Wallenstam Fastigheter 322 AB
559231-34481 (7)
Årsredovisning
Wallenstam Fastigheter 322 AB
Organisationsnummer:
559231-3448
Räkenskapsår:
2021-01-01 -
2021-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2022-04-30.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Wallenstam Fastigheter 322 AB
559231-34482 (7)
| Allmänt om verksamheten |
Företaget har sitt säte i Göteborg, Västra Götalands län.
Företaget har inte bedrivit någon verksamhet sedan det bildades.
Inga anställda har funnits och några löner eller andra ersättningar har inte utbetalats.
Företaget har bytt ägare under år 2021 från Wallenstam Fastighets AB 56, org.nr 556894-7997 till Wallenstam Stacken AB org.nr 556720-9910.
Företaget är ett helägt dotterföretag till Wallenstam Stacken AB org.nr 556720-9910.
Moderföretag i koncernen är Wallenstam AB (publ), org.nr 556072-1523, som är noterat på Nasdaq Stockholm.
|
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Bolaget har tecknat avtal under 2021 om att tillträda aktierna i GBG IV 15:13 AB per 1 februari 2022. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2021-01-01 -2021-12-31 | 2019-12-12 -2020-12-31 | - | - |
| Nettoomsättning (tkr) | | 0 | 0 | | |
| Resultat efter finansiella poster (tkr) | | -1 | 0 | | |
| Soliditet (%) | | 31,6 | 100,0 | | |
| Förändringar i eget kapital | | | |
| Aktie- kapital | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 1 000 | 51 000 |
| Utdelning | | -1 000 | -1 000 |
| Årets resultat | | 927 | 927 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 927 | 50 927 |
Wallenstam Fastigheter 322 AB
559231-34483 (7)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel: | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 0 | | | |
| Årets resultat | | 927 | | | |
| Summa | | 927 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande: | | | | | |
| Utdelning | | 900 | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 27 | | | |
| Summa | | 927 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
Styrelsen anser att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till resultatutvecklingen under perioden för denna årsredovisning och perioden fram till påskrift av densamma. Mot bakgrund av ovanstående anser styrelsen att ovan föreslagna vinstutdelning är försvarlig med hänsyn till: - de krav som bolagets verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet och - bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. |
Wallenstam Fastigheter 322 AB
559231-34484 (7)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2021-01-01 | 2019-12-12 |
| | | 1 2 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -1 500 | -1 500 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -1 500 | -1 500 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -1 500 | -1 500 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | | | 3 | 927 | 1 000 |
| Summa finansiella poster | | | | 927 | 1 000 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | -573 | -500 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Erhållna koncernbidrag | | | | 1 500 | 1 500 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | 1 500 | 1 500 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 927 | 1 000 |
| | | | | |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 927 | 1 000 |
Wallenstam Fastigheter 322 AB
559231-34485 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Fordringar hos koncernföretag | | | 4 | 0 | 51 000 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 0 | 51 000 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 0 | 51 000 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | | | | 161 250 | 0 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 161 250 | 0 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Summa kassa och bank | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 161 250 | 0 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 161 250 | 51 000 |
Wallenstam Fastigheter 322 AB
559231-34486 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Årets resultat | | | | 927 | 1 000 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 927 | 1 000 |
| Summa eget kapital | | | | 50 927 | 51 000 |
| | | | | |
| Långfristiga skulder | | | | | |
| Skulder till koncernföretag | | | | 110 323 | 0 |
| Summa långfristiga skulder | | | | 110 323 | 0 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 161 250 | 51 000 |
| | | | | |
Wallenstam Fastigheter 322 AB
559231-34487 (7)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Not 2. Upplysning om moderföretag |
| Överordnat moderföretag i den koncern där företaget ingår och koncernredovisning upprättas är Wallenstam AB (publ), 556072-1523, vilket är ett svenskt publikt aktiebolag, med säte i Göteborg, Västra Götalands län. |
| Not 3. Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| | | | 2021-01-01 - 2021-12-31 | 2019-12-12 - 2020-12-31 |
Ränteintäkter och liknande resultatposter som avser långfristiga fordringar på koncernföretag | | | | 927 | 1 000 |
| Not 4. Fordringar hos koncernföretag | | | | | |
| | | | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 51 000 | |
| Lämnade lån | | | | 2 552 | 53 085 |
| Årets amorteringar | | | | -53 552 | -2 085 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 0 | 51 000 |
| | | | | |
| Not 0. Ändamålsbestämda medel | | | | | |
| | | | 2021-12-31 | 2020-12-31 |