Start › Stockholms län › Stockholm
Edvardsson Construction AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 3 799 | 0 | 0 | 7 183 |
| Nettoomsättning | 3 799 | – | 0 | 7 183 |
| Rörelsekostnader | 4 458 | 1 | 69 | 6 541 |
| Handelsvaror | 3 032 | 0 | 37 | 6 505 |
| Övriga externa kostnader | 635 | 1 | 33 | 36 |
| Personalkostnader | 791 | – | – | – |
| Rörelseresultat | −660 | −1 | −69 | 643 |
| Finansiella poster | −1 | −5 | 0 | −35 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 1 | 5 | 0 | 35 |
| Resultat efter finansiella poster | −660 | −6 | −69 | 607 |
| Resultat före skatt | −660 | −6 | −69 | 607 |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 130 |
| Årets resultat | −660 | −6 | −69 | 477 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 149 | 47 | 187 | 2 967 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 46 | 184 | 667 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 46 | 184 | 667 |
| Fordringar hos koncernföretag | 0 | 46 | 184 | 667 |
| Omsättningstillgångar | 149 | 0 | 3 | 2 299 |
| Kortfristiga fordringar | 46 | – | – | – |
| Kundfordringar | 94 | – | – | – |
| Övriga fordringar | −48 | – | – | – |
| Kassa och bank | 103 | 0 | 3 | 2 299 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 149 | 47 | 187 | 2 967 |
| Eget kapital | −614 | 46 | 53 | 527 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | −664 | −4 | 3 | 477 |
| Balanserat resultat | −4 | 3 | 72 | – |
| Årets resultat | −660 | −6 | −69 | 477 |
| Kortfristiga skulder | 763 | 0 | 135 | 2 440 |
| Leverantörsskulder | 270 | – | 0 | 1 196 |
| Skulder till koncernföretag | 88 | 0 | 0 | 612 |
| Skatteskulder | – | 0 | 135 | 135 |
| Övriga skulder | 285 | – | – | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 120 | – | 0 | 497 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | – | 450 |
| Medel att disponera | – | – | 3 | 477 |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | 45 | 45 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Inga väsentliga händelser rapporterade
Inga väsentliga händelser har skett efter räkenskapsårets slut.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Fordringar hos koncernföretag
| Post | 2024-08-31 | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2021-06-30 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 46 | 184 | 667 |
| Årets inköp | – | 46 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 46 | 138 | 483 | – |
| Omklassificeringar | – | – | −483 | – |
Om bolaget
- Adress
- EASTMANSVÄGEN 21, 113 61 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2020-01-07
- Bransch
- Byggnadssnickeriarbeten
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska ägna sig åt renovering, ombyggnation och platsombyggnation för privatpersoner.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2024
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholms län, Stockholm kommun
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-03-06
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Företaget har sitt säte i Stockholms län, Stockholm kommun .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Flera av våra uppdrag har genererat lägre intäkter än förväntat och därmed avvikit från den budgeterade offerten. Detta har medfört ett betydande inkomstbortfall under året. Denna årsredovisning fungerar också som en kontrollbalansräkning som fastställs på årsstämman.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.