Farmix Consulting AB
559229-69731 (7)
Årsredovisning
Farmix Consulting AB
Organisationsnummer:
559229-6973
Räkenskapsår:
2024-01-01 -
2024-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Lund
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2025-06-25.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Farmix Consulting AB
559229-69732 (7)
| Allmänt om verksamheten |
Företaget erbjuder konsulttjänster inom projektledning och kvalitetssäkring vid pre-klinisk och klinisk utvärdering av medicinska produkter. Verksamheten riktar sig mot alla branscher där en sådan utvärdering behövs, i synnerhet läkemedelsbolag och bolag som utvecklar medicintekniska produkter. Företaget har sitt säte i Lund.
|
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2024-01-01 -2024-12-31 | 2023-01-01 -2023-12-31 | 2022-01-01 -2022-12-31 | 2021-01-01 -2021-12-31 |
| Nettoomsättning (kr) | | 1 717 345 | 1 896 792 | 1 820 396 | 1 751 920 |
| Resultat efter finansiella poster (kr) | | 833 053 | 985 407 | 935 565 | 881 357 |
| Soliditet (%) | | 74,7 | 74,6 | 73,7 | 65,4 |
| Nyckeltalsdefinitioner |
Nettoomsättning Rörelsens huvudintäkter, fakturerade kostnader, sidointäkter samt intäktskorrigeringar.
Resultat efter finansiella poster Resultat efter finansiella intäkter och kostnader men före bokslutsdispositioner och skatter.
Balansomslutning Företagets samlade tillgångar.
Soliditet (%) Justerat eget kapital (eget kapital och obeskattade reserver med avdrag för uppskjuten skatt) i procent av balansomslutning. |
Farmix Consulting AB
559229-69733 (7)
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 615 186 | 581 865 | 1 247 051 |
| Utdelning | | -305 000 | | -305 000 |
| Balanseras i ny räkning | | 581 865 | -581 865 | 0 |
| Årets resultat | | | 485 052 | 485 052 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 892 052 | 485 052 | 1 427 104 |
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 892 052 | | | |
| Årets resultat | | 485 052 | | | |
| Medel att disponera | | 1 377 104 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Förslag till utdelning | | | | | |
| Utdelning | | 313 500 | | | |
| Summa utdelning | | 313 500 | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 1 063 604 | | | |
| Summa | | 1 377 104 | | | |
| | | | | |
Förslag till beslut om vinstutdelning
Styrelsen föreslår att utdelning lämnas med 313 500,00 kr. vilket motsvarar 627 kr per aktie. Styrelsen föreslår att
utbetalning av utdelningen skall ske i omedelbar anslutning till årsstämman.
|
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
Styrelsen anser att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till resultatutvecklingen under perioden för denna årsredovisning och perioden fram till påskrift av densamma. Mot bakgrund av ovanstående anser styrelsen att ovan föreslagna vinstutdelning är försvarlig med hänsyn till: - de krav som bolagets verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet och - bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt.
Beträffande bolagets resultat och ställning i övrigt hänvisas till efterföljande resultat- och balansräkningar med
tillhörande noter.
|
Farmix Consulting AB
559229-69734 (7)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2024-01-01 | 2023-01-01 |
| | | 1 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 1 717 345 | 1 896 792 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 1 717 345 | 1 896 792 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -32 346 | -35 580 |
| Personalkostnader | | | 2 | -903 909 | -896 065 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -936 255 | -931 645 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | 781 090 | 965 147 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | | | | 51 963 | 20 478 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | 0 | -218 |
| Summa finansiella poster | | | | 51 963 | 20 260 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 833 053 | 985 407 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Förändring av periodiseringsfonder | | | | -215 000 | -249 000 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | -215 000 | -249 000 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 618 053 | 736 407 |
| | | | | |
| Skatt på årets resultat | | | | -133 001 | -154 542 |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 485 052 | 581 865 |
Farmix Consulting AB
559229-69735 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andra långfristiga fordringar | | | 3 | 20 000 | 0 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 20 000 | 0 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 20 000 | 0 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Kundfordringar | | | | 192 901 | 157 332 |
| Övriga fordringar | | | | 21 652 | 19 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | | | | 5 527 | 4 468 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 220 080 | 161 819 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 2 899 268 | 2 513 979 |
| Summa kassa och bank | | | | 2 899 268 | 2 513 979 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 3 119 348 | 2 675 798 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 3 139 348 | 2 675 798 |
Farmix Consulting AB
559229-69736 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 892 052 | 615 186 |
| Årets resultat | | | | 485 052 | 581 865 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 1 377 104 | 1 197 051 |
| Summa eget kapital | | | | 1 427 104 | 1 247 051 |
| | | | | |
| Obeskattade reserver | | | | | |
| Periodiseringsfonder | | | | 1 158 000 | 943 000 |
| Summa obeskattade reserver | | | | 1 158 000 | 943 000 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Leverantörsskulder | | | | 3 029 | 4 750 |
| Skatteskulder | | | | 0 | 7 353 |
| Övriga skulder | | | | 151 994 | 161 809 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | | | | 399 221 | 311 835 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 554 244 | 485 747 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 3 139 348 | 2 675 798 |
| | | | | |
Farmix Consulting AB
559229-69737 (7)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Not 2. Medelantal anställda | | | | | |
| | | | 2024-01-01 2024-12-31 | 2023-01-01 2023-12-31 |
| Medelantal anställda | | | | 1 | 1 |
| | | | | |
| Not 3. Andra långfristiga fordringar | | | | | |
| | | | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Tillkommande fordringar | | | | 20 000 | 0 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 20 000 | 0 |
| | | | | |