Start › Gävleborgs län › HAMRA
Storstockholms park och trädgård AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 19 | 105 | 141 | 214 | 842 | 82 |
| Nettoomsättning | 19 | 105 | 141 | 214 | 842 | 82 |
| Rörelsekostnader | 81 | 83 | 188 | 426 | 837 | 264 |
| Handelsvaror | 1 | 0 | −24 | 66 | 289 | 2 |
| Övriga externa kostnader | 78 | 61 | 173 | 134 | 75 | 23 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 17 | 206 | 450 | 217 |
| Av- och nedskrivningar | 2 | 22 | 22 | 20 | 22 | 22 |
| Rörelseresultat | −62 | 22 | −48 | −212 | 5 | −182 |
| Finansiella poster | −17 | −7 | 0 | −1 | −4 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 17 | 7 | 2 | 1 | 5 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −79 | 16 | −48 | −213 | 0 | −182 |
| Resultat före skatt | −79 | 16 | −48 | −213 | 0 | −182 |
| Årets resultat | −79 | 16 | −48 | −213 | 0 | −182 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 141 | 2 | 86 | 112 | 208 | 89 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 2 | 24 | 46 | 67 | 89 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 2 | 24 | 46 | 67 | 89 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 2 | 24 | 46 | 67 | 89 |
| Omsättningstillgångar | 141 | 0 | 61 | 65 | 141 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 140 | 0 | 61 | 24 | 80 | 0 |
| Kundfordringar | – | 0 | 61 | 11 | 78 | 0 |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | – | – | 0 | 13 | – | – |
| Övriga fordringar | 140 | – | – | – | 2 | 0 |
| Kassa och bank | 0 | 0 | 0 | 42 | 61 | 0 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 141 | 2 | 86 | 112 | 206 | 89 |
| Eget kapital | −343 | −264 | −280 | −232 | −132 | −132 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | −61 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | −393 | −314 | −330 | −282 | −70 | −182 |
| Balanserat resultat | −314 | −330 | 145 | −68 | 111 | 0 |
| Årets resultat | −79 | 16 | −475 | −213 | −182 | −182 |
| Kortfristiga skulder | 483 | 266 | 365 | 344 | 338 | 221 |
| Checkräkningskredit | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 65 | 30 | 84 | 84 | 16 | 0 |
| Övriga skulder | 418 | 236 | 281 | 260 | 321 | 221 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | – | – | – | 0 | 1 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | −364 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | – | – | 111 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättning har minskat med mer än 30% jämfört med föregående år på grund av att ägaren har valt att jobba mindre, samt att det även har varit mindre efterfrågan på företagets tjänster.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättning har sjunkit jämte föregående år på grund av färre utförda tjänster inom entreprenadverksamheten.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 111 | 111 | 111 | 111 | 111 |
| Ackumulerade avskrivningar | 111 | 109 | 87 | 65 | 45 |
| Årets avskrivningar | 2 | 22 | 22 | 22 | – |
Om bolaget
- Adress
- BJÖRKBERGSVÄGEN 120, 827 71 HAMRA
- Registrerat
- 2019-10-01
- Bransch
- Allmännyttiga anläggningsarbeten för värme, vatten och avlopp
Verksamhet enligt registret
Företaget nyanlägger och sköter om trädgårdar och hus och därtill hörande verksamheter.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Strängnäs
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-30
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver nyanläggning och skötsel av trädgårdar, hus och därtill liknande verksamheter. Bolaget har förbrukat aktiekapital och styrelsen är medveten om att den svarar solidariskt för de förpliktelser som uppkommer under den tid underlåtenheten består. Företaget har sitt säte i Strängnäs .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Bolaget har ändrat sitt räkenskapsår till kalenderår, vilket gör att årets räkenskapsår är förlängt till 16 månader.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.