Genomsyn

Start › Stockholms län › Hässelby

Saga Måleri AB

559253-8671AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2025-05-01 – 2026-04-30

Omsättning 2026
2,6 mkr
Resultat efter fin. poster 2026
409 tkr
Årets resultat 2026
322 tkr
Eget kapital 2026
449 tkr

Utveckling6 räkenskapsår

20262026: 2,6 mkr2,6 mkr20252025: 1,9 mkr1,9 mkr20242024: 2,2 mkr2,2 mkr20232023: 2,0 mkr2,0 mkr20222022: 1,9 mkr1,9 mkr20212021: 465 tkr465 tkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post202620252024202320222021
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 2 6491 9472 2282 0041 940465
Nettoomsättning 2 6491 8522 2282 0041 940465
Övriga rörelseintäkter 095––––
Rörelsekostnader 2 2401 6041 9871 7891 553361
Handelsvaror 943473896713609177
Övriga externa kostnader 29822020225125484
Personalkostnader 994906884825690100
Av- och nedskrivningar 665–––
Rörelseresultat 409343241215387103
Finansiella poster 0−1−2000
Räntekostnader och liknande resultatposter 012000
Resultat efter finansiella poster 409342239215387103
Bokslutsdispositioner 10−3–––
Förändring av överavskrivningar 10−3–––
Resultat före skatt 410342236215387103
Skatt på årets resultat 887351468224
Årets resultat 32226918516930579

BalansräkningBelopp i tkr

Post202620252024202320222021
TILLGÅNGAR 725585550589585296
Anläggningstillgångar 121824–––
Materiella anläggningstillgångar 121824–––
Inventarier, verktyg och installationer 121824–––
Omsättningstillgångar 713567526589585296
Kortfristiga fordringar 31744812815350114
Kundfordringar 26236712851935
Övriga fordringar ––––031
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 558101483147
Kassa och bank 396119397437535182
EGET KAPITAL OCH SKULDER 725585550589585296
Eget kapital 449377308323334104
Bundet eget kapital 252525252525
Aktiekapital 252525252525
Fritt eget kapital 42435228329830979
Balanserat resultat 10283981294–
Årets resultat 32226918516930579
Obeskattade reserver 233–––
Ackumulerade överavskrivningar 233–––
Kortfristiga skulder 274205238266251192
Leverantörsskulder 8510697353
Skatteskulder 3213188759–
Övriga skulder 149173205161110129
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 999999

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post202620252024202320222021
Styrelsens förslag 40025020020018075
Medel att disponera ––––30979

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2026

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

2025

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

2023

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

2022

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

2021

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Inventarier, verktyg och installationer

Post2026-04-302025-04-302024-04-302023-04-302022-04-30
Anskaffningsvärde 29292900
Årets inköp –0290–
Ackumulerade avskrivningar 171150–
Årets avskrivningar 6650–

Om bolaget

Adress
LIDEN 15, 165 74 HÄSSELBY
Registrerat
2020-04-28
Bransch
Måleriarbeten

Verksamhet enligt registret

Föremålet för bolagets verksamhet ska vara att bedriva måleri- och byggverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.

Bankgironummer

5562-0181
Saga Måleri AB
kontrollerat 2026-10-19

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026

Regelverk
K2
Säte
Stockholm
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2026-08-27
Programvara
Briljant Ekonomisystem

Allmänt om verksamheten

Verksamheten har bedrivits enligt bolagsordningen och består av måleri- och byggarbeten.