Start › Västra Götalands län › Göteborg
Matias Nordin AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 45 | 0 | 1 293 | 160 | 10 |
| Nettoomsättning | 0 | 45 | 0 | 1 293 | 160 | 10 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 6 | 201 | 69 | 878 | 28 | 36 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | 0 | 26 |
| Övriga externa kostnader | 6 | 201 | 52 | 133 | 18 | 2 |
| Personalkostnader | – | – | 0 | 740 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | – | – | 0 | 5 | 11 | 8 |
| Rörelseresultat | −6 | −156 | −69 | 415 | 132 | −27 |
| Finansiella poster | −3 | −4 | −1 007 | 533 | 0 | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | – | −978 | 535 | – | – |
| Resultat från andelar i intresseföretag | – | – | −24 | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | – | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 3 | 4 | 5 | 2 | 0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −9 | −161 | −1 076 | 949 | 132 | −27 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | 480 | −50 | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | 0 | −145 | −50 | – | – |
| Erhållna koncernbidrag | – | 0 | 625 | – | – | – |
| Resultat före skatt | −9 | −161 | −596 | 899 | 132 | −27 |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 90 | 77 | 23 | 0 |
| Årets resultat | −9 | −161 | −685 | 822 | 109 | −27 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 77 | 96 | 483 | 1 225 | 205 | 23 |
| Anläggningstillgångar | 33 | 33 | 33 | 49 | 5 | 16 |
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 0 | 5 | 16 |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | – | 0 | 0 | 5 | 16 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 33 | 33 | 33 | 49 | – | – |
| Andelar i koncernföretag | 25 | 25 | 25 | 25 | – | – |
| Andelar i intresseföretag | 8 | 8 | 8 | 24 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 44 | 62 | 450 | 1 176 | 199 | 7 |
| Kortfristiga fordringar | 43 | 48 | 54 | 567 | 194 | 4 |
| Kundfordringar | – | – | – | 0 | 165 | – |
| Fordringar hos koncernföretag | 42 | 42 | 0 | 538 | – | – |
| Fordringar hos intresseföretag | 0 | 2 | 52 | – | – | – |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | – | – | – | 0 | 28 | – |
| Övriga fordringar | 1 | 4 | 1 | 29 | 0 | 4 |
| Kassa och bank | 0 | 14 | 396 | 609 | 6 | 3 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 77 | 96 | 483 | 1 225 | 205 | 23 |
| Eget kapital | −184 | −175 | −14 | 872 | 132 | 23 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | −234 | −225 | −64 | 822 | 82 | −27 |
| Balanserat resultat | −225 | −64 | 622 | 0 | −27 | 0 |
| Årets resultat | −9 | −161 | −685 | 822 | 109 | −27 |
| Obeskattade reserver | 195 | 195 | 195 | 50 | – | – |
| Periodiseringsfonder | 195 | 195 | 195 | 50 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 66 | 75 | 302 | 304 | 73 | 0 |
| Leverantörsskulder | – | – | – | 0 | – | – |
| Skulder till koncernföretag | – | – | 145 | – | – | – |
| Skatteskulder | 4 | 66 | 144 | 100 | 23 | – |
| Övriga skulder | 54 | 1 | 4 | 196 | 45 | 0 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 8 | 8 | 8 | 8 | 5 | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | – | 200 | 0 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 82 | −27 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Företaget är idag vilande.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nedgången i omsättning jämfört med föreg!ende år beror i sin helhet på att verksamheten har bedrivits i dotterföretaget Fnix AB.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
2023: Nedgången i omsättning jämfört med föregående år beror i sin helhet på att verksamheten har bedrivits i det helägda dotterföretaget Tentania AB. 2022: Nettoomsättningen har ökat med 708 procent jämfört med föregående år, vilket kan förklaras av ökad arbetsinsats och större varaktiga projekt.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Efter räkenskapsårets slut har intresseföretaget Vala Solution AB, 559347-7572, försatts i konkurs. Då konkursen bekräftade förhållanden som förelåg vid balansdagen har nedskrivning av aktier och fordringar belastat räkenskapsåret 2023, både för Matias Nordin AB och dotterföretaget Tentania AB. Företagsledningens bedömning är att nedskrivningar av fordringar har gjorts med belopp motsvarande korrekt nedskrivningsbehov, då ingen av konkurserna i Vala Solution AB eller Vala Operations AB är avslutad vid tidpunkten för denna årsredovisnings upprättande.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
2022: Nettoomsättningen har ökat med 708 procent jämfört med föregående år, vilket kan förklaras av ökad arbetsinsats och större varaktiga projekt.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Inga väsentliga händelser rapporterade
Företagsledningens bedömning är att företaget inte heller efter räkenskapsårets slut kommer påverkas negativt i någon väsentlig omfattning av kriget i Ukraina och den allmänna osäkerheten i samhällsekonomin, med hög inflation och stigande räntenivåer.Inga för företaget väsentliga händelser i övrigt har inträffat efter räkenskapsårets slut.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 8 | 8 | 0 | 24 | 0 | 0 |
| Årets inköp | – | 25 | 8 | 24 | 0 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 17 | – | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | – | – | 24 | 0 | 0 | – |
| Årets nedskrivningar | – | – | 24 | 0 | – | – |
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 25 | 25 | 25 | 25 | 0 | 0 |
| Årets inköp | – | – | 0 | 25 | 0 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | – | – | 978 | 0 | 0 | – |
| Årets nedskrivningar | – | – | 978 | 0 | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-08-31 | 2019-08-13 | 2019-08-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 24 | 24 | 0 | 0 |
| Årets inköp | – | – | 0 | 24 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 24 | 0 | 0 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 0 | 19 | 8 | 0 | 0 |
| Årets avskrivningar | 0 | 5 | 11 | 8 | – | – |
| Återförda avskrivningar | 0 | 24 | 0 | 0 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- ÄTTEHÖGSGATAN 8 B, 416 74 GÖTEBORG
- Registrerat
- 2019-08-13
- Bransch
- Holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner
Verksamhet enligt registret
Konsultverksamhet inom IT, speciellt inom artificiell intelligens och maskininlärning. Skapande och försäljning av konst.
Bankgironummer
- 5364-1668
- Matias Nordin AB
kontrollerat 2026-10-18
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-07-31
- Programvara
- Årsredovisning Online
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver konsultverksamhet inom IT samt förvaltar aktier i onoterade koncern- och intresseföretag. I den koncern där företaget är moderföretag ingår även det helägda dotterföretaget Tentania AB, organisationsnummer 559363-6110. Med stöd av 7 kap. 3 $ årsredovisningslagen upprättas ingen koncernredovisning. Företaget har sitt säte i Göteborg.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2025 | 80 kB | Öppna |
| 2024 | 81 kB | Öppna |
| 2023 | 12 kB | Öppna |
| 2022 | 11 kB | Öppna |
| 2021 | 178 kB | Öppna |
| 2020 | 177 kB | Öppna |
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Direkta dotterföretag
-
Tentania AB
Visa källuppgift
Företaget bedriver konsultverksamhet inom IT samt förvaltar aktier i onoterade koncern- och intresseföretag. I den koncern där företaget är moderföretag ingår även det helägda dotterföretaget Tentania AB, organisationsnummer 559363-6110. Med stöd av 7 kap. 3 $ årsredovisningslagen upprättas ingen koncernredovisning. Företaget har sitt säte i Göteborg.
-
Tentania AB
Visa källuppgift
Företaget bedriver konsultverksamhet inom IT samt förvaltar aktier i onoterade koncern- och intresseföretag. I den koncern där företaget är moderföretag ingår även det helägda dotterföretaget Tentania AB, organisationsnummer 559363-6110. Med stöd av 7 kap. 3 $ årsredovisningslagen upprättas ingen koncernredovisning. Företaget har sitt säte i Göteborg.
-
Fnix AB
Visa källuppgift
erföretaget Tentania AB, om 140 000 kr har genomförts under året. Bedömningen är gjord utifrån aktuell finansiell information i dotterföretaget. Under året har bolaget även bildat dotterföretaget Fnix AB, organisationsnummer 559447-9502 samt avvyttrat 66% av aktier i detta bolag.
-
Tentania AB
Visa källuppgift
om verksamheten Företaget bedriver konsultverksamhet inom IT samt förvaltar aktier i onoterade koncern- och intresseföretag. I den koncern där företaget är moderföretag ingår även det helägda dotterföretaget Tentania AB, organisationsnummer 559363-6110. Med stöd av 7 kap. 3 § Årsredovisningslagen upprättas ingen koncernredovisning. Företaget har sitt säte i Göteborg .
-
Tentania AB
Visa källuppgift
om verksamheten Företaget bedriver konsultverksamhet inom IT samt förvaltar aktier i onoterade koncern- och intresseföretag. I den koncern där företaget är moderföretag ingår även det helägda dotterföretaget Tentania AB, organisationsnummer 559363-6110. Med stöd av 7 kap. 3 § Årsredovisningslagen upprättas ingen koncernredovisning. Företaget har sitt säte i Göteborg .