se-mem-base:SprakSvenskaMemberse-mem-base:LandSverigeMemberse-mem-base:ValutaSvenskaKronorMemberse-mem-base:BeloppsformatNormalformMember2025-01-012025-12-31se-mem-base:FinansiellRapportStyrelsenAvgerArsredovisningMember559243-57952025-01-012025-12-31559243-57952024-01-012024-12-31559243-57952023-01-012023-12-31559243-57952022-01-012022-12-31559243-57952021-01-012021-12-31559243-57952025-12-31559243-57952024-12-31559243-57952023-12-31559243-57952022-12-31559243-57952021-12-31559243-57952020-12-31iso4217:SEKxbrli:purese-k2-type:AntalAnstalldaxbrli:shares

Årsredovisning

för

Folk & Film Sweden AB

Org.nr. 559243-5795

Räkenskapsåret

2025-01-01 — 2025-12-31
InnehållSida
Förvaltningsberättelse
Resultaträkning
Balansräkning
Noter
Underskrifter av årsredovisning

Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela kronor.

Fastställelseintyg

Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2026-06-02.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.

Styrelsen för Folk & Film Sweden AB upprättar följande årsredovisning för räkenskapsåret 2025-01-01-2025-12-31.

se-mem-base:BeloppsformatNormalformMember

Årsredovisningen är upprättad i svenska kronor (SEK), om inte något annat anges.

Förvaltningsberättelse

Verksamheten

Allmänt om verksamheten

Företaget bedriver mediaproduktion och därmed förenlig verksamhet.


Bolaget har sitt säte i Stockholm.

Flerårsöversikt

2025202420232022
Nettoomsättning285 790156 561500 001100 000
Resultat efter finansiella poster47 748-82 36840 87367 859
Soliditet (%)85,8782,3089,3191,43

Nyckeltalsdefinitioner

Soliditet: Justerat eget kapital i procent av balansomslutning

Förändringar i eget kapital

AktiekapitalBalanserat resultatÅrets resultatTotalt
Belopp vid årets ingång25 000213 247-82 368155 879
Balanseras i ny räkning-82 36882 3680
Årets resultat47 74847 748
Belopp vid årets utgång25 000130 87947 748203 626

Resultatdisposition

Till årsstämmans förfogande står följande medel:

Balanserat resultat130 879
Årets resultat47 748

Summa

178 626

Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande:

Balanseras i ny räkning

178 626

Summa

178 626

Resultaträkning

Belopp i kr
Not
2025-01-01
2025-12-31
2024-01-01
2024-12-31
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Nettoomsättning
285 790
156 561
Övriga rörelseintäkter
260 000
0
Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
545 790
156 561
Rörelsekostnader
Övriga externa kostnader
-498 353
-239 417
Summa rörelsekostnader
-498 353
-239 417
Rörelseresultat
47 437
-82 855
Finansiella poster
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter
596
497
Räntekostnader och liknande resultatposter
-285
-10
Summa finansiella poster
311
487
Resultat efter finansiella poster
47 748
-82 368
Resultat före skatt
47 748
-82 368
Årets resultat
47 748
-82 368

Balansräkning

Belopp i kr
Not
2025-12-31
2024-12-31
Tillgångar
Omsättningstillgångar
Kortfristiga fordringar
Övriga fordringar
113 713
79 822
Summa kortfristiga fordringar
113 713
79 822
Kassa och bank
Kassa och bank
123 426
109 570
Summa kassa och bank
123 426
109 570
Summa omsättningstillgångar
237 139
189 392
Summa tillgångar
237 139
189 392

Balansräkning

Belopp i kr
Not
2025-12-31
2024-12-31
Eget kapital och skulder
Eget kapital
Bundet eget kapital
Aktiekapital
25 000
25 000
Summa bundet eget kapital
25 000
25 000
Fritt eget kapital
Balanserat resultat
130 879
213 247
Årets resultat
47 748
-82 368
Summa fritt eget kapital
178 626
130 879
Summa eget kapital
203 626
155 879
Kortfristiga skulder
Övriga skulder
21 013
21 013
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
12 500
12 500
Summa kortfristiga skulder
33 513
33 513
Summa eget kapital och skulder
237 139
189 392

Noter

Not 1 – Redovisningsprinciper

Redovisningsprinciper

Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och Bokföringsnämndens allmänna råd BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag (K2).