Wallenstam Fastigheter 326 AB
559231-15171 (7)
Årsredovisning
Wallenstam Fastigheter 326 AB
Organisationsnummer:
559231-1517
Räkenskapsår:
2022-01-01 -
2022-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Göteborg, Västra Götalands län.
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2023-05-02.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Wallenstam Fastigheter 326 AB
559231-15172 (7)
| Allmänt om verksamheten |
Företaget har sitt säte i Göteborg, Västra Götalands län.
Företaget äger andelar i dotterföretag.
Inga anställda har funnits och några löner eller andra ersättningar har inte utbetalats.
Företaget är ett helägt dotterföretag till Wallenstam Stacken AB, org.nr 556720-9910.
|
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Företaget har under året förvärvat aktier i dotterföretag. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2022-01-01 -2022-12-31 | 2021-01-01 -2021-12-31 | 2019-12-11 -2020-12-31 | - |
| Resultat efter finansiella poster (tkr) | | -891 | 0 | 0 | |
| Soliditet (%) | | 100,0 | 100,0 | 100,0 | |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 0 | 1 003 | 51 003 |
| Utdelning | | -1 000 | | -1 000 |
| Erhållna aktieägartillskott | | 1 791 943 | | 1 791 943 |
| Balanseras i ny räkning | | 1 003 | -1 003 | 0 |
| Årets resultat | | | -889 546 | -889 546 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 1 791 946 | -889 546 | 952 400 |
Wallenstam Fastigheter 326 AB
559231-15173 (7)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel: | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 1 791 946 | | | |
| Årets resultat | | -889 546 | | | |
| Summa | | 902 400 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande: | | | | | |
| Utdelning | | 400 | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 902 000 | | | |
| Summa | | 902 400 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
Styrelsen anser att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till resultatutvecklingen under perioden för denna årsredovisning och perioden fram till påskrift av densamma. Mot bakgrund av ovanstående anser styrelsen att ovan föreslagna vinstutdelning är försvarlig med hänsyn till: - de krav som bolagets verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet och - bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. |
Wallenstam Fastigheter 326 AB
559231-15174 (7)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2022-01-01 | 2021-01-01 |
| | | 1 2 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -1 500 | -1 500 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -1 500 | -1 500 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -1 500 | -1 500 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Resultat från andelar i koncernföretag | | | | 400 | 0 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | | | 3 | 54 | 1 003 |
| Nedskrivning av finansiella anläggningstillgångar och kortfristiga placeringar | | | | -890 000 | 0 |
| Summa finansiella poster | | | | -889 546 | 1 003 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | -891 046 | -497 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Erhållna koncernbidrag | | | | 1 500 | 1 500 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | 1 500 | 1 500 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | -889 546 | 1 003 |
| | | | | |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | -889 546 | 1 003 |
Wallenstam Fastigheter 326 AB
559231-15175 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andelar i koncernföretag | | | 4 | 952 000 | 0 |
| Fordringar hos koncernföretag | | | 5 | 400 | 51 003 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 952 400 | 51 003 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 952 400 | 51 003 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 952 400 | 51 003 |
Wallenstam Fastigheter 326 AB
559231-15176 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 1 791 946 | 0 |
| Årets resultat | | | | -889 546 | 1 003 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 902 400 | 1 003 |
| Summa eget kapital | | | | 952 400 | 51 003 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 952 400 | 51 003 |
| | | | | |
Wallenstam Fastigheter 326 AB
559231-15177 (7)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Not 2. Upplysning om moderföretag |
| Överordnat moderföretag i den koncern där företaget ingår och koncernredovisning upprättas är Wallenstam AB (publ), org.nr 556072-1523, vilket är ett svenskt publikt aktiebolag, med säte i Göteborg, Västra Götalands län. |
| Not 3. Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| | | | 2022-01-01 - 2022-12-31 | 2021-01-01 - 2021-12-31 |
Ränteintäkter och liknande resultatposter som avser långfristiga fordringar på koncernföretag | | | | 54 | 1 003 |
| Not 4. Andelar i koncernföretag | | | | | |
| | | | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| Inköp | | | | 50 000 | 0 |
| Lämnade aktieägartillskott | | | | 1 792 000 | 0 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 1 842 000 | 0 |
| | | | | |
| Årets nedskrivningar | | | | -890 000 | 0 |
| Utgående nedskrivningar | | | | -890 000 | 0 |
| | | | | |
| Not 5. Fordringar hos koncernföretag | | | | | |
| | | | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 51 003 | 51 000 |
| Tillkommande fordringar | | | | 1 148 | 2 628 |
| Reglerade fordringar | | | | -51 751 | -2 625 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 400 | 51 003 |
| | | | | |