Start › Västra Götalands län › Ellös
Lägenhetshotell Varvet på Orust AB
Utveckling3 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 5 716 | 5 820 | 2 271 |
| Nettoomsättning | 5 585 | 5 466 | 2 005 |
| Övriga rörelseintäkter | 131 | 354 | 266 |
| Rörelsekostnader | 6 459 | 6 472 | 3 074 |
| Råvaror och förnödenheter | 22 | 11 | – |
| Handelsvaror | 2 204 | 2 240 | 844 |
| Övriga externa kostnader | 1 683 | 1 750 | 1 215 |
| Personalkostnader | 2 529 | 2 461 | 1 007 |
| Av- och nedskrivningar | 21 | 10 | 8 |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | – | – |
| Rörelseresultat | −743 | −652 | −803 |
| Finansiella poster | 0 | −1 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −743 | −652 | −803 |
| Resultat före skatt | −743 | −652 | −803 |
| Årets resultat | −743 | −652 | −803 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 395 | 529 | 727 |
| Anläggningstillgångar | 65 | 32 | 42 |
| Materiella anläggningstillgångar | 65 | 32 | 42 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 65 | 32 | 42 |
| Omsättningstillgångar | 330 | 496 | 685 |
| Varulager m.m. | 111 | 67 | 58 |
| Färdiga varor och handelsvaror | 111 | 67 | 58 |
| Kortfristiga fordringar | 150 | 281 | 541 |
| Kundfordringar | 65 | 138 | 17 |
| Fordringar hos koncernföretag | – | 103 | 432 |
| Övriga fordringar | 70 | 3 | 51 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 15 | 38 | 41 |
| Kassa och bank | 69 | 148 | 85 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 395 | 529 | 727 |
| Eget kapital | 27 | 30 | 32 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | 2 | 5 | 7 |
| Balanserat resultat | 745 | 657 | 810 |
| Årets resultat | −743 | −652 | −803 |
| Kortfristiga skulder | 368 | 498 | 695 |
| Förskott från kunder | 0 | 0 | 90 |
| Leverantörsskulder | 66 | 82 | 470 |
| Övriga skulder | 108 | 150 | 80 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 194 | 265 | 54 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|
| Medel att disponera | 2 | 5 | 7 |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | 739 | 650 | 810 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då föregående räkenskapsår var ett förkortat första verksamhetsår.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Spridningen av coronaviruset har efter balansdagen haft en negativ påverkan på företagets verksamhet. På grund av osäkerheten kring framtida politiska beslut och människors och företags beteende går det i dagsläget inte att kvantifiera pandemins påverkan på verksamheten.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 103 | 50 | 50 |
| Årets inköp | 53 | – | 50 |
| Årets avskrivningar | 21 | 10 | 8 |
Om bolaget
- Adress
- Ravinvägen 2, 474 31 ELLÖS
- Registrerat
- 2020-03-26
Verksamhet enligt registret
Hotelldrift samt restaurang, pub, SPA och därtill förenligt verksamhet.
Jobbannonser
Källa: Arbetsförmedlingens annonsdata via JobTech Dev · uppdaterad 2026-11-07
- Annonser totalt
- 1
- Aktiva nu
- 0
- Första annonsen
- 2022-04-22
- Senaste annonsen
- 2022-04-22
Annonser per år
| År | 2022 |
|---|---|
| Annonser | 1 |
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2022
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2023-04-28
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver drift av hotell, restaurang, pub och SPA på anläggningen Varvet i Ellös, Orust och är ett helägt dotterbolag till Stay First Invest AB (559150-9756). Företaget har sitt säte i GÖTEBORG.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
Stay First Invest AB
Visa källuppgift
Företaget bedriver drift av hotell, restaurang, pub och SPA på anläggningen Varvet i Ellös, Orust och är ett helägt dotterbolag till Stay First Invest AB (559150-9756). Företaget har sitt säte i GÖTEBORG.
-
Stay First Invest AB
Visa källuppgift
Företaget bedriver drift av hotell, restaurang, pub och SPA på anläggningen Varvet i Ellös, Orust och är ett helägt dotterbolag till Stay First Invest AB (559150-9756). Företaget har sitt säte i GÖTEBORG.
-
Stay First Invest AB
Visa källuppgift
Företaget bedriver drift av hotell, restaurang, pub och SPA på anläggningen Varvet i Ellös, Orust och är ett helägt dotterbolag till Stay First Invest AB (559150-9756). Detta är det första räkenskapsåret (förkortat). Företaget har sitt säte i GÖTEBORG.