Start › Dalarnas län › Falun
Uvnäs Entreprenad AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 481 | 733 | 465 | 1 226 | 1 583 | 3 317 |
| Nettoomsättning | 481 | 733 | 465 | 1 226 | 1 583 | 3 317 |
| Rörelsekostnader | 59 | 731 | 465 | 1 224 | 1 574 | 3 214 |
| Råvaror och förnödenheter | 50 | 707 | 419 | 762 | 965 | 1 836 |
| Övriga externa kostnader | 9 | 15 | 19 | 14 | 22 | 536 |
| Personalkostnader | 0 | 9 | 26 | 448 | 588 | 842 |
| Rörelseresultat | 422 | 2 | 1 | 2 | 8 | 103 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 422 | 3 | 2 | 2 | 8 | 103 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | – | 0 | −34 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | – | – | 0 | −34 |
| Resultat före skatt | 422 | 3 | 2 | 2 | 8 | 69 |
| Skatt på årets resultat | 87 | 1 | 1 | 1 | 7 | 22 |
| Årets resultat | 335 | 2 | 1 | 1 | 1 | 47 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 889 | 549 | 587 | 1 248 | 810 | 801 |
| Omsättningstillgångar | 889 | 549 | 587 | 1 248 | 810 | 801 |
| Varulager m.m. | – | – | – | 0 | 29 | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | 0 | 29 | – |
| Kortfristiga fordringar | 105 | 60 | 66 | 155 | 158 | 347 |
| Kundfordringar | 78 | 9 | 21 | 127 | 150 | 347 |
| Övriga fordringar | 27 | 50 | 45 | 28 | 8 | 0 |
| Kassa och bank | 784 | 489 | 520 | 1 093 | 623 | 454 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 889 | 549 | 587 | 1 248 | 810 | 801 |
| Eget kapital | 437 | 101 | 100 | 99 | 98 | 97 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 387 | 51 | 50 | 49 | 48 | 47 |
| Balanserat resultat | 51 | 50 | 49 | 48 | 47 | – |
| Årets resultat | 335 | 2 | 1 | 1 | 1 | 47 |
| Obeskattade reserver | 34 | 34 | 34 | 34 | 34 | 34 |
| Periodiseringsfonder | 34 | 34 | 34 | 34 | 34 | 34 |
| Kortfristiga skulder | 418 | 414 | 453 | 1 115 | 678 | 670 |
| Förskott från kunder | – | – | 0 | 100 | – | – |
| Leverantörsskulder | – | 0 | 13 | 422 | 345 | 609 |
| Skatteskulder | 59 | – | – | – | – | – |
| Övriga skulder | 82 | 136 | 72 | 586 | 325 | 53 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 278 | 278 | 368 | 8 | 8 | 8 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 300 | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 49 | 48 | 47 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% på grund av mindre antal utförda arbeten.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% pga flera utförda arbeten.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% pga av att antalet arbeten som är utförda har minskat under det gångna året.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Förändringen av omsättning beror på kortare räkenskapsår samt mindre utförda arbeten.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Styrelsen bedömer inte att utbrottet av viruset Covid-19 skulle kunna få någon nämnbar effekt på företagets resultat på nya året, men att styrelsen i dagsläget inte kan utesluta detta. Styrelsen följer aktivt utvecklingen och vidtar löpande åtgärder för att begränsa detta.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Styrelsen bedömer inte att utbrottet av viruset Covid-19 skulle kunna få någon nämnbar effekt på företagets resultat på nya året, men att styrelsen i dagsläget inte kan utesluta detta. Styrelsen följer aktivt utvecklingen och vidtar löpande åtgärder för att begränsa detta.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Om bolaget
- Adress
- UVNÄS 20, 791 91 FALUN
- Registrerat
- 2019-07-05
- Bransch
- Mark- och grundarbeten
Verksamhet enligt registret
Aktiebolaget ska bedriva bygg-, mark-, berg- och anläggningsverksamhet, fastighetsskötsel och jordbruk. Konsultverksamhet inom nämnda samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5155-9706
- Uvnäs Entreprenad AB
kontrollerat 2026-10-18
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-02
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver bygg-, mark-, berg- och anläggningsverksamhet. Företaget har sitt säte i Falun.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.