Seringa AB
559231-96841 (7)
Årsredovisning
Seringa AB
Organisationsnummer:
559231-9684
Räkenskapsår:
2021-05-01 -
2022-04-30
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Stockholm
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2022-06-27.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Seringa AB
559231-96842 (7)
| Allmänt om verksamheten |
| Bolaget har inte bedrivit någon verksamhet under året. Bolagets säte är i Stockholm. |
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2021-05-01 -2022-04-30 | 2020-05-01 -2021-04-30 | 2019-12-16 -2020-04-30 | - |
| Nettoomsättning (tkr) | | 0 | 0 | 0 | |
| Resultat efter finansiella poster (tkr) | | -6 | -7 | 1 495 | |
| Soliditet (%) | | 99,8 | 75,8 | 78,3 | |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 1 318 192 | -7 138 | 1 361 054 |
| Utdelning | | -183 700 | | -183 700 |
| Balanseras i ny räkning | | -7 138 | 7 138 | 0 |
| Årets resultat | | | -5 658 | -5 658 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 1 127 354 | -5 658 | 1 171 696 |
Seringa AB
559231-96843 (7)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel: | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 1 127 354 | | | |
| Årets resultat | | -5 658 | | | |
| Summa | | 1 121 696 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande: | | | | | |
| Förslag till utdelning | | | | | |
| Annan utdelning | | 187 550 | | | |
| Summa utdelning | | 187 550 | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 934 146 | | | |
| Summa | | 1 121 696 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
Styrelsen anser att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till resultatutvecklingen under perioden för denna årsredovisning och perioden fram till påskrift av densamma. Mot bakgrund av ovanstående anser styrelsen att ovan föreslagna vinstutdelning är försvarlig med hänsyn till: - de krav som bolagets verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet och - bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. |
Seringa AB
559231-96844 (7)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2021-05-01 | 2020-05-01 |
| | | 1 | 2022-04-30 | 2021-04-30 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -3 876 | -2 863 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -3 876 | -2 863 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -3 876 | -2 863 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | -1 782 | -4 275 |
| Summa finansiella poster | | | | -1 782 | -4 275 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | -5 658 | -7 138 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | -5 658 | -7 138 |
| | | | | |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | -5 658 | -7 138 |
Seringa AB
559231-96845 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2022-04-30 | 2021-04-30 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andelar i intresseföretag och gemensamt styrda företag | | | 2 | 427 586 | 427 586 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 427 586 | 427 586 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 427 586 | 427 586 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 745 892 | 1 366 875 |
| Summa kassa och bank | | | | 745 892 | 1 366 875 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 745 892 | 1 366 875 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 1 173 478 | 1 794 461 |
Seringa AB
559231-96846 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2022-04-30 | 2021-04-30 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 1 127 354 | 1 318 192 |
| Årets resultat | | | | -5 658 | -7 138 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 1 121 696 | 1 311 054 |
| Summa eget kapital | | | | 1 171 696 | 1 361 054 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Övriga skulder | | | | 0 | 427 586 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | | | | 1 782 | 5 821 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 1 782 | 433 407 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 1 173 478 | 1 794 461 |
| | | | | |
Seringa AB
559231-96847 (7)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Not 2. Andelar i intresseföretag och gemensamt styrda företag | | | | | |
| | | | 2022-04-30 | 2021-04-30 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 427 586 | 427 586 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 427 586 | 427 586 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 427 586 | 427 586 |
| Innehav i Skyhook Intressenter AB, 227 st aktier. |
| | | | | |