1(6)
| Årsredovisning |
ARDEO AB |
559239-7714 |
Styrelsen avger följande årsredovisning för räkenskapsåret 2022-04-01 – 2023-03-31. |
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela kronor (sek). |
| Innehåll |
Sida |
| - Förvaltningsberättelse |
2 |
| - Resultaträkning |
3 |
| - Balansräkning |
4 |
| - Noter |
6 |
| - Underskrifter |
6 |
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma
2024-01-06.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
VERKSAMHETEN
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver verksamhet med utveckling och formgivning av konsthantverk med intriktning på traditionella
metallhantverktyg. I verksamheten ingår rekonstruktionsuppdrag av historiska verktyg, vapen, smycken samt tillhörande
konsultuppdrag.
Företaget har sitt säte i Uppsala län, Uppsala kommun.
FLERÅRSÖVERSIKT
Beloppen i flerårsöversikten är angivna i tusental kronor om inte annat anges.
|
2204-2303 |
2104-2203 |
2001-2103 |
| Nettoomsättning
|
1 493
|
1 838
|
1 117
|
| Resultat efter finansiella poster
|
570
|
1 117
|
517
|
| Soliditet %
|
85
|
79
|
79
|
FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL
|
|
Aktiekapital |
Balanserat resultat |
Årets resultat |
Totalt |
| - Belopp vid årets ingång |
25 000
|
406 069
|
886 342
|
1 317 411
|
| Resultatdisposition enligt bolagsstämman |
|
| - Balanseras i ny räkning |
|
886 342
|
-886 342
|
0
|
| - Årets resultat |
|
|
452 111
|
452 111
|
| - Belopp vid årets utgång |
25 000
|
1 292 411
|
452 111
|
1 769 522
|
RESULTATDISPOSITION
Till årsstämmans förfogande står följande medel:
| Balanserat resultat |
1 292 411
|
| Årets resultat |
452 111
|
| Summa |
1 744 522
|
Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande:
| Balanseras i ny räkning |
1 744 522
|
| Summa |
1 744 522
|
NOTER
|
Not1Redovisningsprinciper
| |
|
Enligt BFNAR 2016:10
Årsredovisningen har upprättats enligt årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag (K2).
Materiella anläggningstillgångar
Avskrivning sker över den förväntade nyttjandeperioden.
|
Not2Medelantalet anställda
|
2023-03-31
|
2022-03-31
|
|
| Medelantalet anställda |
1
|
1
|
|
Not3Inventarier, verktyg och installationer
|
2023-03-31
|
2022-03-31
|
|
| Ingående anskaffningsvärden |
33 812
|
33 812
|
| Förändringar av anskaffningsvärden |
| Inköp |
- |
0
|
| Utgående anskaffningsvärden |
33 812
|
33 812
|
|
| Ingående avskrivningar |
-12 651
|
-5 889
|
| Förändringar av avskrivningar |
| Årets avskrivningar |
-6 762
|
-6 762
|
| Utgående avskrivningar |
-19 413
|
-12 651
|
|
| Redovisat värde |
14 399
|
21 161
|
|
Not4Andra långfristiga fordringar
|
|