Årsredovisning för

PRH Ljunga AB

559249-0915

Räkenskapsåret

2020-03-20 - 2020-12-31

Förvaltningsberättelse1
Resultaträkning3
Balansräkning4
Noter6
Underskrifter7

Fastställelseintyg

Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2021-03-26. 
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition. 

Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.

 

Förvaltningsberättelse

Styrelsen för PRH Ljunga AB, 559249-0915, avger följande årsredovisning för räkenskapsåret 2020-03-20 - 2020-12-31.

Verksamheten

Allmänt om verksamheten

Företaget med säte i Norrköping registrerades år 2020 och bolaget skall bedriva handel med aktier och andra värdepappe, äga aktier i andra rörelsedrivande bolag samt annan därmed förenlig verksamhet.

Väsentliga händelser under räkenskapsåret

Covid-19 som påverkat hela samhället har inte haft någon påverkan på företaget.

Flerårsöversikt

Belopp i kr

  2020
Nettoomsättning 225 000
Resultat efter finansiella poster 217 574
Soliditet % 55

Förändringar i eget kapital

  Aktiekapital Ej registrerat aktiekapital Uppskrivnings- fond Reservfond
Insatt kapital vid bolagets start 25 000      
Belopp vid årets utgång 25 000 0 0 0
  Överkursfond Balanserat resultat Årets resultat
Årets resultat     171 015
Belopp vid årets utgång 0 0 171 015

Resultatdisposition

Till årsstämmans förfogande står följande medel:

Belopp i kr

  2020-03-20 - 2020-12-31
Årets resultat 171 015
Summa 171 015
 

Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande:

  2020-03-20 - 2020-12-31
Utdelning 170 000
Summa 170 000

Styrelsens yttrande om vinstutdelning

Bolagets egna kapital har beräknats i enlighet med svensk lag och bokföringsnämndens uttalanden. Styrelsen finner att full täckning finns för bolagets bundna egna kapital efter den föreslagna vinstutdelningen. Styrelsen finner även att den föreslagna utdelningen till aktieägarna är försvarlig med hänsyn till de parametrar som anges i 17 kap 3 § andra och tredje styckena i aktiebolagslagen (verksamhetens art, omfattning och risker samt konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt). Styrelsen vill därvid framhålla följande.

 

Resultaträkning

Belopp i kr Not 2020-03-20 - 2020-12-31
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.    
Nettoomsättning   225 000
Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.   225 000
Rörelsekostnader    
Övriga externa kostnader   -7 426
Summa rörelsekostnader   -7 426
Rörelseresultat   217 574
Resultat efter finansiella poster   217 574
Resultat före skatt   217 574
Skatter    
Skatt på årets resultat   -46 559
Årets resultat   171 015
 

Balansräkning

Belopp i kr Not 2020-12-31
TILLGÅNGAR    
Anläggningstillgångar    
Finansiella anläggningstillgångar    
Andelar i koncernföretag 2 25 000
Summa finansiella anläggningstillgångar   25 000
Summa anläggningstillgångar   25 000
Omsättningstillgångar    
Kortfristiga fordringar    
Kundfordringar   281 250
Fordringar hos koncernföretag   25 000
Summa kortfristiga fordringar   306 250
Kassa och bank    
Kassa och bank   24 524
Summa kassa och bank   24 524
Summa omsättningstillgångar   330 774
SUMMA TILLGÅNGAR   355 774
 

Balansräkning

Belopp i kr Not 2020-12-31
EGET KAPITAL OCH SKULDER    
Eget kapital    
Bundet eget kapital    
Aktiekapital   25 000
Summa bundet eget kapital   25 000
Fritt eget kapital    
Årets resultat   171 015
Summa fritt eget kapital   171 015
Summa eget kapital   196 015
Långfristiga skulder    
Övriga skulder   50 000
Summa långfristiga skulder   50 000
Kortfristiga skulder    
Skatteskulder   46 559
Övriga skulder   56 250
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter   6 950
Summa kortfristiga skulder   109 759
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER   355 774
 

Noter

Belopp i kr om inget annat anges.

Not 1 Redovisningsprinciper

Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och Bokföringsnämndens allmänna råd (BFNAR 2016:10) om årsredovisning i mindre företag.

Not 2 Andelar i koncernföretag

  2020-03-20 - 2020-12-31
Förändringar av anskaffningsvärden  
Inköp 25 000
Utgående anskaffningsvärden 25 000
Redovisat värde 25 000