Start › Västra Götalands län › Göteborg
Slutplattan HARZI 127676 AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 8 | 8 | 7 | 6 | 6 | 6 | 12 |
| Övriga externa kostnader | 8 | 8 | 7 | 6 | 6 | 6 | 12 |
| Rörelseresultat | −8 | −8 | −7 | −6 | −6 | −6 | −12 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 251 | 0 | 1 076 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | 0 | 251 | – | – | – | – |
| Resultat från andelar i intresseföretag | – | – | – | 0 | 1 076 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −8 | −8 | 244 | −6 | 1 071 | −6 | −12 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | 0 | 6 | 6 | 16 | 0 |
| Erhållna koncernbidrag | – | – | 0 | 6 | 6 | 16 | 0 |
| Resultat före skatt | −8 | −8 | 244 | 0 | 1 077 | 10 | −12 |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | −8 | −8 | 244 | 0 | 1 076 | 10 | −12 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 266 | 773 | 1 180 | 1 151 | 1 213 | 286 | 186 |
| Anläggningstillgångar | – | 0 | 0 | 40 | 40 | 183 | 183 |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | 0 | 0 | 40 | 40 | 183 | 183 |
| Andelar i koncernföretag | – | 0 | 0 | 40 | 40 | 40 | 40 |
| Andelar i intresseföretag | – | – | – | 0 | 0 | 143 | 143 |
| Omsättningstillgångar | 266 | 773 | 1 180 | 1 111 | 1 173 | 103 | 3 |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 0 | 0 | 23 | 17 | 101 | 1 |
| Fordringar hos koncernföretag | – | – | 0 | 23 | 17 | 11 | 1 |
| Övriga fordringar | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | – | – | 0 | 90 | 0 |
| Kassa och bank | 266 | 773 | 1 180 | 1 088 | 1 156 | 3 | 3 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 266 | 773 | 1 180 | 1 151 | 1 213 | 286 | 186 |
| Eget kapital | 96 | 766 | 1 173 | 1 125 | 1 124 | 48 | 38 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 46 | 716 | 1 123 | 1 075 | 1 074 | −2 | −12 |
| Balanserat resultat | 54 | 723 | 880 | 1 074 | −2 | −12 | 0 |
| Årets resultat | −8 | −8 | 244 | 0 | 1 076 | 10 | −12 |
| Långfristiga skulder | – | – | – | 0 | 73 | 143 | 143 |
| Övriga skulder | – | – | – | 0 | 73 | 143 | 143 |
| Kortfristiga skulder | 170 | 8 | 7 | 27 | 15 | 95 | 6 |
| Leverantörsskulder | – | – | – | 0 | 9 | 90 | 0 |
| Skatteskulder | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga skulder | 162 | – | 0 | 21 | – | – | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 8 | 8 | 7 | 6 | 6 | 6 | 6 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | 662 | 400 | 195 | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | – | −2 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Coronavirus - Covid 19 har fortsatt att drabba världen med full kraft. Företaget har inte ännu påverkats av denna pandemi men kommer troligtvis att göra det i någon form, vilket innebär att det finns en risk för negativ finansiell påverkan. Utvecklingen följs noggrant och man är redo att vidta åtgärder för att försöka minska påverkan i så fall. I nuläget är det inte möjligt att uppskatta hela den potentiella påverkan och alla bedömningar är behäftade med mycket stor osäkerhet.Intresseföretaget Svensvik Fastigheter AB, 556833-9989, är sålt i maj 2021.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2020-04-30 | 2019-11-21 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 143 | 143 | 0 |
| Årets inköp | – | – | 0 | 143 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 143 | 0 | – | – |
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2020-04-30 | 2019-11-21 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 40 | 40 | 40 | 40 | 0 |
| Årets inköp | – | – | – | – | 0 | 40 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 40 | 0 | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- BOX 12086, 402 41 GÖTEBORG
- Registrerat
- 2019-11-22
- Bransch
- Holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet är att äga och förvalta fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Säte
- Växjö
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-08-31
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Företaget bedriver holdingverksamhet och skall äga och förvalta aktier och andelar i andra bolag. Företaget har sitt säte i Växjö .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.