Start › Stockholms län › Stockholm
Smart Design Stockholm AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 8 426 | 6 248 | 1 982 | 3 540 | 3 292 | 1 084 |
| Nettoomsättning | 8 383 | 6 246 | 1 948 | 3 538 | 3 292 | 1 084 |
| Övriga rörelseintäkter | 44 | 2 | 34 | 2 | – | – |
| Rörelsekostnader | 8 170 | 6 141 | 1 776 | 3 665 | 3 179 | 1 016 |
| Råvaror och förnödenheter | 5 674 | 4 432 | 1 175 | 3 040 | 2 376 | 620 |
| Övriga externa kostnader | 1 484 | 657 | 431 | 420 | 520 | 108 |
| Personalkostnader | 991 | 1 037 | 167 | 205 | 282 | 288 |
| Av- och nedskrivningar | 18 | 10 | – | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 4 | 5 | 3 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 256 | 107 | 205 | −125 | 113 | 68 |
| Finansiella poster | −1 | 5 | −8 | −6 | −7 | −2 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 5 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 2 | 1 | 8 | 6 | 7 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | 255 | 112 | 197 | −131 | 105 | 67 |
| Resultat före skatt | 255 | 112 | 197 | −131 | 105 | 67 |
| Skatt på årets resultat | 76 | 33 | 18 | 0 | 24 | 15 |
| Årets resultat | 179 | 79 | 179 | −131 | 81 | 52 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 722 | 2 228 | 493 | 143 | 634 | 465 |
| Anläggningstillgångar | 73 | 97 | 48 | 48 | 48 | 60 |
| Materiella anläggningstillgångar | 25 | 49 | – | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 25 | 49 | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 48 | 48 | 48 | 48 | 48 | 60 |
| Andra långfristiga fordringar | 48 | 48 | 48 | 48 | 48 | 60 |
| Omsättningstillgångar | 1 649 | 2 131 | 445 | 95 | 586 | 405 |
| Varulager m.m. | 77 | 42 | 67 | – | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 77 | 42 | 67 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 553 | 924 | 214 | 95 | 159 | 123 |
| Kundfordringar | 1 281 | 854 | 186 | 57 | 103 | 71 |
| Övriga fordringar | 107 | 26 | 7 | 18 | 3 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 165 | 44 | 21 | 20 | 54 | 52 |
| Kassa och bank | 19 | 1 164 | 163 | 0 | 427 | 282 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 722 | 2 228 | 493 | 143 | 634 | 465 |
| Eget kapital | 297 | 318 | 239 | 61 | 192 | 110 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 247 | 268 | 189 | 11 | 142 | 60 |
| Balanserat resultat | 68 | 189 | 11 | 142 | 60 | 8 |
| Årets resultat | 179 | 79 | 179 | −131 | 81 | 52 |
| Långfristiga skulder | – | – | 0 | 33 | 50 | 100 |
| Checkräkningskredit | – | – | 0 | 33 | – | – |
| Övriga skulder | – | – | – | 0 | 50 | 100 |
| Kortfristiga skulder | 1 425 | 1 910 | 253 | 49 | 393 | 255 |
| Förskott från kunder | 16 | 16 | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 829 | 366 | 144 | 9 | 72 | 143 |
| Skatteskulder | 109 | 33 | 0 | 24 | 38 | 17 |
| Övriga skulder | 302 | 539 | 110 | 54 | 283 | 95 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 168 | 955 | 0 | −38 | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 150 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Annan föreslagen utdelning | 150 | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 142 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningstillväxten under 2025 förklaras främst av ökad efterfrågan på våra tjänster, framgångsrik kundbearbetning samt etablering av nya affärsrelationer. Därtill har vi effektiviserat våra interna processer, vilket sammantaget har bidragit till en stark intäktsutveckling jämfört med föregående år.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningen har minskat något från 2022 till 2023 av flera skäl. Vi har valt att spendera mer tid på att utveckla system och skapa nya viktiga relationer inför 2024. Utöver det har försäljningen till större projekt, företagskunder minskat vilket gjort att vi tappat i omsättning. Detta har även gjort att vi fått mer i marginal då konsument försäljningen är ger högre marginal men lägre volym.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 48 | 48 | 48 | 48 | 48 | 60 | 60 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 53 | 59 | 0 | 0 |
| Årets inköp | 0 | 59 | 0 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 28 | 10 | 0 | 0 |
| Årets avskrivningar | 18 | 10 | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | – | – | 0 | 0 |
Om bolaget
- Adress
- TOMTEBOGATAN 16, 113 39 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2019-06-12
- Bransch
- Partihandel med virke och andra byggmaterial
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva import och försäljning av inredningar samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5392-6192
- Smart Design Stockholm AB
kontrollerat 2026-10-18
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-04-20
- Programvara
- Visma Advisor Period & Year-end Closing
Allmänt om verksamheten
Vision Smart lösning för ditt hem paketerat i en vacker design. Verksamhetsbeskrivning samt produkt Försäljning av fast interiör, därav kök, vitvaror, badrum och garderober. Vi bryr oss om kundens faktiska behov och väljer därefter noggrant ut kvalitetsprodukter som vi vackert presenterar i en fotorealistisk vy. Allt i ett Vi erbjuder även kunden en helhetslösning med hjälp av vårt nära samarbete med våra kunniga montörer. Det innebär god kommunikation, insikt i planeringen, kunskap om våra produkter och en gemensam vision. Kunder Vårt kundsegment är uppdelat i två grupper; privatpersoner i behov av renovering samt företag/föreningar. Våra kunder är ute efter mer än bara en enkel renovering, deras köpvanor innebär att hitta en smart lösning med god kvalite. Vi uppfyller det personliga kundbehovet med en smart lösning för deras unika planlösning samt livsstil. Marknad Vår utgångspunkt är kunder runt om Stockholmsområdet, men vi säljer och levererar även inom hela Sverige. Konkurrensfördel Som ett mindre bolag har vi fördelen att kunna snabbt anpassa oss till marknaden och ställa om för att möta de krav och svårigheter som kan komma i dagens marknad. Vi kan enkelt plocka fram den lösningen som kunden är intresserad av då vi inte är begränasade med ett strikt sortiment. Vilket leder till: - Spetskunskap - Låga delade kostnader - Strategist låg risk - Kontinuerlig förhandling och förbättring av leverantörer - Allt inom renovering - Gemensam vision Företaget har sitt säte i Stockholms län.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.