Genomsyn

Start › Stockholms län › Tumba

NERO VVS OCH RÖR AB

559239-1220AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2024-05-01 – 2025-04-30

Omsättning 2025
4,0 mkr
Resultat efter fin. poster 2025
348 tkr
Årets resultat 2025
273 tkr
Eget kapital 2025
736 tkr

Utveckling5 räkenskapsår

20252025: 4,0 mkr4,0 mkr20242024: 3,8 mkr3,8 mkr20232023: 5,9 mkr5,9 mkr20222022: 4,1 mkr4,1 mkr20212021: 3,3 mkr3,3 mkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post20252024202320222021
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 4 2384 1315 9584 3713 312
Nettoomsättning 4 0313 8245 8574 0573 254
Förändring av lager av produkter i arbete −741770––
Övriga rörelseintäkter 28013010231358
Rörelsekostnader 3 8884 0175 8134 0813 115
Råvaror och förnödenheter 1 5891 8002 8861 6011 233
Övriga externa kostnader 590509644581463
Personalkostnader 1 6611 6582 2331 8531 372
Av- och nedskrivningar 4847474747
Övriga rörelsekostnader 043––
Rörelseresultat 349114145290197
Finansiella poster −1−4−2−1−3
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 110––
Räntekostnader och liknande resultatposter 25313
Resultat efter finansiella poster 348110143289194
Resultat före skatt 348110143289194
Skatt på årets resultat 7532507244
Årets resultat 2737893217150

BalansräkningBelopp i tkr

Post20252024202320222021
TILLGÅNGAR 1 6021 2671 4251 217742
Anläggningstillgångar 3272118165186
Materiella anläggningstillgångar 74793140186
Maskiner och andra tekniska anläggningar 014284256
Inventarier, verktyg och installationer 7336598130
Finansiella anläggningstillgångar 252525250
Andelar i koncernföretag 252525250
Omsättningstillgångar 1 5691 1951 3071 052556
Varulager m.m. 1041770––
Råvaror och förnödenheter 1041770––
Kortfristiga fordringar 856765596542214
Kundfordringar 23530620810819
Övriga fordringar 2022111541080
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 419248234327195
Kassa och bank 609253711510341
EGET KAPITAL OCH SKULDER 1 6021 2671 4251 217742
Eget kapital 736463385392175
Bundet eget kapital 2525252525
Aktiekapital 2525252525
Fritt eget kapital 711438360367150
Balanserat resultat 4383602671500
Årets resultat 2737893217150
Långfristiga skulder 0715––
Kortfristiga skulder 8667971 026825567
Leverantörsskulder 18813513012177
Skatteskulder 1016712112654
Övriga skulder 433433420347330
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 144163356230106

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post20252024202320222021
Styrelsens förslag 00–––
Medel att disponera –––367–

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

2022

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2022

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Andelar i koncernföretag

Post2025-04-302024-04-302023-04-302022-04-30
Anskaffningsvärde 25252525
Årets inköp –––25

Inventarier, verktyg och installationer

Post2025-04-302024-04-302023-04-302022-04-302021-04-30
Anskaffningsvärde 172163163163163
Årets inköp 9–––163
Ackumulerade avskrivningar 165130986533
Årets avskrivningar 3433333333

Maskiner och andra tekniska anläggningar

Post2025-04-302024-04-302023-04-302022-04-302021-04-30
Anskaffningsvärde 7070707070
Årets inköp ––––70
Ackumulerade avskrivningar 7056422814
Årets avskrivningar 1414141414

Om bolaget

Adress
KASSMYRABRINKEN 18, 147 33 TUMBA
Registrerat
2020-01-28
Bransch
Värme- och sanitetsarbeten

Verksamhet enligt registret

Aktiebolaget skall bedriva installation av VVS-anläggningar samt konsult- och serviceuppdrag inom bygg och fastighetsbranchen och idka därmed förenlig verksamhet. Därutöver ska kunder genom verksamheten även kunna handla de material som behövs för arbetet som ska utföras.

Bankgironummer

5455-0710
Nero VVS Och Rör AB
kontrollerat 2026-10-19

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Säte
Stockholm
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2025-06-27
Programvara
Visma Bokslut

Allmänt om verksamheten

Företaget med säte i Tumba registrerades år 2020 och bedriver sedan dess installation av VVS-anläggningar samt konsult- och serviceuppdrag inom bygg och fastighetsbranchen och idka därmed förenlig verksamhet.

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
202510 kB Öppna
202410 kB Öppna
20228 kB Öppna

Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna

Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.

Direkta dotterföretag