Seringa AB
559231-96841 (7)
Årsredovisning
Seringa AB
Organisationsnummer:
559231-9684
Räkenskapsår:
2025-05-01 -
2026-04-30
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Stockholm
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2026-06-26.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Seringa AB
559231-96842 (7)
| Allmänt om verksamheten |
| Bolaget har inte bedrivit någon verksamhet under året. Bolagets säte är i Stockholm. |
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2025-05-01 -2026-04-30 | 2024-05-01 -2025-04-30 | 2023-05-01 -2024-04-30 | 2022-05-01 -2023-04-30 |
| Resultat efter finansiella poster (tkr) | | -5 | -5 | -7 | 756 |
| Soliditet (%) | | 97,9 | 99,6 | 99,9 | 99,9 |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 1 307 659 | -4 685 | 1 352 974 |
| Utdelning | | -209 000 | | -209 000 |
| Balanseras i ny räkning | | -4 685 | 4 685 | 0 |
| Årets resultat | | | -4 687 | -4 687 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 1 093 974 | -4 687 | 1 139 287 |
Seringa AB
559231-96843 (7)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 1 093 974 | | | |
| Årets resultat | | -4 687 | | | |
| Medel att disponera | | 1 089 287 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 1 089 287 | | | |
| Summa | | 1 089 287 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
Styrelsen anser att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till resultatutvecklingen under perioden för denna årsredovisning och perioden fram till påskrift av densamma. Mot bakgrund av ovanstående anser styrelsen att ovan föreslagna vinstutdelning är försvarlig med hänsyn till: - de krav som bolagets verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet och - bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. |
Seringa AB
559231-96844 (7)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2025-05-01 | 2024-05-01 |
| | | 1 | 2026-04-30 | 2025-04-30 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 0 | 0 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -4 687 | -4 685 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -4 687 | -4 685 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -4 687 | -4 685 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Summa finansiella poster | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | -4 687 | -4 685 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | -4 687 | -4 685 |
| | | | | |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | -4 687 | -4 685 |
Seringa AB
559231-96845 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2026-04-30 | 2025-04-30 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andelar i intresseföretag och gemensamt styrda företag | | | 2 | 427 586 | 427 586 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 427 586 | 427 586 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 427 586 | 427 586 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 735 608 | 930 295 |
| Summa kassa och bank | | | | 735 608 | 930 295 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 735 608 | 930 295 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 1 163 194 | 1 357 881 |
Seringa AB
559231-96846 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2026-04-30 | 2025-04-30 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 1 093 974 | 1 307 659 |
| Årets resultat | | | | -4 687 | -4 685 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 1 089 287 | 1 302 974 |
| Summa eget kapital | | | | 1 139 287 | 1 352 974 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Övriga skulder | | | | 19 000 | 0 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | | | | 4 907 | 4 907 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 23 907 | 4 907 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 1 163 194 | 1 357 881 |
| | | | | |
Seringa AB
559231-96847 (7)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Not 2. Andelar i intresseföretag och gemensamt styrda företag | | | | | |
| | | | 2026-04-30 | 2025-04-30 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 427 586 | 427 586 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 427 586 | 427 586 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 427 586 | 427 586 |
| Innehav i Skyhook Intressenter AB, 227 st aktier. |
| | | | | |