Start › Dalarnas län › Falun
Talatuu AB
Utveckling2 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 49 | 13 | 12 | 13 | 15 | 727 |
| Övriga externa kostnader | 49 | 13 | 12 | 13 | 15 | 727 |
| Rörelseresultat | −49 | −13 | −12 | −13 | −15 | −727 |
| Finansiella poster | 927 | 321 | 636 | 750 | 1 911 | 10 344 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 585 | – | – | – | – | – |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 0 | 322 | 608 | 748 | 10 | 1 451 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 342 | 0 | 2 | 2 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 1 | – | 0 | 2 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 878 | 308 | 624 | 737 | 1 896 | 9 617 |
| Resultat före skatt | 878 | 308 | 624 | 737 | 1 896 | 9 617 |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 68 | 0 | 310 |
| Årets resultat | 878 | 308 | 624 | 669 | 1 896 | 9 307 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 903 | 12 059 | 12 023 | 11 594 | 11 044 | 9 642 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 12 056 | 11 914 | 11 519 | 10 981 | 9 081 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 12 056 | 11 914 | 11 519 | 10 981 | 9 081 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 0 | 1 556 | 1 414 | 1 019 | 481 | 481 |
| Andra långfristiga fordringar | 0 | 10 500 | 10 500 | 10 500 | 10 500 | 8 600 |
| Omsättningstillgångar | 903 | 3 | 109 | 75 | 63 | 561 |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 0 | 69 | 2 | 2 | 0 |
| Övriga fordringar | 0 | 0 | 69 | 2 | 2 | 0 |
| Kassa och bank | 903 | 3 | 39 | 73 | 61 | 561 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 903 | 12 059 | 12 023 | 11 594 | 11 044 | 9 642 |
| Eget kapital | 903 | 12 059 | 11 955 | 11 525 | 11 044 | 9 332 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | 878 | 12 034 | 11 930 | 11 500 | 11 019 | 9 307 |
| Balanserat resultat | 0 | 11 725 | 11 305 | 10 832 | 9 123 | – |
| Årets resultat | 878 | 308 | 624 | 669 | 1 896 | 9 307 |
| Kortfristiga skulder | 0 | 0 | 68 | 68 | 0 | 310 |
| Skatteskulder | – | 0 | 68 | 68 | 0 | 310 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 0 | – | – | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | 210 | 204 | 195 | 188 | 184 |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 11 019 | 9 307 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 10 500 | 10 500 | 10 500 | 10 500 | 8 600 |
| Årets inköp | – | – | – | 1 900 | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 556 | 1 414 | 1 019 | 481 | 481 |
| Årets inköp | 142 | 615 | 1 019 | – | 1 457 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 219 | 481 | – | 976 |
Om bolaget
- Adress
- BOX 292, 791 27 FALUN
- Registrerat
- 2020-03-02
- Bransch
- Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva kapitalförvaltning och därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Säte
- Eskilstuna
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-10-28
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget är helägt dotterbolag till Gruvmalmen Leccinum AB, 559151-3469 med säte i Falun. Bolaget har trätt i frivillig likvidation 2026-09-01. Företaget har sitt säte i Eskilstuna .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Bolaget är under avveckling.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2026 | 7 kB | Öppna |
| 2025 | 240 kB | Öppna |
| 2024 | 240 kB | Öppna |
| 2023 | 240 kB | Öppna |
| 2022 | 240 kB | Öppna |
| 2021 | 239 kB | Öppna |
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
Gruvmalmen Leccinum AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Bolaget är helägt dotterbolag till Gruvmalmen Leccinum AB, 559151-3469 med säte i Falun. Bolaget har trätt i frivillig likvidation 2026-09-01. Företaget har sitt säte i Eskilstuna .