Årsredovisning för

Sturegatan Livs & Tobak AB

559220-7590

Räkenskapsåret

2019-10-01 - 2020-12-31

Förvaltningsberättelse1
Resultaträkning2
Balansräkning3
Noter5
Underskrifter6

Fastställelseintyg

Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2021-06-18. 
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition. 

Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.

 

Förvaltningsberättelse

Styrelsen för Sturegatan Livs & Tobak AB, 559220-7590, avger följande årsredovisning för räkenskapsåret 2019-10-01 - 2020-12-31.

Verksamheten

Allmänt om verksamheten

Företaget med säte i Eskilstuna registrerades år 2019 och bedriver sedan dess försäljning av livsmedel och tobak samt därmed förenlig verksamhet.

Flerårsöversikt

Belopp i kr

  2019/2020
Nettoomsättning 46 397
Resultat efter finansiella poster -55 671
Soliditet % 9

Förändringar i eget kapital

  Aktiekapital Ej registrerat aktiekapital Uppskrivnings- fond Reservfond
Insatt kapital vid bolagets start 25 000      
Belopp vid årets utgång 25 000 0 0 0
  Överkursfond Balanserat resultat Årets resultat
Erhållna aktieägartillskott   56 740  
Årets resultat     -55 671
Belopp vid årets utgång 0 56 740 -55 671

Resultatdisposition

Till årsstämmans förfogande står följande medel:

Belopp i kr

  2019-10-01 - 2020-12-31
Balanserat resultat 56 740
Årets resultat -55 671
Summa 1 069

Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande:

  2019-10-01 - 2020-12-31
Balanseras i ny räkning 1 069
Summa 1 069
 

Resultaträkning

Belopp i kr Not 2019-10-01 - 2020-12-31
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.    
Nettoomsättning   46 397
Förändringar av lager av produkter i arbete, färdiga varor och pågående arbeten för annans räkning   26 886
Övriga rörelseintäkter   72
Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.   73 355
Rörelsekostnader    
Råvaror och förnödenheter   -37 989
Övriga externa kostnader   -22 457
Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar   -62 568
Summa rörelsekostnader   -123 014
Rörelseresultat   -49 659
Finansiella poster    
Räntekostnader och liknande resultatposter   -6 012
Summa finansiella poster   -6 012
Resultat efter finansiella poster   -55 671
Resultat före skatt   -55 671
Årets resultat   -55 671
 

Balansräkning

Belopp i kr Not 2020-12-31
TILLGÅNGAR    
Anläggningstillgångar    
Materiella anläggningstillgångar    
Inventarier, verktyg och installationer 3 187 432
Summa materiella anläggningstillgångar   187 432
Summa anläggningstillgångar   187 432
Omsättningstillgångar    
Varulager m.m.    
Färdiga varor och handelsvaror   76 886
Summa varulager m.m.   76 886
Kortfristiga fordringar    
Kundfordringar   2 011
Övriga fordringar   10 544
Summa kortfristiga fordringar   12 555
Kassa och bank    
Kassa och bank   1 932
Summa kassa och bank   1 932
Summa omsättningstillgångar   91 373
SUMMA TILLGÅNGAR   278 805
 

Balansräkning

Belopp i kr Not 2020-12-31
EGET KAPITAL OCH SKULDER    
Eget kapital    
Bundet eget kapital    
Aktiekapital   25 000
Summa bundet eget kapital   25 000
Fritt eget kapital    
Balanserat resultat   56 740
Årets resultat   -55 671
Summa fritt eget kapital   1 069
Summa eget kapital   26 069
Långfristiga skulder    
Övriga skulder till kreditinstitut   251 999
Summa långfristiga skulder   251 999
Kortfristiga skulder    
Övriga skulder   737
Summa kortfristiga skulder   737
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER   278 805
 

Noter

Belopp i kr om inget annat anges.

Not 1 Redovisningsprinciper

Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och Bokföringsnämndens allmänna råd (BFNAR 2016:10) om årsredovisning i mindre företag.

Avskrivning

Avskrivningar enligt plan baseras på ursprungliga anskaffningsvärden och beräknad nyttjandeperiod. Följande avskrivningstider tillämpas:

Immateriella anläggningstillgångar

Materiella anläggningstillgångar

Följande avskrivningstider tillämpas: År
Inventarier, verktyg och installationer 5

Not 2 Medelantalet anställda

Not 3 Inventarier, verktyg och installationer

  2019-10-01 - 2020-12-31
Förändringar av anskaffningsvärden  
Inköp 250 000
Utgående anskaffningsvärden 250 000
Förändringar av avskrivningar  
Årets avskrivningar -62 568
Utgående avskrivningar -62 568
Redovisat värde 187 432