Start › Dalarnas län › Falun
StyleHeads Falun AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 800 | 760 | 969 | 911 | 938 | 696 |
| Nettoomsättning | 800 | 760 | 969 | 911 | 908 | 673 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | – | – | – | 0 | 20 | 23 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 | 10 | – |
| Rörelsekostnader | 819 | 768 | 955 | 805 | 714 | 608 |
| Råvaror och förnödenheter | 100 | 108 | 122 | 151 | 129 | 104 |
| Övriga externa kostnader | 255 | 232 | 243 | 210 | 159 | 131 |
| Personalkostnader | 464 | 428 | 590 | 443 | 427 | 372 |
| Rörelseresultat | −19 | −8 | 13 | 106 | 224 | 89 |
| Finansiella poster | 0 | – | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | – | 0 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −19 | −8 | 13 | 106 | 224 | 89 |
| Resultat före skatt | −19 | −8 | 13 | 106 | 224 | 89 |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 0 | 22 | 47 | 19 |
| Årets resultat | −19 | −8 | 13 | 83 | 177 | 69 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 424 | 424 | 451 | 508 | 397 | 157 |
| Anläggningstillgångar | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 423 | 423 | 450 | 507 | 396 | 157 |
| Varulager m.m. | 43 | 43 | 43 | 43 | 43 | 23 |
| Färdiga varor och handelsvaror | 43 | 43 | 43 | 43 | 43 | 23 |
| Kortfristiga fordringar | 54 | 41 | 11 | −3 | 1 | 1 |
| Kundfordringar | −15 | −7 | −8 | −3 | 1 | 1 |
| Övriga fordringar | 69 | 48 | 19 | – | – | – |
| Kassa och bank | 326 | 339 | 396 | 467 | 352 | 133 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 424 | 424 | 451 | 508 | 397 | 157 |
| Eget kapital | 318 | 334 | 368 | 355 | 271 | 94 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | 293 | 309 | 343 | 330 | 246 | 69 |
| Balanserat resultat | 312 | 317 | 330 | 246 | 69 | 0 |
| Årets resultat | −19 | −8 | 13 | 83 | 177 | 69 |
| Kortfristiga skulder | 106 | 90 | 83 | 153 | 126 | 63 |
| Förskott från kunder | −3 | −1 | 0 | 4 | 3 | 2 |
| Skatteskulder | 0 | 0 | 13 | 54 | 48 | 10 |
| Övriga skulder | 109 | 91 | 70 | 94 | 75 | 50 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | 0 | – | 0 | 0 |
| Annan föreslagen utdelning | – | – | 0 | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 246 | 69 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Under föregående år (2020) startades aktiebolaget så detta år (2021) är första hela året det bedrivs.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 |
| Årets inköp | – | – | – | – | 0 | 0 |
Om bolaget
- Adress
- ÅSGATAN 4 A, 791 30 FALUN
- Registrerat
- 2020-03-19
- Bransch
- Frisörer och barberare
Verksamhet enligt registret
Frisörsalong där behandlingar utförs på kunder och hårprodukter säljs.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-23
- Programvara
- Årsredovisning Online
Allmänt om verksamheten
Ett aktiebolag som bedriver frisörverksamhet och försäljning av hårvårdsprodukter med säte i Falun.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.