Förvaltningsberättelse
Styrelsen för Gruvbygdens Fastigheter AB, 559217-8981, avger följande årsredovisning för räkenskapsåret 2021-01-01 - 2021-12-31.
Verksamheten
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Falun registrerades år 2019 och bedriver sedan dess fastighetsförvaltning och därmed förenlig verksamhet inom Falu kommun.
Flerårsöversikt
| Nettoomsättning |
844 575 |
1 026 447 |
| Resultat efter finansiella poster |
368 290 |
372 590 |
| Soliditet % |
6,4 |
4,2 |
Förändringar i eget kapital
| Belopp vid årets ingång |
50 000 |
|
289 205 |
| Utdelning |
|
|
-100 000 |
| Balanseras i ny räkning |
|
189 205 |
-189 205 |
| Årets resultat |
|
|
292 394 |
| Belopp vid årets utgång |
50 000 |
189 205 |
292 394 |
Resultatdisposition
Till årsstämmans förfogande står följande medel:
| Balanserat resultat |
189 205 |
| Årets resultat |
292 394 |
| Summa |
481 599 |
Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande:
| Utdelning |
100 000 |
| Utdelning |
100 000 |
| Balanseras i ny räkning |
381 599 |
| Summa |
481 599 |
Noter
Belopp i kr om inget annat anges.
Not 1 Redovisningsprinciper
Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och Bokföringsnämndens allmänna råd (BFNAR 2016:10) om årsredovisning i mindre företag.
Avskrivning
Avskrivningar enligt plan baseras på ursprungliga anskaffningsvärden och beräknad nyttjandeperiod.
Följande avskrivningstider tillämpas:
Materiella anläggningstillgångar
| Byggnader |
50 |
| Inventarier, verktyg och installationer |
5 |
Not 2 Medelantalet anställda
Not 3 Räntekostnader och liknande resultatposter
| Räntekostnader och liknande resultatposter som avser skulder till koncernföretag |
121 053 |
153 679 |
Not 4 Byggnader och mark
| Ingående anskaffningsvärden |
7 767 540 |
|
| Inköp |
|
7 767 540 |
| Utgående anskaffningsvärden |
7 767 540 |
7 767 540 |
| Ingående avskrivningar |
-160 320 |
|
| Årets avskrivningar |
-120 239 |
-160 320 |
| Utgående avskrivningar |
-280 559 |
-160 320 |
| Redovisat värde |
7 486 981 |
7 607 220 |