Genomsyn

Start › Norrbottens län › Pajala

Sanna Lehto AB

559223-5641AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2025-01-01 – 2025-12-31

Omsättning 2025
500 tkr
Resultat efter fin. poster 2025
2 tkr
Årets resultat 2025
−18 tkr
Eget kapital 2025
197 tkr

Utveckling6 räkenskapsår

20252025: 500 tkr500 tkr20242024: 1,3 mkr1,3 mkr20232023: 1,3 mkr1,3 mkr20222022: 1,3 mkr1,3 mkr20212021: 1,1 mkr1,1 mkr20202020: 863 tkr863 tkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post202520242023202220212020
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 5001 2531 2531 2651 142863
Nettoomsättning 5001 2531 2531 2651 142863
Rörelsekostnader 5091 0781 0401 052954732
Råvaror och förnödenheter 115–––––
Handelsvaror –313318353322314
Övriga externa kostnader 157214172150144202
Personalkostnader 237550550549489215
Rörelseresultat −8175213213188131
Finansiella poster 1053000
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 1174–––
Räntekostnader och liknande resultatposter 121000
Resultat efter finansiella poster 2180216212187131
Bokslutsdispositioner −20−20−8–––
Lämnade koncernbidrag 20208–––
Resultat före skatt −18160208212187131
Skatt på årets resultat 03444444030
Årets resultat −18126163168147101

BalansräkningBelopp i tkr

Post202520242023202220212020
TILLGÅNGAR 275336414458380226
Anläggningstillgångar 8497205–––
Finansiella anläggningstillgångar 8497205–––
Andelar i koncernföretag 232323–––
Fordringar hos koncernföretag 6174182–––
Omsättningstillgångar 191239210458380226
Kortfristiga fordringar 9822293301
Kundfordringar 062–––
Övriga fordringar 8710242290
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 1172111
Kassa och bank 93217181455350225
EGET KAPITAL OCH SKULDER 275336414458380226
Eget kapital 197215290256208151
Bundet eget kapital 505050505050
Aktiekapital 505050505050
Fritt eget kapital 147165240206158101
Balanserat resultat 165407638110
Årets resultat −181261631680101
Långfristiga skulder 14141416180
Övriga skulder 14141416180
Kortfristiga skulder 6410711118615475
Förskott från kunder 51514836220
Leverantörsskulder 1426247020
Skatteskulder –−1419245220
Övriga skulder 04542797935
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 000010

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post202520242023202220212020
Styrelsens förslag ––200–––
Medel att disponera ––––158–

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Ledningens kommentar till flerårsöversikten

Nettoomsättningen har minskat med 60 % jämfört med föregående år. Minskningen beror på föräldraledighet delar av året.

Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Kommentar till vinstdispositionen

Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.

Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

2022

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2022

2021

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2021

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Andelar i koncernföretag

Post2025-12-312024-12-312023-12-312022-12-312021-12-31
Anskaffningsvärde 23232300
Årets inköp ––23––

Om bolaget

Adress
KIRUNAVÄGEN 164, 984 31 PAJALA
Registrerat
2019-10-23
Bransch
Frisörer och barberare

Verksamhet enligt registret

Bedriva frisörsalong, skönhetssalong och försäljning av hårprodukter samt inredningsdetaljer. Konsult inom hår och skönhetsbranschen.

Bankgironummer

5419-4295
Sanna Lehto
kontrollerat 2026-10-18

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Säte
Pajala
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2026-03-02
Programvara
Wolters Kluwer Capego

Allmänt om verksamheten

Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver frisörsalong, skönhetsförsäljning och försäljning av hårprodukter samt inredningsdetaljer. Konsulttjänster inom hår och skönhetsbranchen samt däremed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Pajala .

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
20258 kB Öppna
20248 kB Öppna
20239 kB Öppna
20227 kB Öppna
20217 kB Öppna