Merdac AB
559223-53361 (7)
Årsredovisning
Merdac AB
Organisationsnummer:
559223-5336
Räkenskapsår:
2025-01-01 -
2025-12-31
Styrelsen och verkställande direktören avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Göteborg
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2026-05-19.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Merdac AB
559223-53362 (7)
| Allmänt om verksamheten |
| Företaget bedriver verksamhet inom byggtjänster |
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Ingen väsentliga händelser |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2025-01-01 -2025-12-31 | 2024-01-01 -2024-12-31 | 2023-01-01 -2023-12-31 | 2022-01-01 -2022-12-31 |
| Nettoomsättning (kr) | | 64 230 | 698 073 | 390 663 | 761 702 |
| Resultat efter finansiella poster (kr) | | -13 520 | 348 998 | -45 597 | -94 866 |
| Soliditet (%) | | 35,7 | 72,8 | 18,9 | 37,0 |
| Nyckeltalsdefinitioner |
Nettoomsättning Rörelsens huvudintäkter, fakturerade kostnader, sidointäkter samt intäktskorrigeringar.
Resultat efter finansiella poster Resultat efter finansiella intäkter och kostnader men före bokslutsdispositioner och skatter.
Balansomslutning Företagets samlade tillgångar.
Soliditet (%) Justerat eget kapital (eget kapital och obeskattade reserver med avdrag för uppskjuten skatt) i procent av balansomslutning. |
Merdac AB
559223-53363 (7)
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | -84 126 | 304 289 | 270 163 |
| Utdelning | | | -220 161 | -220 161 |
| Balanseras i ny räkning | | 84 128 | -84 128 | 0 |
| Årets resultat | | | -13 520 | -13 520 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 2 | -13 520 | 36 482 |
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 2 | | | |
| Årets resultat | | -13 520 | | | |
| Medel att disponera | | -13 518 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Balanseras i ny räkning | | -13 518 | | | |
| Summa | | -13 518 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
Ingen vinstutdelning
|
Merdac AB
559223-53364 (7)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2025-01-01 | 2024-01-01 |
| | | 1 | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 64 230 | 698 073 |
| Övriga rörelseintäkter | | | | 65 000 | 0 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 129 230 | 698 073 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -134 898 | -315 721 |
| Personalkostnader | | | 2 | -1 000 | -388 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar | | | | -6 266 | -36 445 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -142 164 | -352 554 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -12 934 | 345 519 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | | | | 63 | 5 992 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | -649 | -2 513 |
| Summa finansiella poster | | | | -586 | 3 479 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | -13 520 | 348 998 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | -13 520 | 348 998 |
| | | | | |
| Skatt på årets resultat | | | | 0 | -44 709 |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | -13 520 | 304 289 |
Merdac AB
559223-53365 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Inventarier, verktyg och installationer | | | 3 | 5 738 | 12 004 |
| Summa materiella anläggningstillgångar | | | | 5 738 | 12 004 |
| | | | | |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 5 738 | 12 004 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Övriga fordringar | | | | 19 301 | 34 591 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | | | | 0 | 2 100 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 19 301 | 36 691 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 77 103 | 322 266 |
| Summa kassa och bank | | | | 77 103 | 322 266 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 96 404 | 358 957 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 102 142 | 370 961 |
Merdac AB
559223-53366 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 2 | -84 126 |
| Årets resultat | | | | -13 520 | 304 289 |
| Summa fritt eget kapital | | | | -13 518 | 220 163 |
| Summa eget kapital | | | | 36 482 | 270 163 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Övriga skulder till kreditinstitut | | | | 0 | 15 080 |
| Leverantörsskulder | | | | 0 | 2 865 |
| Skatteskulder | | | | 44 709 | 44 709 |
| Övriga skulder | | | | 16 251 | 31 394 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | | | | 4 700 | 6 750 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 65 660 | 100 798 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 102 142 | 370 961 |
| | | | | |
Merdac AB
559223-53367 (7)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Avskrivning | | | | | |
| Tillämpade avskrivningstider: | | | | | |
| Inventarier, verktyg och installationer | | | | 3 | år |
| | | | | |
| Not 2. Medelantal anställda | | | | | |
| | | | 2025-01-01 2025-12-31 | 2024-01-01 2024-12-31 |
| Medelantal anställda | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Not 3. Inventarier, verktyg och installationer | | | | | |
| | | | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 402 071 | 402 071 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 402 071 | 402 071 |
| | | | | |
| Ingående avskrivningar | | | | -390 067 | -279 655 |
| Årets avskrivningar | | | | -6 266 | -110 412 |
| Utgående avskrivningar | | | | -396 333 | -390 067 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 5 738 | 12 004 |