Start › Västra Götalands län › ULRICEHAMN
Kernachi Taxi AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 8 768 | 1 508 | 1 026 | 1 046 | 1 001 | 450 |
| Nettoomsättning | 8 768 | 1 508 | 1 026 | 1 044 | 1 001 | 450 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | – | 0 | 3 | – | – |
| Rörelsekostnader | 8 188 | 949 | 923 | 655 | 547 | 203 |
| Handelsvaror | 7 136 | 198 | 245 | 246 | 221 | 87 |
| Övriga externa kostnader | 286 | 331 | 194 | 198 | 203 | 98 |
| Personalkostnader | 363 | 277 | 350 | 123 | 93 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 403 | 143 | 125 | 89 | 29 | 17 |
| Övriga rörelsekostnader | – | 0 | 9 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 581 | 559 | 103 | 391 | 454 | 248 |
| Finansiella poster | −57 | −7 | −14 | −2 | −3 | −3 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 57 | 7 | 14 | 2 | 3 | 3 |
| Resultat efter finansiella poster | 524 | 552 | 89 | 389 | 451 | 245 |
| Bokslutsdispositioner | −201 | −127 | 166 | −86 | −109 | −69 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 0 | −140 | 218 | −50 | −113 | −55 |
| Förändring av överavskrivningar | −201 | 13 | −52 | −36 | 4 | −14 |
| Resultat före skatt | 322 | 425 | 255 | 303 | 342 | 175 |
| Skatt på årets resultat | 67 | 88 | 54 | 63 | 71 | 38 |
| Årets resultat | 255 | 338 | 201 | 240 | 271 | 137 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 719 | 1 214 | 945 | 1 070 | 646 | 411 |
| Anläggningstillgångar | 2 021 | 590 | 714 | 519 | 152 | 181 |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 697 | 388 | 532 | 337 | 70 | 99 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 1 697 | 388 | 532 | 337 | 70 | 99 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 324 | 202 | 182 | 182 | 82 | 82 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 324 | 202 | 182 | 182 | 82 | 82 |
| Omsättningstillgångar | 698 | 624 | 231 | 551 | 494 | 230 |
| Kortfristiga fordringar | 30 | 318 | 81 | 80 | 92 | 64 |
| Kundfordringar | 11 | 244 | 81 | 73 | 57 | 60 |
| Övriga fordringar | 10 | 74 | 0 | 6 | 34 | 4 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 8 | – | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 668 | 306 | 151 | 471 | 403 | 165 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 719 | 1 214 | 945 | 1 070 | 646 | 411 |
| Eget kapital | 1 168 | 912 | 575 | 574 | 333 | 162 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | 1 143 | 887 | 550 | 549 | 308 | 137 |
| Balanserat resultat | 887 | 550 | 349 | 308 | 37 | 0 |
| Årets resultat | 255 | 338 | 201 | 240 | 271 | 137 |
| Obeskattade reserver | 427 | 225 | 98 | 264 | 179 | 69 |
| Periodiseringsfonder | 140 | 140 | 0 | 218 | 168 | 55 |
| Ackumulerade överavskrivningar | 287 | 85 | 98 | 46 | 11 | 14 |
| Långfristiga skulder | 237 | 0 | 63 | – | – | – |
| Skulder till kreditinstitut | 237 | 0 | 63 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 888 | 77 | 209 | 232 | 134 | 179 |
| Skulder till kreditinstitut | 457 | 0 | 98 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 9 | 12 | 12 | 12 | 18 | 23 |
| Skatteskulder | 6 | 17 | 7 | 97 | 108 | 38 |
| Övriga skulder | 150 | 17 | 57 | 107 | 3 | 113 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 266 | 30 | 35 | 16 | 5 | 5 |
| Ställda säkerheter | 997 | – | – | – | – | – |
| Äganderättsförbehåll | 997 | – | – | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | – | 200 | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 308 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2020-02-06 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 324 | 202 | 182 | 182 | 82 | 82 | 0 |
| Årets inköp | 122 | 20 | 0 | 100 | 0 | – | – |
| Återförda nedskrivningar | – | 20 | 0 | 100 | 0 | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2020-02-06 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 2 332 | 716 | 716 | 473 | 116 | 116 | 0 |
| Årets inköp | 1 615 | 0 | 360 | 356 | 0 | 116 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 0 | 116 | 0 | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 731 | 328 | 185 | 135 | 46 | 17 | 0 |
| Årets avskrivningar | 403 | 143 | 125 | 89 | 29 | 17 | – |
| Återförda avskrivningar | – | 0 | 75 | 0 | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- PRÄSTGÅRDSGATAN 1, 523 48 ULRICEHAMN
- Registrerat
- 2020-02-07
- Bransch
- Passagerartrafik på beställning, fordon med förare
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva taxirörelse och därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Ulricehamn
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-03-27
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver taxirörelse samt därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Ulricehamn .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.