Romasa Dental AB

559241-3214

Årsredovisning för räkenskapsåret
2020-02-07 - 2021-03-31

Styrelsen avger följande årsredovisning.

Samtliga belopp är angivna i hela kronor.

Fastställelseintyg

Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2022-01-08. Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.

Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.

Förvaltningsberättelse

Verksamheten

Allmänt om verksamheten

Bolaget bedriver tandläkarverksamhet. Bolaget har sitt säte i Malmö.

Väsentliga händelser under räkenskapsåret

Inköp av inkråm från annat äldre bolag samt övertagande av dess hyreskontrakt för att fortsätta bedriva tandläkarverksamhet. Vid övertagandet av lokalen, gjordes i början investeringar i mindre renovering och uppfräschning av lokalen där verksamheten bedrivs. Privat lån av ägaren sattes in i bolaget för att kunna utföra det.

Flerårsöversikt

2020-02-07
- 2021-03-31
Nettoomsättning 107 260
Resultat efter finansiella poster -301 663
Soliditet (%) -224

Förändringar i eget kapital

Aktiekapital Balanserat resultat Årets resultat Totalt
Vid årets ingång 25 000 0 0 25 000
Årets resultat -301 663 -301 663
Vid årets utgång 25 000 0 -301 663 -276 663

Resultatdisposition

Styrelsen föreslår att den ansamlade förlusten

Balanserat resultat 0
Årets resultat -301 663
Summa -301 663

Disponeras enligt följande

Balanseras i ny räkning -301 663
Summa -301 663

Resultaträkning

Not
1, 2
2020-02-07
- 2021-03-31
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Nettoomsättning 107 260
Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 107 260
Rörelsekostnader
Råvaror och förnödenheter -12 934
Övriga externa kostnader -395 989
Summa rörelsekostnader -408 923
Rörelseresultat -301 663
Resultat efter finansiella poster -301 663
Resultat före skatt -301 663
Årets resultat -301 663

Balansräkning

Not
1
2021-03-31
Tillgångar
Anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar
Maskiner och andra tekniska anläggningar 3 90 000
Inventarier, verktyg och installationer 4 6 790
Summa materiella anläggningstillgångar 96 790
Summa anläggningstillgångar 96 790
Omsättningstillgångar
Kassa och bank
Kassa och bank 26 847
Summa kassa och bank 26 847
Summa omsättningstillgångar 26 847
Summa tillgångar 123 637
Eget kapital och skulder
Eget kapital
Bundet eget kapital
Aktiekapital 25 000
Summa bundet eget kapital 25 000
Fritt eget kapital
Årets resultat -301 663
Summa fritt eget kapital -301 663
Summa eget kapital -276 663
Långfristiga skulder
Övriga skulder 400 000
Summa långfristiga skulder 400 000
Kortfristiga skulder
Övriga skulder 300
Summa kortfristiga skulder 300
Summa eget kapital och skulder 123 637

Noter

Not 1 - Redovisningsprinciper

Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och Bokföringsnämndens allmänna råd (BFNAR 2016:10) om årsredovisning i mindre företag.

Avskrivningstider

Typ av anläggningstillgång Antal år
Maskiner och andra tekniska anläggningar 5
Inventarier, verktyg och installationer 5

Nyckeltalsdefinitioner

Nettoomsättning

Rörelsens huvudintäkter, fakturerade kostnader, sidointäkter samt intäktskorrigeringar.

Resultat efter finansiella poster

Resultat efter finansiella intäkter och kostnader men före bokslutsdispositioner och skatter.

Soliditet

Justerat eget kapital (eget kapital och obeskattade reserver med avdrag för uppskjuten skatt) i procent av balansomslutningen.

Not 2 - Medelantal anställda

2020-02-07
- 2021-03-31
Medelantal anställda under året 1,0

Not 3 - Maskiner och andra tekniska anläggningar

2021-03-31
Anskaffningsvärden
Inköp 90 000
Utgående anskaffningsvärden 90 000
Redovisat värde 90 000

Not 4 - Inventarier, verktyg och installationer

2021-03-31
Anskaffningsvärden
Inköp 6 790
Utgående anskaffningsvärden 6 790
Redovisat värde 6 790