Seringa AB
559231-96841 (6)
Årsredovisning
Seringa AB
Organisationsnummer:
559231-9684
Räkenskapsår:
2020-05-01 -
2021-04-30
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
3
|
|
Balansräkning |
4
|
|
Noter |
6
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2021-05-30.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Seringa AB
559231-96842 (6)
| Allmänt om verksamheten |
| Bolaget har inte bedrivit någon verksamhet under året. Bolagets säte är i Stockholm. |
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2020-05-01 -2021-04-30 | 2019-12-16 -2020-04-30 | - | - |
| Nettoomsättning (tkr) | | 0 | 0 | | |
| Resultat efter finansiella poster (tkr) | | -7 | 1 495 | | |
| Soliditet (%) | | 75,8 | 78,3 | | |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | | 1 495 292 | 1 545 292 |
| Utdelning | | -177 100 | | -177 100 |
| Balanseras i ny räkning | | 1 495 292 | -1 495 292 | 0 |
| Årets resultat | | | -7 138 | -7 138 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 1 318 192 | -7 138 | 1 361 054 |
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel: | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 1 318 192 | | | |
| Årets resultat | | -7 138 | | | |
| Summa | | 1 311 054 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande: | | | | | |
| Utdelning | | 183 700 | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 1 127 354 | | | |
| Summa | | 1 311 054 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
Styrelsen anser att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till resultatutvecklingen under perioden för denna årsredovisning och perioden fram till påskrift av densamma. Mot bakgrund av ovanstående anser styrelsen att ovan föreslagna vinstutdelning är försvarlig med hänsyn till: - de krav som bolagets verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet och - bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. |
Seringa AB
559231-96843 (6)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2020-05-01 | 2019-12-16 |
| | | 1 | 2021-04-30 | 2020-04-30 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -2 863 | 0 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -2 863 | 0 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -2 863 | 0 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Resultat från andelar i intresseföretag och gemensamt styrda företag | | | | 0 | 1 496 838 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | -4 275 | -1 546 |
| Summa finansiella poster | | | | -4 275 | 1 495 292 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | -7 138 | 1 495 292 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | -7 138 | 1 495 292 |
| | | | | |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | -7 138 | 1 495 292 |
Seringa AB
559231-96844 (6)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2021-04-30 | 2020-04-30 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andelar i intresseföretag och gemensamt styrda företag | | | 2 | 427 586 | 427 586 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 427 586 | 427 586 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 427 586 | 427 586 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Fordringar hos intresseföretag och gemensamt styrda företag | | | | 0 | 1 496 838 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 0 | 1 496 838 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 1 366 875 | 50 000 |
| Summa kassa och bank | | | | 1 366 875 | 50 000 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 1 366 875 | 1 546 838 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 1 794 461 | 1 974 424 |
Seringa AB
559231-96845 (6)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2021-04-30 | 2020-04-30 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 1 318 192 | 0 |
| Årets resultat | | | | -7 138 | 1 495 292 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 1 311 054 | 1 495 292 |
| Summa eget kapital | | | | 1 361 054 | 1 545 292 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Övriga skulder | | | | 427 586 | 427 586 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | | | | 5 821 | 1 546 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 433 407 | 429 132 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 1 794 461 | 1 974 424 |
| | | | | |
Seringa AB
559231-96846 (6)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Not 2. Andelar i intresseföretag och gemensamt styrda företag | | | | | |
| | | | 2021-04-30 | 2020-04-30 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 427 586 | |
| Inköp | | | | 0 | 427 586 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 427 586 | 427 586 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 427 586 | 427 586 |
| Innehav i Skyhook Intressenter AB, 227 st aktier. |
| | | | | |