Greenfeels Consulting AB
559220-00661 (7)
Årsredovisning
Greenfeels Consulting AB
Organisationsnummer:
559220-0066
Räkenskapsår:
2023-01-01 -
2023-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Stockholm
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2024-03-28.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Greenfeels Consulting AB
559220-00662 (7)
| Allmänt om verksamheten |
| Bolaget bedriver hållbarhetsfokuserad konsultverksamhet och erbjuder konsultationer, mentorskap, kurser, utbildningar och utveckling av miljövänliga livsmedel produkter och varumärken inom hotell, restaurang och café industrin. Bolaget erbjuder även menyutveckling, receptutveckling, smakutveckling, konsultation inom plant baserad näring, kurser inom matlagning, café koncept utveckling, utveckling av strategier för utökad försäljning inom vegan mat industri, mat fotografi, digital marketing och , evenemangskoordination, kommunikation på sociala medier, utveckling av franchisestrategi, kafé ledning, hälsosam livsstil utbildningar. |
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
Inga väsentliga händelser under året
|
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2023-01-01 -2023-12-31 | 2022-01-01 -2022-12-31 | 2021-01-01 -2021-12-31 | - |
| Nettoomsättning (kr) | | 100 999 | 85 555 | 70 047 | |
| Resultat efter finansiella poster (kr) | | 71 195 | 67 605 | 36 781 | |
| Soliditet (%) | | 41,9 | 32,2 | 14,0 | |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 63 351 | 53 520 | 166 871 |
| Balanseras i ny räkning | | 53 520 | -53 520 | 0 |
| Årets resultat | | | 41 882 | 41 882 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 116 871 | 41 882 | 208 753 |
Greenfeels Consulting AB
559220-00663 (7)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 116 871 | | | |
| Årets resultat | | 41 882 | | | |
| Medel att disponera | | 158 753 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 158 753 | | | |
| Summa | | 158 753 | | | |
| | | | | |
Greenfeels Consulting AB
559220-00664 (7)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2023-01-01 | 2022-01-01 |
| | | 1 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 100 999 | 85 555 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 100 999 | 85 555 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Råvaror och förnödenheter | | | | 0 | -904 |
| Övriga externa kostnader | | | | -16 463 | -1 605 |
| Personalkostnader | | | | -1 599 | 0 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -18 062 | -2 509 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | 82 937 | 83 046 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | -11 742 | -15 441 |
| Summa finansiella poster | | | | -11 742 | -15 441 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 71 195 | 67 605 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Förändring av periodiseringsfonder | | | | -18 117 | 0 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | -18 117 | 0 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 53 078 | 67 605 |
| | | | | |
| Skatt på årets resultat | | | | -11 196 | 0 |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 41 882 | 67 605 |
Greenfeels Consulting AB
559220-00665 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andelar i intresseföretag och gemensamt styrda företag | | | 2 | 510 000 | 510 000 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 510 000 | 510 000 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 510 000 | 510 000 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Övriga fordringar | | | | 1 110 | 0 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 1 110 | 0 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 21 072 | 8 717 |
| Summa kassa och bank | | | | 21 072 | 8 717 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 22 182 | 8 717 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 532 182 | 518 717 |
Greenfeels Consulting AB
559220-00666 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 116 871 | 63 351 |
| Årets resultat | | | | 41 882 | 53 520 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 158 753 | 116 871 |
| Summa eget kapital | | | | 208 753 | 166 871 |
| | | | | |
| Obeskattade reserver | | | | | |
| Periodiseringsfonder | | | | 18 117 | 0 |
| Summa obeskattade reserver | | | | 18 117 | 0 |
| | | | | |
| Långfristiga skulder | | | | | |
| Obligationslån | | | | 61 213 | 139 713 |
| Övriga skulder | | | | 143 000 | 153 000 |
| Summa långfristiga skulder | | | | 204 213 | 292 713 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Leverantörsskulder | | | | 7 649 | 625 |
| Skatteskulder | | | | 25 282 | 23 090 |
| Övriga skulder | | | | 68 168 | 35 418 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 101 099 | 59 133 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 532 182 | 518 717 |
| | | | | |
Greenfeels Consulting AB
559220-00667 (7)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Not 2. Andelar i intresseföretag och gemensamt styrda företag | | | | | |
| | | | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 510 000 | 510 000 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 510 000 | 510 000 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 510 000 | 510 000 |
| Företagets namn | Org.nr. | Säte | Antal andelar | Eget kapital (tkr) | Årets resultat (tkr) | Kapital- andel (%) | Rösträtts- andel (%) | Redovisat värde (tkr) |
| Coffee & Plants AB | 559206-0619 | Stockholm | 255 | 153 | -70 | 51,0 | 51,0 | 510 000 |
| | | | | | | | |