Sista versen 88371 AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 599 | 5 811 | 1 174 | 91 |
| Nettoomsättning | 1 465 | 5 811 | 1 149 | 91 |
| Övriga rörelseintäkter | 134 | 0 | 25 | – |
| Rörelsekostnader | 1 746 | 5 258 | 989 | 88 |
| Råvaror och förnödenheter | 1 075 | 401 | 0 | 67 |
| Handelsvaror | – | 2 697 | 372 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 360 | 1 213 | 491 | 21 |
| Personalkostnader | 311 | 830 | 111 | – |
| Av- och nedskrivningar | – | 0 | 15 | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 118 | – | – |
| Rörelseresultat | −147 | 552 | 185 | 3 |
| Finansiella poster | 0 | −6 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 1 | 6 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −147 | 546 | 185 | 3 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −60 | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | 0 | −60 | – | – |
| Resultat före skatt | −147 | 486 | 185 | 3 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 102 | 40 | 1 |
| Årets resultat | −147 | 384 | 146 | 2 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 330 | 1 683 | 2 312 | 53 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 2 | 113 | – |
| Immateriella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 110 | – |
| Goodwill | 0 | 0 | 110 | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 2 | 2 | – |
| Andra långfristiga fordringar | 0 | 2 | 2 | – |
| Omsättningstillgångar | 330 | 1 681 | 2 200 | 53 |
| Kortfristiga fordringar | 236 | 1 326 | 1 929 | 14 |
| Kundfordringar | 19 | 993 | 1 432 | – |
| Övriga fordringar | 121 | 0 | 5 | 14 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 96 | 333 | 492 | – |
| Kassa och bank | 94 | 355 | 271 | 39 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 330 | 1 683 | 2 312 | 53 |
| Eget kapital | 463 | 435 | 197 | 52 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 413 | 385 | 147 | 2 |
| Balanserat resultat | 560 | 2 | 2 | – |
| Årets resultat | −147 | 384 | 146 | 2 |
| Obeskattade reserver | 0 | 60 | – | – |
| Periodiseringsfonder | 0 | 60 | – | – |
| Kortfristiga skulder | −134 | 1 188 | 2 115 | 2 |
| Förskott från kunder | 0 | 6 | 6 | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 1 | 760 | – |
| Skatteskulder | 55 | 128 | 33 | – |
| Övriga skulder | −195 | 341 | 192 | 2 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 6 | 712 | 1 125 | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | 385 | 147 | 2 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Företaget har sålt tillbaka sin del av franchise konceptet och därför har omsättningen minskat.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har ökat under året då frachiseverksamheten med nyckel och objekthantering har genererat många nya kunder.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Goodwill
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 15 | 125 | 125 |
| Årets inköp | – | – | 125 |
| Försäljningar och utrangeringar | 110 | 125 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 15 | 15 | 15 |
| Årets avskrivningar | – | – | 15 |
| Återförda avskrivningar | – | 15 | – |
Om bolaget
- Adress
- Box 1067, 221 04 LUND
- Registrerat
- 2019-07-25
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska äga och förvalta fast och lös egendom och därmed förenlig verksamhet.
Jobbannonser
Källa: Arbetsförmedlingens annonsdata via JobTech Dev · uppdaterad 2026-11-07
- Annonser totalt
- 1
- Aktiva nu
- 0
- Första annonsen
- 2022-12-10
- Senaste annonsen
- 2022-12-10
Annonser per år
| År | 2022 |
|---|---|
| Annonser | 1 |
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2023
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2024-07-25
- Programvara
- Årsredovisning Online
Allmänt om verksamheten
Bolaget beriver verksamhet inom försäljning och kundstöd av nyckel- och objekthantering, försäljning av nyckel- och objekthanterings anläggningar, där tillhörande mjuk- och hårdvara, tillhörande servicetjänster, samt därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Sollentuna.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.