Start › Stockholms län › Stockholm
TLL Projects AB
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 4 207 | 6 408 | 4 052 | 4 804 | 1 827 | – |
| Nettoomsättning | 3 665 | 4 895 | 2 944 | 3 664 | 1 428 | – |
| Övriga rörelseintäkter | 542 | 1 513 | 1 109 | 1 140 | 399 | – |
| Rörelsekostnader | 3 811 | 6 120 | 3 774 | 4 789 | 1 507 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 684 | 858 | – | – | – | – |
| Handelsvaror | – | – | 250 | 749 | 325 | – |
| Övriga externa kostnader | 1 166 | 1 943 | 1 101 | 1 145 | 393 | – |
| Personalkostnader | 1 792 | 3 122 | 2 376 | 2 843 | 780 | – |
| Av- och nedskrivningar | 169 | 198 | 48 | 52 | 8 | – |
| Rörelseresultat | 396 | 288 | 278 | 15 | 321 | – |
| Finansiella poster | 2 | −9 | 1 | −1 | −1 | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 2 | 2 | 1 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 11 | 0 | 1 | 1 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 397 | 280 | 279 | 14 | 320 | – |
| Bokslutsdispositioner | 114 | 0 | −72 | – | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | 114 | 0 | −72 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 511 | 280 | 207 | 14 | 320 | – |
| Skatt på årets resultat | 132 | 60 | 44 | 7 | 69 | – |
| Övriga skatter | 30 | 0 | – | – | – | – |
| Årets resultat | 349 | 219 | 162 | 7 | 251 | – |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 415 | 2 079 | 1 326 | 903 | 948 | – |
| Anläggningstillgångar | 0 | 419 | 131 | 191 | 66 | – |
| Immateriella anläggningstillgångar | 0 | 291 | – | – | – | – |
| Goodwill | 0 | 291 | – | – | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 127 | 131 | 179 | 54 | – |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 0 | 44 | 67 | 90 | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 83 | 64 | 89 | 54 | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 11 | 11 | – |
| Andra långfristiga fordringar | – | – | 0 | 11 | 11 | – |
| Omsättningstillgångar | 1 415 | 1 661 | 1 194 | 713 | 882 | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 118 | 996 | 611 | 524 | 473 | – |
| Kundfordringar | 0 | 346 | 158 | 86 | 63 | – |
| Fordringar hos koncernföretag | 1 086 | 58 | 125 | – | – | – |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | 0 | 0 | 20 | 282 | 184 | – |
| Övriga fordringar | 33 | 217 | 54 | 18 | 55 | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 375 | 254 | 137 | 170 | – |
| Kassa och bank | 297 | 664 | 583 | 188 | 409 | – |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 415 | 2 079 | 1 326 | 903 | 948 | – |
| Eget kapital | 1 081 | 732 | 220 | 57 | 301 | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 1 031 | 682 | 170 | 7 | 251 | – |
| Balanserat resultat | 682 | 462 | 7 | 0 | – | – |
| Årets resultat | 349 | 219 | 162 | 7 | 251 | – |
| Obeskattade reserver | 0 | 114 | 72 | – | – | – |
| Periodiseringsfonder | 0 | 114 | 72 | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 0 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Övriga skulder | 0 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Kortfristiga skulder | 334 | 1 184 | 984 | 796 | 596 | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 110 | 194 | 156 | 22 | – |
| Skulder till koncernföretag | 0 | 41 | 10 | – | – | – |
| Skatteskulder | 105 | 33 | 16 | 17 | 61 | – |
| Övriga skulder | 229 | 259 | 182 | 136 | 138 | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 0 | 741 | 581 | 487 | 375 | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 1 031 | – | 170 | – | 251 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Räkenskapsåret 2020/2021 avser 17 mån och 2021/2022 avser 16 månader.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-08-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 11 | 11 |
| Årets inköp | – | – | 11 |
Goodwill
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 729 | 0 |
| Försäljningar och utrangeringar | 729 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 437 | 0 |
| Årets avskrivningar | – | 146 | – |
| Återförda avskrivningar | 437 | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 0 | 0 | 0 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 171 | 125 | 125 | 62 |
| Årets inköp | – | 46 | – | 62 | 62 |
| Försäljningar och utrangeringar | 171 | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 88 | 61 | 36 | 8 |
| Årets avskrivningar | – | 27 | 25 | 27 | 8 |
| Återförda avskrivningar | 88 | – | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | – | – |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 115 | 115 | 115 | 115 |
| Årets inköp | – | – | – | 115 | 0 |
| Försäljningar och utrangeringar | 115 | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 71 | 48 | 25 | 0 |
| Årets avskrivningar | – | 23 | 23 | 25 | 0 |
| Återförda avskrivningar | 71 | – | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- KIVRA: 559250-7676, 106 31 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2020-04-01
- Bransch
- Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva förvärv, förvaltning, utveckling och försäljning av fastigheter, förvalta lös och fast egendom, bedriva konsultativa tjänster, äga och förvalta aktier och andelar i andra bolag, samt idka därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5530-4570
- Renbil Support AB
kontrollerat 2026-10-19
Jobbannonser
Källa: Arbetsförmedlingens annonsdata via JobTech Dev · uppdaterad 2026-11-02
- Annonser totalt
- 13
- Aktiva nu
- 0
- Första annonsen
- 2022-09-23
- Senaste annonsen
- 2025-04-23
Annonser per år
| År | 2022 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Annonser | 3 | 8 | 2 |
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-22
- Programvara
- Fortnox Bokslut & Skatt
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver bilvårdstjänster, däckservice och associerad verksamhet gentemot företagskunder och privatpersoner i Stockholmsområdet.Bolaget har sitt säte i Stockholm.
Väsentliga händelser
Under året har bolaget gjort en inkråmsöverlåtelse till moderbolaget Ren Bil Nordic AB. Syftet var att överföra verksamheten till ett enda bolag för att förenkla administration och ledning. Styrelsen har beslutat att avveckla bolagets verksamhet och avser att sälja aktierna i bolaget. Verksamheten bedrivs i begränsad omfattning fram till dess att försäljningen genomförts.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
Ren Bil Nordic AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Ren Bil Nordic AB; Organisationsnummer=556665-7028; ForetagetsSate=Stockholm
-
Paron Ventures Nordic AB
Visa källuppgift
Ren Bil Nordic AB är i sin tur dotterbolag till Paron Ventures Nordic AB, org nr 556760-1041 med säte i Täby.Koncernredovisning upprättas av Paron Ventures Nordic AB.