Start › Dalarnas län › Mora
Morchella AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 609 | 289 | 170 | 128 | 276 | 221 |
| Nettoomsättning | 609 | 289 | 85 | 128 | 276 | 221 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 85 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 898 | 604 | 157 | 180 | 258 | 141 |
| Övriga externa kostnader | 271 | 105 | 98 | 122 | 102 | 124 |
| Personalkostnader | 572 | 442 | 6 | 11 | 128 | 11 |
| Av- och nedskrivningar | 55 | 58 | 53 | 47 | 28 | 6 |
| Rörelseresultat | −289 | −315 | 14 | −52 | 18 | 80 |
| Finansiella poster | −87 | 1 324 | 5 | 13 | −1 | −1 |
| Resultat från andelar i intresseföretag | −87 | 1 311 | – | – | – | – |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 3 | 15 | 12 | 18 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 3 | 3 | 7 | 5 | 1 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | −376 | 1 009 | 19 | −39 | 17 | 79 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | 0 | 23 | 10 | −33 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | 0 | 15 | 0 | −15 |
| Förändring av överavskrivningar | – | – | 0 | 8 | 10 | −18 |
| Resultat före skatt | −376 | 1 009 | 19 | −16 | 27 | 46 |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | 0 | 6 | 10 |
| Årets resultat | −376 | 1 009 | 19 | −16 | 21 | 36 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 794 | 1 192 | 1 004 | 939 | 926 | 591 |
| Anläggningstillgångar | 401 | 1 053 | 959 | 926 | 844 | 526 |
| Materiella anläggningstillgångar | 56 | 112 | 169 | 176 | 94 | 76 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 56 | 112 | 169 | 176 | 94 | 76 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 345 | 942 | 790 | 750 | 750 | 450 |
| Andelar i intresseföretag | 0 | 387 | 492 | 342 | 342 | 342 |
| Fordringar hos intresseföretag | 0 | 55 | 298 | 408 | 408 | 108 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 345 | 500 | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 392 | 139 | 44 | 12 | 82 | 65 |
| Kortfristiga fordringar | 298 | 21 | 44 | 12 | 36 | 23 |
| Kundfordringar | – | 0 | 13 | – | – | – |
| Övriga fordringar | 124 | 21 | 19 | 5 | 1 | 8 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 173 | 0 | 13 | 8 | 35 | 15 |
| Kassa och bank | 95 | 118 | – | 0 | 45 | 42 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 794 | 1 192 | 1 004 | 939 | 926 | 591 |
| Eget kapital | 743 | 1 119 | 110 | 91 | 107 | 86 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 693 | 1 069 | 60 | 41 | 57 | 36 |
| Balanserat resultat | 1 069 | 60 | 41 | 57 | 36 | 0 |
| Årets resultat | −376 | 1 009 | 19 | −16 | 21 | 36 |
| Obeskattade reserver | – | – | – | 0 | 23 | 33 |
| Periodiseringsfonder | – | – | – | 0 | – | – |
| Ackumulerade överavskrivningar | – | – | – | 0 | 8 | 18 |
| Långfristiga skulder | – | 0 | 846 | 780 | 750 | 465 |
| Övriga skulder | – | 0 | 846 | 780 | 750 | 465 |
| Kortfristiga skulder | 51 | 73 | 48 | 68 | 45 | 6 |
| Checkräkningskredit | – | 0 | 36 | 59 | – | – |
| Leverantörsskulder | 17 | 0 | 4 | – | – | – |
| Skatteskulder | – | – | – | 0 | 9 | 6 |
| Övriga skulder | 27 | 61 | 0 | 1 | 36 | 0 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 8 | 12 | 8 | 8 | – | – |
| Ställda säkerheter | – | – | – | 100 | – | – |
| Företagsinteckningar | – | – | – | 100 | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | 57 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har ökat med 111 % vilket beror på ökad efterfrågan av bolagets tjänster.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har ökat med 240% vilket beror på ökad efterfrågan av bolagets tjänster.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har minskat med 34% vilket beror på lägre efterfrågan.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har minskat med 54% vilket förklaras med att bolagets ägare har annan anställning.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2026-03-31 | 2025-03-31 | 2024-03-31 | 2023-03-31 | 2022-03-31 | 2021-03-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 387 | 492 | 342 | 342 | 342 |
| Årets inköp | – | 212 | 40 | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 387 | 342 | – | – | – | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2026-03-31 | 2025-03-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 345 | 500 |
| Årets inköp | 200 | 500 |
| Försäljningar och utrangeringar | 355 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2026-03-31 | 2025-03-31 | 2024-03-31 | 2023-03-31 | 2022-03-31 | 2021-04-01 | 2021-03-31 | 2020-04-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 304 | 304 | 304 | 258 | 128 | 82 | 82 | 0 |
| Årets inköp | – | – | 46 | 130 | 46 | – | 82 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 247 | 192 | 134 | 81 | 34 | 6 | 6 | 0 |
| Årets avskrivningar | 55 | 58 | 53 | 47 | 28 | – | 6 | – |
Om bolaget
- Adress
- ENBÄRSSTIGEN 19, 792 52 MORA
- Registrerat
- 2020-04-02
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Bolaget kommer att bedriva konsultationer inom företagsutveckling, projektledning, fotografering, handel med värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5477-2389
- MORCHELLA AB
kontrollerat 2026-10-19
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-10-05
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver konsultationer inom företagsutveckling, projektledning, fotografering, handel med värdepapper samt därmed förenlig verksamhet Företaget har sitt säte i Mora.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.