DPM Studios AB
559249-67061 (7)
Årsredovisning
DPM Studios AB
Organisationsnummer:
559249-6706
Räkenskapsår:
2022-01-01 -
2022-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Växjö
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2023-06-30.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
DPM Studios AB
559249-67062 (7)
| Allmänt om verksamheten |
DPM Studios är en musikstudio som erbjuder mixning, mastering samt inspelning. Bolaget erbjuder även musikertjänster och stödtjänster vid liveverksamhet så som ljudtekniker och ljustekniker. Bolaget har sitt säte i Växjö.
|
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2022-01-01 -2022-12-31 | 2021-01-01 -2021-12-31 | 2020-03-25 -2020-12-31 | - |
| Nettoomsättning (kr) | | 390 410 | 619 609 | 526 641 | |
| Resultat efter finansiella poster (kr) | | 113 883 | 367 183 | -27 002 | |
| Soliditet (%) | | 48,5 | 49,0 | 16,6 | |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 25 000 | 22 998 | 297 036 | 345 034 |
| Balanseras i ny räkning | | 297 036 | -297 036 | 0 |
| Årets resultat | | | 113 883 | 113 883 |
| Belopp vid årets utgång | 25 000 | 320 034 | 113 883 | 458 917 |
DPM Studios AB
559249-67063 (7)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel: | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 320 034 | | | |
| Årets resultat | | 113 883 | | | |
| Summa | | 433 917 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande: | | | | | |
| Utdelning | | 100 000 | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 333 917 | | | |
| Summa | | 433 917 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
Styrelsen anser att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till resultatutvecklingen under perioden för denna årsredovisning och perioden fram till påskrift av densamma. Mot bakgrund av ovanstående anser styrelsen att ovan föreslagna vinstutdelning är försvarlig med hänsyn till: - de krav som bolagets verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet och - bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. |
DPM Studios AB
559249-67064 (7)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2022-01-01 | 2021-01-01 |
| | | 1 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 390 410 | 619 609 |
| Övriga rörelseintäkter | | | | 2 974 | 376 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 393 384 | 619 985 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Råvaror och förnödenheter | | | | 0 | -5 931 |
| Övriga externa kostnader | | | | -383 217 | -173 602 |
| Personalkostnader | | | 2 | -6 598 | -73 383 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar | | | | -14 687 | 0 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -404 502 | -252 916 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -11 118 | 367 069 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | | | | 125 000 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | | | | 1 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | 0 | 114 |
| Summa finansiella poster | | | | 125 001 | 114 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 113 883 | 367 183 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 113 883 | 367 183 |
| | | | | |
| Skatt på årets resultat | | | | 0 | -70 147 |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 113 883 | 297 036 |
DPM Studios AB
559249-67065 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Byggnader och mark | | | 3 | 58 749 | 73 436 |
| Summa materiella anläggningstillgångar | | | | 58 749 | 73 436 |
| | | | | |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 58 749 | 73 436 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Kundfordringar | | | | 60 000 | 0 |
| Övriga fordringar | | | | 5 949 | 11 213 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 65 949 | 11 213 |
| | | | | |
| Kortfristiga placeringar | | | | | |
| Övriga kortfristiga placeringar | | | | 450 000 | 300 000 |
| Summa kortfristiga placeringar | | | | 450 000 | 300 000 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 371 028 | 319 366 |
| Summa kassa och bank | | | | 371 028 | 319 366 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 886 977 | 630 579 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 945 726 | 704 015 |
DPM Studios AB
559249-67066 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 25 000 | 25 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 25 000 | 25 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 320 034 | 22 998 |
| Årets resultat | | | | 113 883 | 297 036 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 433 917 | 320 034 |
| Summa eget kapital | | | | 458 917 | 345 034 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Leverantörsskulder | | | | 65 193 | 7 563 |
| Skatteskulder | | | | 79 347 | 83 324 |
| Övriga skulder | | | | 259 476 | 268 094 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | | | | 82 793 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 486 809 | 358 981 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 945 726 | 704 015 |
| | | | | |
DPM Studios AB
559249-67067 (7)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Avskrivning | | | | | |
| Tillämpade avskrivningstider: | | | | | |
| Byggnader | | | | 5 | år |
| | | | | |
| Not 2. Medelantal anställda | | | | | |
| | | | 2022-01-01 - 2022-12-31 | 2021-01-01 - 2021-12-31 |
| Medelantal anställda | | | | 1 | 1 |
| | | | | |
| Not 3. Byggnader och mark | | | | | |
| | | | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 73 436 | 73 436 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 73 436 | 73 436 |
| | | | | |
| Årets avskrivningar | | | | -14 687 | 0 |
| Utgående avskrivningar | | | | -14 687 | 0 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 58 749 | 73 436 |