Hjärsåslilla Svets AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 953 | 1 654 | 1 018 | 915 |
| Nettoomsättning | 1 953 | 1 654 | 1 018 | 915 |
| Rörelsekostnader | 1 285 | 915 | 786 | 691 |
| Råvaror och förnödenheter | 88 | 56 | 42 | 123 |
| Övriga externa kostnader | 296 | 169 | 160 | 193 |
| Personalkostnader | 862 | 679 | 579 | 375 |
| Av- och nedskrivningar | 38 | 11 | 5 | 0 |
| Rörelseresultat | 668 | 739 | 233 | 223 |
| Finansiella poster | 24 | 38 | 10 | 12 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 23 | 37 | 10 | 12 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 692 | 777 | 243 | 235 |
| Bokslutsdispositioner | −170 | −194 | −9 | 0 |
| Förändring av periodiseringsfonder | −170 | −194 | – | – |
| Förändring av överavskrivningar | – | 0 | −9 | 0 |
| Resultat före skatt | 522 | 583 | 234 | 235 |
| Skatt på årets resultat | 109 | 121 | 49 | 48 |
| Årets resultat | 413 | 462 | 185 | 187 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 723 | 1 366 | 922 | 1 035 |
| Anläggningstillgångar | 782 | 573 | 564 | 621 |
| Materiella anläggningstillgångar | 261 | 52 | 43 | 0 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 70 | 18 | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 191 | 33 | 43 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 521 | 521 | 521 | 621 |
| Andelar i intresseföretag | 55 | 55 | 55 | 55 |
| Fordringar hos intresseföretag | 466 | 466 | 466 | 566 |
| Omsättningstillgångar | 940 | 793 | 358 | 414 |
| Kortfristiga fordringar | 100 | 71 | 206 | 237 |
| Kundfordringar | 6 | 0 | 171 | 219 |
| Övriga fordringar | 28 | 31 | 14 | 7 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 66 | 41 | 21 | 11 |
| Kassa och bank | 840 | 722 | 153 | 177 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 723 | 1 366 | 922 | 1 035 |
| Eget kapital | 1 141 | 978 | 517 | 332 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 1 091 | 928 | 467 | 282 |
| Balanserat resultat | 678 | 467 | 282 | 95 |
| Årets resultat | 413 | 462 | 185 | 187 |
| Obeskattade reserver | 373 | 203 | 9 | 0 |
| Periodiseringsfonder | 364 | 194 | – | – |
| Ackumulerade överavskrivningar | 9 | 9 | 9 | 0 |
| Långfristiga skulder | – | 0 | 296 | 596 |
| Övriga skulder | – | 0 | 296 | 596 |
| Kortfristiga skulder | 208 | 185 | 101 | 107 |
| Leverantörsskulder | 27 | 14 | 14 | 25 |
| Skatteskulder | 143 | 79 | 1 | 0 |
| Övriga skulder | 29 | 82 | 76 | 73 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 10 | 10 | 10 | 10 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 300 | 250 | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningen har ökat mer än 30 % p.g.a av företaget har växt och fått fler jobb.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 55 | 55 | 55 | 55 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 240 | 48 | 48 | 0 |
| Årets inköp | 192 | 0 | 48 | 0 |
| Ackumulerade avskrivningar | 48 | 14 | 5 | 0 |
| Årets avskrivningar | 34 | 10 | 5 | 0 |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 75 | 20 | 0 |
| Årets inköp | 55 | 20 | 0 |
| Ackumulerade avskrivningar | 6 | 2 | 0 |
| Årets avskrivningar | 4 | 2 | – |
Om bolaget
- Adress
- HJÄRSÅSLILLA ÅVIK 856, 289 90 KNISLINGE
- Registrerat
- 2019-09-09
- Bransch
- Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva olika typer av svets-, montage- och reparationsarbeten för kunder inom bygg-, industri- och jordbrukssektorn.
Bankgironummer
- 5384-7752
- Hjärsåslilla Svets AB
kontrollerat 2026-10-18
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Företagets säte är Östra Göinge kommun
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-04-18
- Programvara
- Hogia Audit med Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget skall bedriva olika typer av svets-, montage- och reparationsarbeten för kunder inom bygg-, industri- och jordbrukssektorn.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.