Merdac AB
559223-53361 (7)
Årsredovisning
Merdac AB
Organisationsnummer:
559223-5336
Räkenskapsår:
2024-01-01 -
2024-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Göteborg
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2025-02-21.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Merdac AB
559223-53362 (7)
| Allmänt om verksamheten |
| Företaget bedriver verksamhet inom byggtjänster |
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Ingen väsentliga händelser |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2024-01-01 -2024-12-31 | 2023-01-01 -2023-12-31 | 2022-01-01 -2022-12-31 | 2021-01-01 -2022-12-31 |
| Nettoomsättning (kr) | | 698 073 | 390 663 | 761 702 | 1 839 049 |
| Resultat efter finansiella poster (kr) | | 348 998 | -45 597 | -94 866 | 158 230 |
| Soliditet (%) | | 72,8 | 18,9 | 37,0 | 65,3 |
| Nyckeltalsdefinitioner |
Nettoomsättning Rörelsens huvudintäkter, fakturerade kostnader, sidointäkter samt intäktskorrigeringar.
Resultat efter finansiella poster Resultat efter finansiella intäkter och kostnader men före bokslutsdispositioner och skatter.
Balansomslutning Företagets samlade tillgångar.
Soliditet (%) Justerat eget kapital (eget kapital och obeskattade reserver med avdrag för uppskjuten skatt) i procent av balansomslutning. |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 35 438 | -45 597 | 39 841 |
| Balanseras i ny räkning | | -119 564 | 45 597 | -73 967 |
| Årets resultat | | | 304 289 | 304 289 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | -84 126 | 304 289 | 270 163 |
Merdac AB
559223-53363 (7)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | -84 126 | | | |
| Årets resultat | | 304 289 | | | |
| Medel att disponera | | 220 163 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 220 163 | | | |
| Summa | | 220 163 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
Ingen vinstutdelning
|
Merdac AB
559223-53364 (7)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2024-01-01 | 2023-01-01 |
| | | 1 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 698 073 | 390 663 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 698 073 | 390 663 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -315 721 | -346 013 |
| Personalkostnader | | | 2 | -388 | -28 169 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar | | | | -36 445 | -50 112 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -352 554 | -424 294 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | 345 519 | -33 631 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | | | | 5 992 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | -2 513 | -11 966 |
| Summa finansiella poster | | | | 3 479 | -11 966 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 348 998 | -45 597 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 348 998 | -45 597 |
| | | | | |
| Skatt på årets resultat | | | | -44 709 | 0 |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 304 289 | -45 597 |
Merdac AB
559223-53365 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Inventarier, verktyg och installationer | | | 3 | 12 004 | 122 416 |
| Summa materiella anläggningstillgångar | | | | 12 004 | 122 416 |
| | | | | |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 12 004 | 122 416 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Kundfordringar | | | | 0 | 66 307 |
| Övriga fordringar | | | | 34 591 | 17 390 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | | | | 2 100 | 4 641 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 36 691 | 88 338 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 322 266 | 0 |
| Summa kassa och bank | | | | 322 266 | 0 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 358 957 | 88 338 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 370 961 | 210 754 |
Merdac AB
559223-53366 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | -84 126 | 35 438 |
| Årets resultat | | | | 304 289 | -45 597 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 220 163 | -10 159 |
| Summa eget kapital | | | | 270 163 | 39 841 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Övriga skulder till kreditinstitut | | | | 15 080 | 33 609 |
| Leverantörsskulder | | | | 2 865 | 6 251 |
| Skatteskulder | | | | 44 709 | 0 |
| Övriga skulder | | | | 31 394 | 84 572 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | | | | 6 750 | 46 481 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 100 798 | 170 913 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 370 961 | 210 754 |
| | | | | |
Merdac AB
559223-53367 (7)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Avskrivning | | | | | |
| Tillämpade avskrivningstider: | | | | | |
| Inventarier, verktyg och installationer | | | | 3 | år |
| | | | | |
| Not 2. Medelantal anställda | | | | | |
| | | | 2024-01-01 -2024-12-31 | 2023-01-01 -2023-12-31 |
| Medelantal anställda | | | | 0 | 2 |
| | | | | |
| Not 3. Inventarier, verktyg och installationer | | | | | |
| | | | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 402 071 | 402 071 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 402 071 | 402 071 |
| | | | | |
| Ingående avskrivningar | | | | -279 655 | -229 543 |
| Årets avskrivningar | | | | -110 412 | -50 112 |
| Utgående avskrivningar | | | | -390 067 | -279 655 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 12 004 | 122 416 |