Bättringsvägen hälsokonsult AB
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | – | – | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Nettoomsättning | – | – | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 20 | 27 | 12 | 12 | 8 | 5 | 1 |
| Övriga externa kostnader | 20 | 27 | 12 | 12 | 8 | 5 | 1 |
| Rörelseresultat | −20 | −27 | −12 | −12 | −8 | −5 | −1 |
| Finansiella poster | 741 | −633 | 60 | 1 | 2 | 2 615 | 2 167 |
| Resultat från andelar i intresseföretag | – | – | – | – | 0 | 2 613 | 2 167 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 33 | 75 | 60 | 1 | 2 | 2 | 1 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | −708 | 708 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 721 | −660 | 48 | −11 | −6 | 2 610 | 2 167 |
| Resultat före skatt | 721 | −660 | 48 | −11 | −6 | 2 610 | 2 167 |
| Skatt på årets resultat | 3 | 10 | 6 | – | – | – | – |
| Årets resultat | 718 | −670 | 42 | −11 | −6 | 2 610 | 2 167 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 3 795 | 3 290 | 4 134 | 4 283 | 4 489 | 4 662 | 2 217 |
| Anläggningstillgångar | 1 350 | 642 | 1 350 | 1 350 | 1 350 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 350 | 642 | 1 350 | 1 350 | 1 350 | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 1 350 | 642 | 1 350 | 1 350 | 1 350 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 2 445 | 2 647 | 2 784 | 2 933 | 3 139 | 4 662 | 2 217 |
| Kortfristiga fordringar | 10 | 6 | – | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 10 | 6 | – | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 2 435 | 2 641 | 2 784 | 2 933 | 3 139 | 4 662 | 2 217 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 3 795 | 3 290 | 4 134 | 4 283 | 4 489 | 4 662 | 2 217 |
| Eget kapital | 3 761 | 3 243 | 4 113 | 4 270 | 4 481 | 4 657 | 2 217 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 3 711 | 3 193 | 4 063 | 4 220 | 4 431 | 4 607 | 2 167 |
| Balanserat resultat | 2 993 | 3 863 | 4 020 | 4 231 | 4 437 | 1 997 | 0 |
| Årets resultat | 718 | −670 | 42 | −11 | −6 | 2 610 | 2 167 |
| Kortfristiga skulder | 34 | 47 | 22 | 13 | 9 | 5 | 1 |
| Skatteskulder | 3 | 16 | 6 | – | – | – | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 31 | 31 | 16 | 13 | 9 | 5 | 1 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 340 | 200 | – | 200 | 200 | 170 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 4 220 | 4 431 | 4 607 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2023-01-01 | 2022-12-31 | 2022-01-01 | 2021-12-31 | 2021-01-01 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 350 | 1 350 | 1 350 | 1 350 | 1 350 | 1 350 | 1 350 | 0 | 0 |
| Ackumulerade nedskrivningar | 0 | 708 | 0 | – | 0 | – | – | – | – |
| Årets nedskrivningar | 0 | 708 | 0 | – | – | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- ÖSTRA KRISTINELUNDSVÄGEN 27 A, 217 48 MALMÖ
- Registrerat
- 2019-06-19
Verksamhet enligt registret
Konsultverksamhet inriktad mot utbildning och utredningar
Bankgironummer
- 852-8713
- Bättringsvägen Hälsokonsult AB
kontrollerat 2026-10-18
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Malmö
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-03-29
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Företagets verksamhet är konsultverksamhet inriktad mot utbildning och utredningar. Konsultverksamheten har varit fortsatt passiv under 2025. Företaget har sitt säte i Malmö .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.