Genomsyn

Start › Blekinge län › Fägelmara

Casa Y Yoga Helene Blomkvist AB

559225-0681AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2025-01-01 – 2025-12-31

Omsättning 2025
73 tkr
Resultat efter fin. poster 2025
47 tkr
Årets resultat 2025
37 tkr
Eget kapital 2025
335 tkr

Utveckling6 räkenskapsår

20252025: 73 tkr73 tkr20242024: 69 tkr69 tkr20232023: 237 tkr237 tkr20222022: 237 tkr237 tkr20212021: 69 tkr69 tkr20202020: 49 tkr49 tkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post202520242023202220212020
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 73692372376949
Nettoomsättning 73692372376949
Rörelsekostnader 2632163984710
Handelsvaror –0583301
Övriga externa kostnader 1224101574410
Av- och nedskrivningar 374720
Övriga rörelsekostnader 12–––––
Rörelseresultat 4737741402339
Finansiella poster 0000––
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 0000––
Räntekostnader och liknande resultatposter 0000––
Resultat efter finansiella poster 4736741392339
Bokslutsdispositioner 03060−10
Förändring av periodiseringsfonder ––0100−10
Förändring av överavskrivningar 030−3––
Resultat före skatt 4740741462329
Skatt på årets resultat 106163056
Årets resultat 3733591161823

BalansräkningBelopp i tkr

Post202520242023202220212020
TILLGÅNGAR 512472891826639556
Anläggningstillgångar 405461657250
Materiella anläggningstillgångar 40546165720
Byggnader och mark 40424547500
Inventarier, verktyg och installationer 0121718230
Finansiella anläggningstillgångar ––––050
Andra långfristiga fordringar ––––050
Omsättningstillgångar 473418830761566506
Kortfristiga fordringar 017785151
Kundfordringar –05450––
Övriga fordringar 01724051
Kassa och bank 473401751711561505
EGET KAPITAL OCH SKULDER 512472891826639556
Eget kapital 3352982652069173
Bundet eget kapital 505050505050
Aktiekapital 505050505050
Fritt eget kapital 2852482151564123
Balanserat resultat 24821515641230
Årets resultat 3733591161823
Obeskattade reserver –0331010
Periodiseringsfonder –––01010
Ackumulerade överavskrivningar –033––
Långfristiga skulder ––0400––
Övriga skulder ––0400––
Kortfristiga skulder 178174623217538474
Leverantörsskulder –01–––
Skatteskulder 203429116
Övriga skulder 176174588188527467

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post202520242023202220212020
Medel att disponera –––15641–

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Ledningens kommentar till flerårsöversikten

Nettoomsättningen mellan 2023 och 2024 avviker med mer än 30 % då delara av verksamheten avvecklades då.

Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Ledningens kommentar till flerårsöversikten

Nettoomsättningen avviker med mer än 30% därför att delar av verksamheten inte varit igång under 2024.

Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

2022

Ledningens kommentar till flerårsöversikten

Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då coronaeffekten upphört och företaget kan ha kurser som det var tänkt.

Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2022

2021

Ledningens kommentar till flerårsöversikten

Nettoomsättningen avviker med mer än 30% p.g.a. coronapandemin som omöjliggjort verksamheten under föregående år. Under detta året har verksamheten kommit igång under vissa perioder.

Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2021

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Byggnader och mark

Post2025-12-312024-12-312023-12-312022-12-312021-12-31
Anskaffningsvärde 5151515151
Årets avskrivningar 3331–

Inventarier, verktyg och installationer

Post2025-12-312024-12-312023-12-312022-12-312021-12-31
Anskaffningsvärde 4924242424
Försäljningar och utrangeringar −24––––
Årets avskrivningar –515–

Om bolaget

Adress
KRISTIANOPELSVÄGEN 28, 373 78 FÅGELMARA
Registrerat
2019-11-01
Bransch
Sport- och fritidsutbildning

Verksamhet enligt registret

Bolaget ska bedriva yogaverksamhet, konsultverksamhet avseende företagsorganisation, förvaltning av fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.

Bankgironummer

5404-2007
Casa Y Yoga Helene Blomkvist AB
kontrollerat 2026-10-19

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2026-03-23
Programvara
BL Bokslut

Allmänt om verksamheten

Företagets verksamhet under året har varit yogakurser i Sverige och på Mallorca. Företaget har sitt säte i Blekinge län, Karlskrona.

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
2025240 kB Öppna
2024240 kB Öppna
2023240 kB Öppna
2022240 kB Öppna
2021240 kB Öppna