Start › Uppsala län › Uppsala
MI Åkeri AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 8 009 | 4 956 | 0 | 0 |
| Nettoomsättning | 7 519 | 4 771 | 0 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | 491 | 185 | – | – |
| Rörelsekostnader | 6 595 | 4 082 | 10 | 18 |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 162 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 4 245 | 2 334 | 10 | 18 |
| Personalkostnader | 2 156 | 1 527 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 193 | 59 | – | – |
| Rörelseresultat | 1 414 | 875 | −10 | −18 |
| Finansiella poster | −23 | −4 | 0 | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 23 | 4 | 0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 392 | 870 | −10 | −18 |
| Resultat före skatt | 1 392 | 870 | −10 | −18 |
| Skatt på årets resultat | 329 | 218 | – | – |
| Årets resultat | 1 063 | 653 | −10 | −18 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 462 | 1 480 | 3 | 11 |
| Anläggningstillgångar | 873 | 688 | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 873 | 688 | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 873 | 688 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 589 | 792 | 3 | 11 |
| Varulager m.m. | 28 | 8 | – | – |
| Förskott till leverantörer | 28 | 8 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 429 | 263 | 1 | 1 |
| Kundfordringar | 181 | 55 | – | – |
| Övriga fordringar | 247 | 208 | 1 | 1 |
| Kassa och bank | 1 132 | 522 | 2 | 9 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 462 | 1 480 | 3 | 11 |
| Eget kapital | 1 490 | 937 | 3 | 7 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | 1 465 | 912 | −22 | −18 |
| Balanserat resultat | 402 | 259 | −12 | 0 |
| Årets resultat | 1 063 | 653 | −10 | −18 |
| Långfristiga skulder | 329 | 80 | – | – |
| Skulder till kreditinstitut | 329 | 80 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 643 | 463 | 0 | 4 |
| Leverantörsskulder | 26 | 34 | 0 | 6 |
| Skatteskulder | 341 | 218 | – | – |
| Övriga skulder | 276 | 199 | 0 | −2 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 0 | 12 | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 130 | 222 | – | – |
| Medel att disponera | – | 912 | −22 | −18 |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | −222 | 282 | 6 | – |
| Återbetalt aktieägartillskott | 288 | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Företaget hat byt ägare och inriktning under 2022.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Inga väsentliga händelser rapporterade
Det finns inga väsentliga händelser efter räkenskapsårets slut.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 747 | 0 |
| Årets inköp | 747 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 59 | 0 |
| Årets avskrivningar | 59 | – |
Om bolaget
- Adress
- BOX 2051, 750 02 UPPSALA
- Registrerat
- 2020-03-30
- Bransch
- Vägtransport, godstrafik
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva verksamhet inom budbilsåkeri, godstransport, flyttransporter samt därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2023
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2024-05-10
- Programvara
- eDeklarera Årsredovisning
Allmänt om verksamheten
Bolaget ska bedriva verksamhet inom budbilsåkeri, godstransport, flyt transporter .Bolaget har sitt säte i Stockholm
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.