Hårda skott i krysset AB
559218-96991 (6)
Årsredovisning
Hårda skott i krysset AB
Organisationsnummer:
559218-9699
Räkenskapsår:
2021-01-01 -
2021-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
3
|
|
Balansräkning |
4
|
|
Noter |
6
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Falkenberg
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2022-06-28.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Hårda skott i krysset AB
559218-96992 (6)
| Allmänt om verksamheten |
Bolagets verksamhet är konsultation inom idrott och hälsa samt innehav av aktier i andra svenska bolag.
Företaget har sitt säte i Falkenberg
|
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2021-01-01 -2021-12-31 | 2019-09-18 -2020-12-31 | - | - |
| Nettoomsättning (kr) | | 46 431 | 0 | | |
| Resultat efter finansiella poster (kr) | | -5 659 | 289 124 | | |
| Soliditet (%) | | 36,9 | 55,9 | | |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 0 | 170 440 | 220 440 |
| Utdelning | | | -150 000 | -150 000 |
| Balanseras i ny räkning | | 20 440 | -20 440 | 0 |
| Årets resultat | | | -5 659 | -5 659 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 20 440 | -5 659 | 64 781 |
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel: | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 20 440 | | | |
| Årets resultat | | -5 659 | | | |
| Summa | | 14 781 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande: | | | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 14 781 | | | |
| Summa | | 14 781 | | | |
| | | | | |
Hårda skott i krysset AB
559218-96993 (6)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2021-01-01 | 2019-09-18 |
| | | 1 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 46 431 | 0 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 46 431 | 0 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -52 090 | -34 895 |
| Personalkostnader | | | 2 | 0 | -1 480 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -52 090 | -36 375 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -5 659 | -36 375 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | | | | 0 | 325 499 |
| Summa finansiella poster | | | | 0 | 325 499 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | -5 659 | 289 124 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Förändring av periodiseringsfonder | | | | 0 | -72 281 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | 0 | -72 281 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | -5 659 | 216 843 |
| | | | | |
| Skatt på årets resultat | | | | 0 | -46 403 |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | -5 659 | 170 440 |
Hårda skott i krysset AB
559218-96994 (6)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andra långfristiga fordringar | | | 3 | 147 500 | 112 500 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 147 500 | 112 500 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 147 500 | 112 500 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Kundfordringar | | | | 30 207 | 0 |
| Övriga fordringar | | | | 524 | 250 000 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 30 731 | 250 000 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 153 292 | 133 875 |
| Summa kassa och bank | | | | 153 292 | 133 875 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 184 023 | 383 875 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 331 523 | 496 375 |
Hårda skott i krysset AB
559218-96995 (6)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 20 440 | 0 |
| Årets resultat | | | | -5 659 | 170 440 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 14 781 | 170 440 |
| Summa eget kapital | | | | 64 781 | 220 440 |
| | | | | |
| Obeskattade reserver | | | | | |
| Periodiseringsfonder | | | | 72 281 | 72 281 |
| Summa obeskattade reserver | | | | 72 281 | 72 281 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Skatteskulder | | | | 46 403 | 46 403 |
| Övriga skulder | | | | 35 558 | 44 751 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | | | | 112 500 | 112 500 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 194 461 | 203 654 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 331 523 | 496 375 |
| | | | | |
Hårda skott i krysset AB
559218-96996 (6)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Avskrivning | | | | | |
| Tillämpade avskrivningstider: | | | | | |
| Goodwill | | | | 10 | år |
| | | | | |
| Tjänste- och entreprenaduppdrag |
| Företaget intäktsredovisar tjänsteuppdrag/entreprenaduppdrag på löpande räkning genom att inkomsten redovisas som intäkt i takt med att arbetet utförs och material levereras eller förbrukas.
Företaget intäktsredovisar tjänsteuppdrag/entreprenaduppdrag till fast pris enligt huvudregeln i BFNAR 2016:10, s.k. "successiv vinstavräkning". Färdigställandegraden beräknas som per balansdagen nedlagda utgifter i förhållande till totalt beräknade utgifter för att fullgöra uppdraget.
Företaget intäktsredovisar tjänsteuppdrag/entreprenaduppdrag till fast pris enligt alternativregeln i BFNAR 2016:10. Detta innebär att inkomsten redovisas som intäkt när arbetet väsentligen är fullgjort. |
| Not 2. Medelantal anställda | | | | | |
| | | | 2021-01-01 -2021-12-31 | 2019-09-18 -2020-12-31 |
| Medelantal anställda | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Not 3. Andra långfristiga fordringar | | | | | |
| | | | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 112 500 | |
| Tillkommande fordringar | | | | 35 000 | 112 500 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 147 500 | 112 500 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 147 500 | 112 500 |