Årsredovisning för

Bergskedjan Invest AB

559222-4868

Räkenskapsåret

2021-01-01 - 2021-12-31

Förvaltningsberättelse1
Resultaträkning2
Balansräkning3
Noter5
Underskrifter6

Fastställelseintyg

Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2022-04-20. 
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition. 

Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.

 

Förvaltningsberättelse

Styrelsen för Bergskedjan Invest AB, 559222-4868, avger följande årsredovisning för räkenskapsåret 2021-01-01 - 2021-12-31.

Verksamheten

Allmänt om verksamheten

Bolaget med säte i Stockholm ska bedriva investeringar i aktier, andelar och värdepapper samt, köp, försäljning, utveckling och förvaltning av fastigheter.

Flerårsöversikt

Belopp i kr

  2021 2020
Resultat efter finansiella poster 115 113 70 163
Soliditet % 12 6

Förändringar i eget kapital

  Aktiekapital Balanserat resultat Årets resultat
Belopp vid årets ingång 50 000   70 163
Balanseras i ny räkning   70 163 -70 163
Årets resultat     115 113
Belopp vid årets utgång 50 000 70 163 115 113

Resultatdisposition

Till årsstämmans förfogande står följande medel:

Belopp i kr

  2021-01-01 - 2021-12-31
Balanserat resultat 70 163
Årets resultat 115 113
Summa 185 276

Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande:

  2021-01-01 - 2021-12-31
Balanseras i ny räkning 185 276
Summa 185 276
 

Resultaträkning

Belopp i kr Not 2021-01-01 - 2021-12-31 2020-01-01 - 2020-12-31
Rörelsekostnader      
Övriga externa kostnader   -1 250 -724
Summa rörelsekostnader   -1 250 -724
Rörelseresultat   -1 250 -724
Finansiella poster      
Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar   116 363 70 887
Summa finansiella poster   116 363 70 887
Resultat efter finansiella poster   115 113 70 163
Resultat före skatt   115 113 70 163
Årets resultat   115 113 70 163
 

Balansräkning

Belopp i kr Not 2021-12-31 2020-12-31
TILLGÅNGAR      
Anläggningstillgångar      
Finansiella anläggningstillgångar      
Andelar i intresseföretag och gemensamt styrda företag 2 1 872 951 1 916 735
Summa finansiella anläggningstillgångar   1 872 951 1 916 735
Summa anläggningstillgångar   1 872 951 1 916 735
Omsättningstillgångar      
Kassa och bank      
Kassa och bank   50 000 50 000
Summa kassa och bank   50 000 50 000
Summa omsättningstillgångar   50 000 50 000
SUMMA TILLGÅNGAR   1 922 951 1 966 735
 

Balansräkning

Belopp i kr Not 2021-12-31 2020-12-31
EGET KAPITAL OCH SKULDER      
Eget kapital      
Bundet eget kapital      
Aktiekapital   50 000 50 000
Summa bundet eget kapital   50 000 50 000
Fritt eget kapital      
Balanserat resultat   70 163 0
Årets resultat   115 113 70 163
Summa fritt eget kapital   185 276 70 163
Summa eget kapital   235 276 120 163
Kortfristiga skulder      
Övriga skulder   1 687 675 1 846 572
Summa kortfristiga skulder   1 687 675 1 846 572
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER   1 922 951 1 966 735
 

Noter

Belopp i kr om inget annat anges.

Not 1 Redovisningsprinciper

Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och Bokföringsnämndens allmänna råd (BFNAR 2016:10) om årsredovisning i mindre företag.

Definition av nyckeltal

Nettoomsättning Rörelsens huvudintäkter, fakturerade kostnader, sidointäkter samt intäktskorrigeringar. Resultat efter finansiella poster Resultat efter finansiella intäkter och kostnader, men före skatter. Soliditet (Totalt eget kapital + (100% - aktuell bolagsskattesats av obeskattade reserver) ) / Totala tillgångar

Not 2 Andelar i intresseföretag och gemensamt styrda företag

  2021-01-01 - 2021-12-31 2020-01-01 - 2020-12-31
Ingående anskaffningsvärden 1 916 735 1 916 735
Förändringar av anskaffningsvärden    
Inköp 139 828  
Försäljningar -183 612  
Utgående anskaffningsvärden 1 872 951 1 916 735
Redovisat värde 1 872 951 1 916 735

Inköp avser preferensaktieägartillskott och försäljning avser återbetalning preferensaktieägartillskott 843 811 kr avser 6,26% av aktierna i Ebab AB 1 055 435 kr avser 0,39% (195 stamaktier och 26 preferensaktier) av aktierna i Oiger JV 7 AB 17 489 kr avser 0,39% preferens aktieägartillskott till Oiger JV 7 AB vid förvärv av fastigheten Valsverket 6 i Oiger Eskilstuna 2 AB 19 291 kr i preferens aktieägartillskott 2020 120 537 kr i preferens aktieägartillskott 2021 183 612 återbetalning preferensaktieägartillskott 2021