poster Resultat efter finansiella intäkter och kostnader men före bokslutsdispositioner och skatter.
Balansomslutning Företagets samlade tillgångar.
Soliditet (%) Justerat eget kapital (eget kapital och obeskattade reserver med avdrag för uppskjuten skatt) i procent av balansomslutning. |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 25 000 | 31 248 | 65 983 | 122 231 |
| Utdelning | | -57 231 | | -57 231 |
| Balanseras i ny räkning | | 65 983 | -65 983 | 0 |
| Årets resultat | | | 78 964 | 78 964 |
| Belopp vid årets utgång | 25 000 | 40 000 | 78 964 | 143 964 |
Gzira Redovisning AB
559254-25173 (7)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 40 000 | | | |
| Årets resultat | | 78 964 | | | |
| Medel att disponera | | 118 964 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Förslag till utdelning | | | | | |
| Utdelning | | 18 964 | | | |
| Summa utdelning | | 18 964 | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 100 000 | | | |
| Summa | | 118 964 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
Styrelsen anser att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till resultatutvecklingen under perioden för denna årsredovisning och perioden fram till påskrift av densamma. Mot bakgrund av ovanstående anser styrelsen att ovan föreslagna vinstutdelning är försvarlig med hänsyn till: - de krav som bolagets verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet och - bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. |
Gzira Redovisning AB
559254-25174 (7)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2025-05-01 | 2024-05-01 |
| | | 1 | 2026-04-30 | 2025-04-30 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 512 604 | 543 056 |
| Övriga rörelseintäkter | | | | 0 | 16 659 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 512 604 | 559 715 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -33 293 | -36 170 |
| Personalkostnader | | | 2 | -390 116 | -456 931 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -423 409 | -493 101 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | 89 195 | 66 614 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | | | | 0 | 5 232 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | | | | 1 348 | 3 401 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | 335 | -113 |
| Summa finansiella poster | | | | 1 683 | 8 520 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 90 878 | 75 134 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Förändring av periodiseringsfonder | | | | 10 000 | 10 000 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | 10 000 | 10 000 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 100 878 | 85 134 |
| | | | | |
| Skatt på årets resultat | | | | -21 914 | -19 151 |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 78 964 | 65 983 |
Gzira Redovisning AB
559254-25175 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2026-04-30 | 2025-04-30 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | | | 3 | 163 000 | 92 000 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 163 000 | 92 000 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 163 000 | 92 000 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Kundfordringar | | | | 12 656 | 19 739 |
| Övriga fordringar | | | | 234 | 16 173 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 12 890 | 35 912 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 235 081 | 275 752 |
| Summa kassa och bank | | | | 235 081 | 275 752 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 247 971 | 311 664 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 410 971 | 403 664 |
Gzira Redovisning AB
559254-25176 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2026-04-30 | 2025-04-30 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 25 000 | 25 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 25 000 | 25 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 40 000 | 31 248 |
| Årets resultat | | | | 78 964 | 65 983 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 118 964 | 97 231 |
| Summa eget kapital | | | | 143 964 | 122 231 |
| | | | | |
| Obeskattade reserver | | | | | |
| Periodiseringsfonder | | | | 20 000 | 30 000 |
| Summa obeskattade reserver | | | | 20 000 | 30 000 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Leverantörsskulder | | | | 542 | 0 |
| Skatteskulder | | | | 26 692 | 20 587 |
| Övriga skulder | | | | 219 773 | 230 846 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 247 007 | 251 433 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 410 971 | 403 664 |
| | | | | |
Gzira Redovisning AB
559254-25177 (7)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Tjänste- och entreprenaduppdrag |
| Företaget intäktsredovisar tjänsteuppdrag/entreprenaduppdrag på löpande räkning genom att inkomsten redovisas som intäkt i takt med att arbetet utförs och material levereras eller förbrukas.
Företaget intäktsredovisar tjänsteuppdrag/entreprenaduppdrag till fast pris enligt huvudregeln i BFNAR 2016:10, s.k. "successiv vinstavräkning". Färdigställandegraden beräknas som per balansdagen nedlagda utgifter i förhållande till totalt beräknade utgifter för att fullgöra uppdraget.
Företaget intäktsredovisar tjänsteuppdrag/entreprenaduppdrag till fast pris enligt alternativregeln i BFNAR 2016:10. Detta innebär att inkomsten redovisas som intäkt när arbetet väsentligen är fullgjort. |
| Not 2. Medelantal anställda | | | | | |
| | | | 2025-05-01 2026-04-30 | 2024-05-01 2025-04-30 |
| Medelantal anställda | | | | 1 | 1 |
| | | | | |
| Not 3. Andra långfristiga värdepappersinnehav | | | | | |
| | | | 2026-04-30 | 2025-04-30 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 92 000 | 0 |
| Inköp | | | | 71 000 | 92 000 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 163 000 | 92 000 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 163 000 | 92 000 |
| Avser Skandia kapitalförsäkring. |
| | | | | |