Start › Östergötlands län › Vreta Kloster
Whisky Tango Foxtrot AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | −240 | 120 | 120 | 141 | 158 |
| Nettoomsättning | 0 | −240 | 120 | 120 | 141 | 158 |
| Rörelsekostnader | 15 | 230 | 58 | 110 | 244 | 72 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | 0 | 11 |
| Övriga externa kostnader | 15 | 230 | 30 | 82 | 139 | 54 |
| Personalkostnader | – | 0 | 29 | 29 | 105 | 7 |
| Rörelseresultat | −15 | −470 | 62 | 10 | −103 | 85 |
| Finansiella poster | 11 | 14 | 0 | 0 | 4 097 | – |
| Resultat från andelar i intresseföretag | – | – | – | 0 | 4 098 | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 11 | 18 | 1 | – | – | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 0 | 4 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −4 | −457 | 62 | 9 | 3 994 | 85 |
| Resultat före skatt | −4 | −457 | 62 | 9 | 3 994 | 85 |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | – | 0 | 20 |
| Årets resultat | −4 | −457 | 62 | 9 | 3 994 | 66 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 961 | 3 165 | 3 683 | 3 564 | 4 137 | 192 |
| Anläggningstillgångar | 2 000 | 2 000 | 4 | 25 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 000 | 2 000 | 4 | 25 | – | – |
| Andelar i intresseföretag | 0 | 0 | 4 | 25 | – | – |
| Ägarintressen i övriga företag | – | 0 | 4 | 25 | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 2 000 | 2 000 | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 961 | 1 165 | 3 679 | 3 539 | 4 137 | 192 |
| Kortfristiga fordringar | 73 | 74 | 363 | 164 | 2 | – |
| Kundfordringar | – | 0 | 300 | – | – | – |
| Övriga fordringar | 73 | 74 | 63 | 44 | 2 | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | 0 | 120 | – | – |
| Kortfristiga placeringar | – | 0 | 200 | 200 | – | – |
| Övriga kortfristiga placeringar | – | 0 | 200 | 200 | – | – |
| Kassa och bank | 888 | 1 091 | 3 116 | 3 175 | 4 135 | 192 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 961 | 3 165 | 3 683 | 3 564 | 4 137 | 192 |
| Eget kapital | 2 929 | 3 133 | 3 590 | 3 528 | 4 085 | 91 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | – | – | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | – | – | 0 |
| Reservfond | – | – | – | – | – | 0 |
| Fritt eget kapital | 2 904 | 3 108 | 3 565 | 3 503 | 4 060 | 66 |
| Överkursfond | – | – | – | – | – | 0 |
| Balanserat resultat | 2 908 | 3 565 | 3 503 | 3 493 | 66 | 0 |
| Årets resultat | −4 | −457 | 62 | 9 | 3 994 | 66 |
| Kortfristiga skulder | 32 | 32 | 94 | 36 | 52 | 101 |
| Skatteskulder | – | 0 | 2 | 2 | 20 | 20 |
| Övriga skulder | 32 | 32 | 92 | 34 | 32 | 81 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 500 | 0 | 200 | – | 371 | – |
| Annan föreslagen utdelning | 500 | – | 200 | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 3 503 | 4 060 | 66 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget är ett vilande bolag och har ingen omsättning.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Bolagets verksamhet fortlöper enligt styrelsens planer och inget väsentligt har hänt.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
På grund av konkurs i ett intressebolag har bolaget krediterat sina kundfordringar till bolaget.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Bolagets verksamhet fortlöper enligt styrelsens planer och inget väsentligt har hänt.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Bolagets verksamhet fortlöper enligt styrelsens planer och inget väsentligt har hänt.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Bolagets verksamhet fortlöper enligt styrelsens planer och inget väsentligt har hänt.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Bolagets verksamhet fortlöper enligt styrelsens planer och inget väsentligt har hänt.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Bolagets verksamhet fortlöper enligt styrelsens planer och inget väsentligt har hänt. På grund av osäkerheten kring framtida politiska beslut och människors och företags beteende är det svårt att kvantifiera virusspridningens framtida påverkan på verksamheten.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 4 | 25 | 0 |
| Årets inköp | – | – | 0 | 25 | 3 |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 4 | 21 | 0 | 3 |
Om bolaget
- Adress
- SPANTVÄGEN 21, 585 77 VRETA KLOSTER
- Registrerat
- 2020-02-05
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Konsultverksamhet avseende företags organisation samt övrig fritids- och nöjesverksamhet. Bolaget är dels verksamt inom konsultindustrin och dels inom upplevelseindustrin.
Bankgironummer
- 5477-6851
- Whisky Tango Foxtrot AB
kontrollerat 2026-10-19
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-05-04
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Whiskey Tango Foxtrot AB med säte i Stockholm registrerades år 2020 och är ett konsultbolag med fokus på att skapa affärsvärde för företag genom att i huvudsak hjälpa företag med försäljning, affärsutveckling och marknadsföring. Därtill arrangerar Whisky Tango Foxtrot AB idrottsevenemang samt gör förvärv av och försäljning av bolag.
Väsentliga händelser
Bolaget är vilande och har ingen verksamhet. Inget av väsentlighet har hänt under året och verksamheten fortlöper enligt styrelsens planer.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.