Genomsyn

Start › Västra Götalands län › Västra Frölunda

Jering Bemanning AB

559213-2624AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2025-01-01 – 2025-12-31

Omsättning 2025
2,4 mkr
Resultat efter fin. poster 2025
321 tkr
Årets resultat 2025
253 tkr
Eget kapital 2025
636 tkr

Utveckling6 räkenskapsår

20252025: 2,4 mkr2,4 mkr20242024: 1,7 mkr1,7 mkr20232023: 1,3 mkr1,3 mkr20222022: 1,3 mkr1,3 mkr20212021: 1,2 mkr1,2 mkr20202020: 1,7 mkr1,7 mkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post202520242023202220212020
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 2 3871 7501 2841 2631 1871 709
Nettoomsättning 2 3631 7361 2501 2621 1871 709
Övriga rörelseintäkter 241433200
Rörelsekostnader 2 0661 6841 1651 1511 1021 473
Råvaror och förnödenheter ––––05
Övriga externa kostnader 1121131088486102
Personalkostnader 1 9551 5711 0431 0489971 364
Av- och nedskrivningar –01419192
Rörelseresultat 3216711911285236
Finansiella poster 000−1−10
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 000–––
Räntekostnader och liknande resultatposter 001110
Resultat efter finansiella poster 3216711811184236
Resultat före skatt 3216711811184236
Skatt på årets resultat 681525241952
Årets resultat 25353938865184

BalansräkningBelopp i tkr

Post202520242023202220212020
TILLGÅNGAR 938745565494576480
Anläggningstillgångar 400250125567594
Materiella anläggningstillgångar –00567594
Inventarier, verktyg och installationer –00567594
Finansiella anläggningstillgångar 400250125–––
Andra långfristiga fordringar 400250125–––
Omsättningstillgångar 538495440438501386
Kortfristiga fordringar 302347176260114148
Kundfordringar 301323120219114128
Övriga fordringar 124210016
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 00354104
Kassa och bank 236148265177387238
EGET KAPITAL OCH SKULDER 938745565494576480
Eget kapital 636483430337299234
Bundet eget kapital 505050505050
Aktiekapital 505050505050
Fritt eget kapital 586433380287249184
Balanserat resultat 3333802871991840
Årets resultat 25353938865184
Kortfristiga skulder 302262135157277246
Leverantörsskulder 3003–––
Skatteskulder 32–027753
Övriga skulder 19720512099183193
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 4457135517–

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post202520242023202220212020
Styrelsens förslag 100500–50–
Annan föreslagen utdelning 100500–––
Medel att disponera ––––249184

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Ledningens kommentar till flerårsöversikten

Bolaget har haft möjlighet att ta hem ett nytt kontrakt under 2025 vilket leder till en ökad omsättning, trots förlusten av korttidskontraktet på västlänken.

Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Ledningens kommentar till flerårsöversikten

Bolaget har haft möjligheten att jobba extra intensivt på Västlänken i ett tillfälligt projekt som avslutas i början av 2025, därav en tillfälligt högre omsättning jämfört med föregående år.

Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

2022

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2022

2021

Ledningens kommentar till flerårsöversikten

Föregående räkenskapsår var förlängt med start 25 juli 2019, därav den minskade nettoomsättningen för räkenskapsåret 2021.

Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2021

2020

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2020

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Andra långfristiga fordringar

Post2025-12-312024-12-312023-12-31
Anskaffningsvärde 400250125
Årets inköp 150125125

Inventarier, verktyg och installationer

Post2023-12-312022-12-312021-12-312020-12-31
Anskaffningsvärde 0969696
Årets inköp –––96
Försäljningar och utrangeringar 96–––
Ackumulerade avskrivningar 040212
Årets avskrivningar 1419192
Återförda avskrivningar 54–––

Om bolaget

Adress
SAXOFONGATAN 2 LGH. 1201, 421 39 VÄSTRA FRÖLUNDA
Registrerat
2019-07-25
Bransch
Personaluthyrning

Verksamhet enligt registret

Hyra ut personal där det finns ett behov. Fokusområden är transport och logistik. Bolaget kommer även att investera överskotts kapital i värdepapper och bedriva viss därmed förenlig verksamhet.

Bankgironummer

5359-0964
Jering Bemanning AB
kontrollerat 2026-10-18

Jobbannonser

Källa: Arbetsförmedlingens annonsdata via JobTech Dev · uppdaterad 2026-10-24

Annonser totalt
2
Aktiva nu
0
Första annonsen
2023-04-24
Senaste annonsen
2023-05-20

Annonser per år

År2023
Annonser2

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2026-05-29
Programvara
Årsredovisning Online

Allmänt om verksamheten

Bolaget hyr ut personal med fokus på transport & logistik. Bolaget har sitt säte i Göteborg.

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
202580 kB Öppna
202480 kB Öppna
202380 kB Öppna
202280 kB Öppna
202180 kB Öppna
202079 kB Öppna