Järfälla 123 Holding AB
559221-46381 (7)
Årsredovisning
Järfälla 123 Holding AB
Organisationsnummer:
559221-4638
Räkenskapsår:
2024-01-01 -
2024-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Stockholm
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2025-05-14.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Järfälla 123 Holding AB
559221-46382 (7)
| Allmänt om verksamheten |
Företaget bedriver förvaltning, entreprenader, konsulttjänster inom bygg och fastighetsbranschen, köp och försäljning av värdepapper och fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
Företaget ägs i tre lika stora delar av Fastighetsförädlarna Projekt Sverige nr 3 AB (org.nr. 559388-1567), Svenska Hem i Bromma Mark nr XXII AB (org.nr. 559062-5165) och Üre Invest 2 AB (org.nr. 559330-1772), samtliga med säte i Stockholm.
Företaget har sitt säte i Stockholm.
|
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Under året har bolaget sålt dotterbolaget Järfälla 234 Fastighetsutveckling AB (org.nr 559328-1941). |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2024-01-01 -2024-12-31 | 2023-01-01 -2023-12-31 | 2022-01-01 -2022-12-31 | 2021-01-01 -2021-12-31 |
| Resultat efter finansiella poster (tkr) | | 1 785 | -2 627 | 17 141 | -154 |
| Soliditet (%) | | 21,4 | 20,5 | 26,5 | 5,8 |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 17 110 402 | -2 664 573 | 14 495 829 |
| Balanseras i ny räkning | | -2 664 573 | 2 664 573 | 0 |
| Årets resultat | | | 1 826 359 | 1 826 359 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 14 445 829 | 1 826 359 | 16 322 188 |
Järfälla 123 Holding AB
559221-46383 (7)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 14 445 829 | | | |
| Årets resultat | | 1 826 359 | | | |
| Medel att disponera | | 16 272 188 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 16 272 188 | | | |
| Summa | | 16 272 188 | | | |
| | | | | |
Järfälla 123 Holding AB
559221-46384 (7)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2024-01-01 | 2023-01-01 |
| | | 1 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 0 | 0 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -230 490 | -134 053 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -230 490 | -134 053 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -230 490 | -134 053 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Resultat från andelar i koncernföretag | | | | 4 680 577 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | -2 665 379 | -2 492 754 |
| Summa finansiella poster | | | | 2 015 198 | -2 492 754 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 1 784 708 | -2 626 807 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Erhållna koncernbidrag | | | | 41 651 | 0 |
| Lämnade koncernbidrag | | | | 0 | -37 766 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | 41 651 | -37 766 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 1 826 359 | -2 664 573 |
| | | | | |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 1 826 359 | -2 664 573 |
Järfälla 123 Holding AB
559221-46385 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andelar i koncernföretag | | | 2 | 25 000 | 50 000 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 25 000 | 50 000 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 25 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Fordringar hos koncernföretag | | | | 3 061 232 | 2 658 581 |
| Fordringar hos övriga företag som det finns ett ägarintresse i | | | | 73 105 587 | 67 487 061 |
| Övriga fordringar | | | | 0 | 372 249 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | | | | 39 915 | 0 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 76 206 734 | 70 517 891 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 600 | 153 205 |
| Summa kassa och bank | | | | 600 | 153 205 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 76 207 334 | 70 671 096 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 76 232 334 | 70 721 096 |
Järfälla 123 Holding AB
559221-46386 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 14 445 829 | 17 110 402 |
| Årets resultat | | | | 1 826 359 | -2 664 573 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 16 272 188 | 14 445 829 |
| Summa eget kapital | | | | 16 322 188 | 14 495 829 |
| | | | | |
| Långfristiga skulder | | | | | |
| Skulder till intresseföretag och gemensamt styrda företag | | | | 59 760 146 | 56 119 767 |
| Summa långfristiga skulder | | | | 59 760 146 | 56 119 767 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Skulder till koncernföretag | | | | 0 | 13 000 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | | | | 150 000 | 92 500 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 150 000 | 105 500 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 76 232 334 | 70 721 096 |
| | | | | |
Järfälla 123 Holding AB
559221-46387 (7)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. Koncernredovisning upprättas ej med hänsyn till reglerna i aktiebolagslagen 7:3, undantag för mindre koncern.
|
| Not 2. Andelar i koncernföretag | | | | | |
| | | | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 50 000 | 50 000 |
| Försäljningar | | | | -25 000 | 0 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 25 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 25 000 | 50 000 |
| Företagets namn | Org.nr. | Säte | Antal andelar | Eget kapital (tkr) | Årets resultat (tkr) | Kapital- andel (%) | Rösträtts- andel (%) | Redovisat värde (tkr) |
| Järfälla Entreprenad Holding AB | 559352-0751 | Stockholm | 250 | 36 | 11 | 100,0 | 100,0 | 25 |
| | | | | | | | |