Genomsyn

Start › Stockholms län › Johanneshov

Nordisk SystemIntegration AB

559243-9979AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2025-02-01 – 2026-01-31

Omsättning 2026
1,9 mkr
Resultat efter fin. poster 2026
220 tkr
Årets resultat 2026
173 tkr
Eget kapital 2026
450 tkr

Utveckling6 räkenskapsår

20262026: 1,9 mkr1,9 mkr20252025: 1,3 mkr1,3 mkr20242024: 809 tkr809 tkr20232023: 564 tkr564 tkr20222022: 439 tkr439 tkr20212021: 506 tkr506 tkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post202620252024202320222021
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 1 8581 310809564442506
Nettoomsättning 1 8581 310809564439506
Övriga rörelseintäkter –––030
Rörelsekostnader 1 6371 023403523143443
Råvaror och förnödenheter 713–––––
Handelsvaror –67225830742230
Övriga externa kostnader 67722612121544128
Personalkostnader 2311092405785
Av- och nedskrivningar 1616––––
Rörelseresultat 2212874064129863
Finansiella poster −11−3000
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 0100––
Räntekostnader och liknande resultatposter 103000
Resultat efter finansiella poster 2202884044129863
Resultat före skatt 2202884044129863
Skatt på årets resultat 47618596214
Årets resultat 1732273193223649

BalansräkningBelopp i tkr

Post202620252024202320222021
TILLGÅNGAR 844957665606485246
Anläggningstillgångar 1632––––
Materiella anläggningstillgångar 1632––––
Inventarier, verktyg och installationer 1632––––
Omsättningstillgångar 828925665606485246
Varulager m.m. 891021951331140
Råvaror och förnödenheter 89–––––
Färdiga varor och handelsvaror –1021951331140
Kortfristiga fordringar 723148120329339
Kundfordringar 722497020029031
Övriga fordringar 06511438
Kassa och bank 66850938827078206
EGET KAPITAL OCH SKULDER 844957665606485246
Eget kapital 45048746834231174
Bundet eget kapital 252525252525
Aktiekapital 252525252525
Fritt eget kapital 42546244331728649
Balanserat resultat 252235123286490
Årets resultat 1732273193223649
Kortfristiga skulder 395470197264175171
Leverantörsskulder 7614118180771
Skatteskulder 2611164586712
Övriga skulder 278203100117086
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 15151515303

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post202620252024202320222021
Styrelsens förslag 194210208–––
Annan föreslagen utdelning ––208–––
Medel att disponera –––317286–

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2026

Kommentar till vinstdispositionen

Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.

Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2026

2025

Kommentar till vinstdispositionen

Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.

Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

2022

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2022

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Inventarier, verktyg och installationer

Post2026-01-312025-01-312024-01-31
Anskaffningsvärde 48480
Årets inköp –480
Ackumulerade avskrivningar 32160
Årets avskrivningar 16160

Om bolaget

Adress
RONNEBYVÄGEN 28, 121 52 JOHANNESHOV
Registrerat
2020-02-24
Bransch
Teknisk konsultverksamhet inom elteknik

Verksamhet enligt registret

Bolaget skall verka som tjänsteleverantör inom teknisk konsultverksamhet inom elteknik och bedriva handel inom området, samt arbeta med utveckling och försäljning av mjukvara för fastighetsautomation.

Bankgironummer

5461-3427
NORDISK SYSTEMINTEGRATION AB
kontrollerat 2026-10-19

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026

Regelverk
K2
Säte
Uppsala
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2026-03-26
Programvara
Wolters Kluwer Capego

Allmänt om verksamheten

Allmänt om verksamheten Företaget registrerades år 2020 och bedriver konsultverksamhet och handel inom teknisk elteknik samt arbetar med utveckling och försäljning av mjukvara för fastighetsautomation. Företaget har sitt säte i Uppsala .

Väsentliga händelser

Väsentliga händelser under räkenskapsåret Inga väsentliga händelser har skett under räkenskapsåret.

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
20269 kB Öppna
20259 kB Öppna
20249 kB Öppna
20238 kB Öppna
20227 kB Öppna